Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Konaklar “Kalkınma”sın mı?

Konaklar “Kalkınma”sın mı?

Bu haftaki köşemizde Trabzon’un önemli sayılabilecek iki mahallesini konu alacağız: Kalkınma ve Konaklar Mahalleleri.

Her iki mahallenin en önemli özelliği Karadeniz Teknik Üniversitesinin bitişiğinde yer alması. Biri üniversitenin güneyinde diğeri ise doğusunda yer alıyor. Üniversitenin B kapısından çıktığınızda Kalkınma’yla, D kapısından çıktığınızda Konaklar’la karşılaşıyorsunuz.

Her iki mahalleye de belli aralıklarla gider-gelirim. Kalkınma Konaklar’a göre çok daha önceden üniversite öğrencilerinin merkezi durumuna gelmiş bir mahalle. Konaklar Kalkınma’nın yanında çok yeni sayılabilecek bir merkez. Buna rağmen gelişmeye, yenilenmeye çok uygun bir mahalle.

***

Ancak özellikle son bir iki yıldır iki mahalle arasında müthiş bir farklılık meydana geldi. Üniversite mekânı olmaları nedeniyle değerlendirmemizi öğrencilerinin toplandığı en önemli yerlerden biri olan kafeler üzerinden değerlendirme yapacağız. Kütüphaneler üzerinden yapamadığımız değerlendirmeyi mecbur olarak kafeler üzerinden yapıyoruz.

Kalkınma’da -neredeyse haftada bir- kafe açılırken Konaklar bu hızın çok çok gerisinde. Bu durum da beraberinde Kalkınma’da müthiş yığılmaya neden oluyor. Kalkınma’da ana caddenin üzerinde adım başı kafe. Bulup bulabileceğiniz en dar sokaklarda bile kafeler açılmış.

Açılsın, açılsın da…

Bu trafik ne olacak?

Kalkınma’da sokak araları o kadar dar ki üstüne bir de oraya araçlarını çekmek zorunda kalan vatandaşların oluşturduğu darlıklarla birlikte bir aracın geçmesi o kadar zor ki. Üstelik ana caddede gerçekleştirilen parklar Tıp Fakültesine giden cankurtaranları (ambulans) bile engellemektedir.

Kalkınma’da bir trafik çilesi almış başını gidiyor. Berbat ötesi…

***

Bu gidişe dur denmelidir. Yeni kafe açacak bir işletmeci de artık Kalkınma’yı tercih edecektir. Çünkü çekim merkezi orasıdır ve müşteri de oradadır. Hâlbuki Konaklar gibi Kalkınma’ya göre alanı daha geniş bir mahalle dururken diğer tarafa gitmenin kent açısından olumlu bir yanı yoktur.

Kalkınma’yı şişirmek yerine yoğunluğun biraz daha Konaklar’a taşınılması sağlanmalıdır.  Tabi bu sırada Kalkınma’nın trafik sorunu için mutlaka kesin çözüm bulunmalıdır. Kent bu sorunun farkında değil ama gidişat hiç de iyi değil.

Bu konu ilgililerin dikkatini çekmelidir. Eğer kentin daha rahat, daha kullanışlı olmasını istiyorsak bu konu gözden kaçmamalıdır.

Saygılarımla.