Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Tarihi siyaset malzemesi yapmak…

Tarihi siyaset malzemesi yapmak…

Bugün dört bir yanda canıyla kanıyla çaba sarf eden Mehmetçiğin Birinci Dünya Savaşı’ndaki mücadelelerinden biriydi Sarıkamış.

Tıpkı Çanakkale gibi…

Tıpkı Kut’ül-Amare gibi...

Sarıkamış’ta 50-60 bin civarında kaybımız var. (Hasta, yolunu yitirmiş, askerden kaçmış, esir olmuş, şehit düşmüş; velhasıl savaşamayacak duruma gelmiş her asker bu kayba dâhildir. Resmî kayda göre Sarıkamış’taki yitirilen sayı ‘şehit’ olarak değil ‘kayıp’ olarak geçmektedir.)

Çanakkale’de 250 bin.

Kut’ül-Amare’de 10 bin.

***

Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı Orduları Başkomutan Vekili Enver Paşa’dır. Ortada 250 bin kayba karşın bir zafer vardır.

Kut’ül-Amare Savaşı’nda Osmanlı Orduları Başkomutan Vekili Enver Paşa’dır. Ortada 10 bin kayba karşın bir zafer vardır.

Sarıkamış’ta Osmanlı Orduları Başkomutan Vekili Enver Paşa’dır. Ortada 50-60 bin civarında kayba karşın yenilgi vardır.

Ve Enver Paşa haindir öyle mi?

Yanılıyorsunuz, haksızlık ediyorsunuz, tarihe ihanet ediyorsunuz.

***

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanlığı birkaç gün önce Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması düzenledi. Hükûmeti eleştireyim derken bir şeyler söylediler ama biz doğrusu ne söylediklerine anlam veremedik.

Hatta açıklama metninde Almanya’yı referans gösterdiler. Almanların Osmanlı’yı şöyle böyle tanımladığı hafızalarda imiş… Almanya bugün de Türkiye’yi birtakım tanımların içine sokmaya çalışıyor. Almanya her zaman bir şeyler söyleyecektir. Almanya’nın bakışına göre mi hareket edeceğiz?

***

Uzatmayalım Sayın SP İl Başkanı, Enver Paşa'nın ihtirası yüzünden yüz binin üzerindeki askerimiz soğuğa ve ölüme mahkûm edilmiş. Bu da tek adam kararı imiş.

Sonra? Eh işte şimdi de tek adamlık falan var demeye getiriliyor sanırım.

***

Sayın Başkan biz tarihçi değiliz. Ancak Türk tarihinin belirli dönemlerini araştırmaya çalışırız. Ancak siz belli ki ezberden hareket ediyor ve koskoca tarihi siyasetine alet etmeye çalışıyorsunuz. Bu konuda KTÜ Edebiyat Fakültesine bağlı tarih bölümünde konunun uzmanı tarihçiler var lütfen onlara başvurun. Ya da farklı çevrelerden oluşturduğunuz yönetiminize bir de tarihçi alın.

Ne Sarıkamış’ta 100 bin şehit var ne de askerimiz soğuğa ve ölüme mahkûm edildi! Tıpkı Çanakkale gibi o mücadelenin de yapılması gerekiyordu ve yapıldı. Orada yitirdiğimiz askerlerin büyük bir bölümü de savaşarak, çarpışarak mertçe şehit oldu.

Ama siz madem dış kaynakların görüşlerini önemsiyorsunuz. O dönemdeki ve her dönemdeki düşmanlarımızdan biri olan Birleşik Krallık’ta Enver Paşa’dan “büyük bir seciye kudreti ve hudutsuz bir kavrayış kabiliyet sahibi" olarak söz ettiğini anımsatayım.

Saygılarımla...

18.02.2017