Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Emniyetinizden bize ne!

Emniyetinizden bize ne!

Türkiye gerçekten garip bir ülke…

Anlaması, yaşaması oldukça zor…

Hele olaylara akılcı bir bakış açısıyla bakıyor ve mükemmeliyetçi yaklaşıyorsanız bu ülkede gördükleriniz sizi travmaya sokabilir.

Anlatacak, yazılacak, konu edilecek çok sorun var ama nereden tutsak elimizde kalıyor ve ne yazık ki sorunlara çözüm getirmek de hiç de kolay olmuyor. Çünkü sorunları çözmek adına bir gayretimiz de yok.

***

Geçtiğimiz hafta tanık olduğumuz bir olaydan söz edeceğiz.

Ankara’dan Karadeniz Teknik Üniversitesine gelerek öğrenim görmeye çalışan bir kız kardeşimizin başından talihsiz bir olay geçmiş. Kardeşimizin aktarımına göre Kalkınma Mahallesi’nde kendisi birkaç kez tehdit edilmiş ve bu tehditler belli aralıklara süregelir olmuş. Tatta sonuncusunda bıçak bile gösterilmiş!

Buraya kadar sıradan, adlî bir olay denilebilir.

Sonrasında yaşananlar ise iyice şaşkınlığımıza neden oldu.

Bu kardeşimiz 27 Şubat Pazartesi günü olayın yaşandığı mahalleyle ilgilenen Taksim Polis Merkezine gitti. Aldığı tehditten korktuğunu ve kendisini tehdit edenlerin güvenlik kameraları yardımıyla bulunup ifadelerinin alınabileceğini düşünerek şikâyette bulunmak istedi.

15.00 sıralarında karakola giden KTÜ öğrencisine “İşlem yapamayız, elimizde somut bir şey yok, bir şey olursa gelirsin.” denilmiş.

Bir şey olduğunda polise değil de artık hastaneye gidilir herhâlde!

Tabi bu durum sonradan kulağımıza geldi ve “Öyle şey olur mu? Bir yanlış anlaşılma olmuştur. Birlikte tekrar karakola gidelim.” dedik.

Bu kez birlikte gittik. Ancak bir dayak yemediğimiz kaldı! Saat 16.00 sıralarında gittiğimizde karakolun kapısındaki polis bizi sorguya çekti! Üstüne şahsımızı omzumuzdan iterek bir kenara attı ve KTÜ öğrencisi arkadaşı içeri aldı ve içeride yine aynı işlemler… Şikâyet bile alınmıyor!

En sonunda KTÜ’ye başvurun falan bile denilmiş!

O sırada kapıya hava almak için çıkan sivil giyimli -sanırım polis- biriyle de konuştuk. Diyor ki “Kimliği belirsizse nasıl şikâyet alınacak?” Dedik ki “Yolda yürüyorsunuz ve biri size yumruk attı ve o kişiyi tanımıyorsunuz? Burada nasıl şikâyet alınıyorsa aynı biçimde.”

Daha talihsiz bir yanıt aldık: “Ortada bir saldırı yok.” Yani bir suç olmadığı iddia ediliyor ancak KTÜ öğrencisinin iddiasına göre belli ki ortada bir “tehdit” suçu var.

***

Bu olay gerçektir değildir biz bilemeyiz. Daha doğrusu bu konuyu aydınlatacak olan merci zaten biz değiliz. Böyle kayıtsız nasıl kalınır? Yani illâ ki yaralama ya da ölüm mü olması gerekiyor?

Ortada bir “görevi ihmal” suçu yok mudur? Sayın Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan’a ve Taksim Polis Merkezinin amirine sesleniyorum: Bu durumda ne yapılmalı? Bu yaklaşımla “Emniyetinizden bize ne!” mi denilmek istenmektedir? Yoksa?

Saygılarımla…