Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Referandum sonrası MHP üzerine

Referandum sonrası MHP üzerine

Sordum: Referandumda MHP, hangi oranda ‘evet’ oyu verdi?

Söyledi: En başındaki oranda… Yani %30-35 bandında. Bir diğer ifadeyle üçte biri ‘evet’ dedi. Zaten MHP tabanı üzerinde kimse çalışmadı.

Sordum: Bu saatten sonra MHP’de neler olur? Bir bölünme gözüküyor mu?

Söyledi: MHP’nin bölünmesine çok önceden karar verildi. Siz Meral Hanım’ın ‘Yeni parti düşünmüyoruz’ sözlerini geçiniz. Yola çıkarken ‘B Planı’ yeni partiydi. (Ardından 2012 yılında yaşadığı bir anekdotu nakletti. MHP üzerindeki oyunun o tarihten bu yana planlandığını somut ifadelerle kaydetti.)

Sordum: Meral Akşener’in partisine ‘Hayır’ diyen üçte ikinin tamamı gider mi?

Söyledi: ‘Hayır’ diyen kesimin yarısı gider. Geri kalan yarısı bir süre daha bekler. Ama Genel Başkan Devlet Bahçeli bir hamleyle bu badireyi de atlatabilir. 

Sordum: Kurulan parti MHP’nin eşiti olur mu? Yani ülkücülerin partisi statüsünde kalır mı?

Söyledi: Kesinlikle hayır. Tarih tekerrürden ibarettir. Siyasi tarih tekerrür eder. Dün ANAP’a, bugün AKP’ye gidenler gibi olur. Orada ülkücüler de olur. Ama ülkücülerin partisi asla olmaz. Meral Akşener Merkeze oynar. Ülkücüler Merkez bir parti içinde yine eskiden diğer partilerde olduğu gibi 3 ayaktan biri olur.

Sordum: Partinin hedefi ne olur? İktidar için mi yola çıkılır?

Söyledi: Ne iktidarı? Unuttun galiba. Türkiye Başkanlık sistemine geçti. Kabul edelim veya etmeyelim. Tayyip Erdoğan 2 dönem daha iktidar.

Sordum: MHP’den yeni ülkücü göçün önünü ne keser?

Söyledi: Tayyip Bey’in koalisyon atağı. Aynı zamanda MHP’deki göçü de etkiler.

Sordum: Muhaliflerin tamamı Meral Hanım’ın yanına gider mi?

Söyledi: Koray Aydın hariç diğerleri gidebilir. Koray Aydın gitmez.

Sordum: Koray Aydın neden gitmez? Akşener’in liderliğini mi benimsemez? Kendisini Genel Başkan yapsalar gitmez mi?

Söyledi: Hayır gitmez. Koray Aydın MHP’den ayrılmaz. Hiçbir şartta ayrılmaz. Aktif siyaseti bırakır yine ayrılmaz.

Sordum: MHP’de Genel Başkanlık beklentisi olduğundan mı? Yani, “Bahçeli partiyi bana bırakacak” beklentisi içinde olduğundan mı?

Söyledi: Böyle bir beklenti var ve doğru. Ama gerçekleşmesi zor. Bu kadar muhalefetten sonra Devlet Bey istese de zor. Zaten Devlet Bey’in böyle bir projesi olduğuna inanmam. Ama her şeyden öte Koray Bey MHP’den bütün bunların ötesinde ayrılmaz.

Sordum: MHP tabanı 7 Haziran’da Devlet Bey AK Parti ile koalisyon yapmadığı için Bahçeli’ye kızdı. Şimdi de koalisyon yapınca kızıyor. Nasıl yorumluyorsunuz?

Söyledi: Devlet Bey bugün koalisyon yapmadı. İnandığı için ve Devlet Ebed Müddet anlayışı için ittifak yaptı. İttifak başka, koalisyon başka. Ha, bundan böyle koalisyon olur mu? Devlet Bey böyle bir adım atmaz. Koalisyona ihtiyacı olanlar atacaksa atar. Şayet devletin ülkücü kadrolara ihtiyacı varsa ve koalisyona mecbursa bunun adımlarını atması gerekenler atar. Devlet Bey’in böyle bir beklentisi olmadı ve yine olmaz.

Sordum: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan böyle bir adım gelirse ne olur?

Söyledi: Uzun süreli bir yol arkadaşlığı olur. Türkiye’nin de buna ihtiyacı var.