Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
ANLAMLI EVET YERİNE ANLAMLI MESAJ

ANLAMLI EVET YERİNE ANLAMLI MESAJ

16 Nisan referandumu geride kaldı. %51,4 ile evet oyları sandıktan çıktı. 100 yıllık yönetim sistemi yerini Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi'ne bırakacak.

Anlamlı bir evet için Ak Parti bütün gücünü harcadı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri son dakikaya kadar sandıklardan "anlamlı bir evet" çıkması için uğraştılar. Anlamlı evet yerine "anlamlı bir mesajı" seçmen,  Ak Parti'ye ve Cumhurbaşkanı'na seçim sandıklarından iletmiş oldu.

Ak Partide gelişmeler ve alınan evet oyu çok dikkatli izlenmesi gerekmektedir. Alınan %51,4 evet oranı dikkate alınarak yeni politikalar üretilmezse 2019 yılındaki başkanlık seçimi Ak parti için tatlı bir hayalden öteye geçemez. Ak Parti için hayal olan başkanlık, Türkiye için yeni bir felaketin başlangıcı olur.

Seçmen ne demek istedi...

Siyaset dilini değiştir dedi.

%48,6 Oranında bir kesim senin gibi düşünmüyor. Bu oranı dikkate al, bu oran "milletim" dediğin kitlenin içindedir. Eğer 2019 da başkan olmak istiyorsan kucaklaman gereken bir kitleyi karşına alma dedi.

%51,4 Oranını iyi incele. 2019 Başkanlık seçimini kazanman için bu oranın içindeki Kürt oyları ve milliyetçi oylarına ihtiyacın var. Teşkilatlarını bunu dikkate alarak yeniden oluşturmalısın. 1 Kasım seçimlerine bakıldığında, Güneydoğu illerinde "evet bloğunun" oyu yaklaşık 450 bin arttı. Bu oyu elde tutman gerekir. Kürt seçmeninin oyunu iyi değerlendir. Demek ki Kürt'lerden de oy alınabilir, bunun gereğini yap dedi.

Seçmen partiye değil Cumhurbaşkanına oy verdiğini ileterek Ak Parti'nin büyük bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu, parti içindeki çürüklerin zamanla etrafını da çürüttüğünü anlatmaya çalıştı. Bunları acilen temizle dedi.

Anavatan ve Refah Partisi'nin yürüyüşü belediyelerle başlamıştı. İstanbul, Ankara, Antalya gibi 30 büyük şehir belediyesinin 17 tanesinden hayır çıkıyorsa, İstanbul'da kale tabir edilen bir çok ilçede hayır çıkıyorsa büyük bir yozlaşmanın ve problemlerin partiyi esir aldığını gör. Sinyaller aksi yönde ve gereğini yap dedi.

Cumhurbaşkanı "ben 2019 da başkanlığa aday olmayacağım" deseydi evet yüzde kaç olurdu? Ak Parti Recep Tayyip Erdoğan'ın kredisi ile ne kadar daha gidecektir. Partinin koptuğu kuruluş ilkelerine yeniden dön. Parti ekseninden kaymasına izin verme. Eksenden kaydıranları içerde tutma dedi.

Hayır cephesinde çok amatör bir çalışma vardı. Yüzde 3'lük fark kapatılmayacak bir fark değil, 2019 da çok daha büyük bir imtihan var, başkanlık seçiminde  bütün dünya Ak Parti'nin karşında olacak, şimdiden buna hazırlanmak için gerekli çalışmalara başla dedi.

Son 15 yılda hızla büyüyen şehirlere yatırım yaptın, milletin parasını millete harcadın, geçmişle kıyaslanmayacak temel hizmetlere imza attın. Ancak kendi örgüt yapını bu değişime paralel değiştiremedin. Ak Partiyi kurarak merkeze taşıdığın toplumsal kesimlerin taleplerine cevap verecek yeni bir örgüt yapısına ihtiyacın var. Bunu gerçekleştiremezsen merkezde oluşan boşluğu yeni bir parti doldurur. Seni bölmek için hazırlanan her türlü tuzağı gör ve tedbirini şimdiden al dedi.

Cumhurbaşkanının yüzde 52, MHP'nin yüzde 13 ve baskıdan kurtulan yüzde 6 Kürt oyları, az da olsa BBP ve CHP oyları da dahil edilirse evet oyları yüzde 70 in üstünde görünürken sonuç yüzde 51,6 olmuşsa; Cumhurbaşkanı'nın kendi şahsi oyunu korumasına rağmen Ak Parti bir teşkilatları kampanya boyunca ne yaptı? Araştırılması gereken; Ak Partili seçmenin bir kısmı ya sandığa gitmemiş veya sandığa gidip "hayır" oyu vermiş midir? Partinin bu kitleyi iyi tespit etmesi gerekir. Bunlar kırgın ve küskün müdür, yönlendirilmiş midir, organize bir dayanışma yahut münferit kararlar mıdır? Diğer taraftan teşkilat ve belediyelerle diğer parti organlarının hepsi en üst seviyede çalışmış mıdır? Bazılarının bazı hesapları mı olmuştur? Bunları araştır ve gereğini yap dedi.

Anlaşılacağı üzere 2019 için Ak Parti'nin çok işi var...