Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Canga cılıngız kuttı bolsın

Canga cılıngız kuttı bolsın

Cuma günü KTÜ Edebiyat Fakültesinden Dr. Mustafa Aça Hocamın odasındaydım. Bölgemizin kültürel birikimi konusunda önemli çalışmalar hazırlamış olan ve hazırlamaya da devam eden hocamızın yeni çalışması hakkında konuşuyorduk. Bu sırada odaya KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mevhibe Coşar Hocamız girdi. Binadan ayrılmadan Mustafa Hocanın yeni yılını kutlamak için gelen Mevhibe Hoca “İlk kez bu yılbaşında böyle bir şeyle karşılaşıyorum: ‘Herkes 2016 yılı geçsin ve bir daha gelmesin.’ diyor. Eski yıla karşı büyük bir olumsuz bakış var. 2016 yılı zor geçti.” dedi. Gerçekten öyle oldu. 2016 yılının manzarasına bakmak bile hepimizi üzecek nitelikte. Patlamalar… Şehitler… Darbe girişimi… Ölümler…

***

Bir söz Türk milletine…

Yahu ne acayip bir millet olduk biz? Türkler tarih boyunca farklı dinlere girmiş, girdikleri dinlerde de “taassup” sahibi olmamışlardır. Doğrusunu tarihçiler daha iyi bilecektir ancak iki farklı dine inanan Türklerin yan yana çadırlarda yaşadıkları aktarılır. Bugün ise yan yana yaşamayı bırakın yan yana 10 dakika durabilmek bile zorlaştı! Kavga etmediğimiz, tartışmadığımız, ayrışmadığımız bir konu kalmadı. Yılbaşı konusu bile üzerinde bölünüp kavga edeceğimiz konu hâline geldi.

***

Bir söz Müslümanlara…

Yılbaşı kavramı evrenseldir. Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşünü tamamlamasının bir takvime bağlanmasının ardından bu dönüşün tamamlanmasına yılbaşı denmiş. Yine başka takvim türlerinde farklı ölçüler kıstas alınmış. Konunun bir dinle, bir toplulukla doğrudan bir ilgisi yok. Yılbaşı kutlamak deyince aklınıza ne geliyor ama benim için insanların yeni umutlar beslemesi, yeni günlere hasretle bakması geliyor. Sizin aklınıza gelenler ya kötü örnekler ya da barındırdığınız kötü düşüncelerdir.

***

Bir söz Hristiyanlara…

Hristiyanlık demek yılbaşında veya Noel’de (ikisi ayrı şeyler) sınırsızca eğlenmek değildir. Bunu hem Hristiyanlar hem Hristiyan olmayanlar böyle bilmelidir. Yeni Ahit’in “2. Timoteos” bölümünde şöyle denmektedir: "Hain, aceleci, kendini beğenmiş, yaratıcıdan çok eğlenceyi seven, yaratıcı yolundaymış gibi görünüp bu yolun gücünü inkâr edenler olacaklar. Böylelerinden uzak dur." Böylelerinden ne İslâm kültürü ne Hristiyan kültürü hazzetmez.

***

Bir söz tarih saptırıcılarına…

Hristiyanlığa benzememek için uğraştığını iddia edip 1 Ocak’ta Noel kutlamayacağını ortaya atan arkadaşlar Noel’in tarihi 25 Aralık’tır. Bu sırada sırf yılbaşına muhalefet etmek için “Mekke’nin fethi” programları icat eden arkadaşlar Mekke’nin fethi 11 Ocak’tır. Hiç olmazsa tarihe saygı duyalım… Ortaya koyduğunuz uygulamaların bizlere “taklitler aslını yaşatır” ilkesini anımsattığını unutmayın.

***

Sizi bilmem ama benim dün, önceki gün ve ondan önceki gün de aklıma geldiği gibi yılbaşında da şehitlerimiz aklıma geldi. Vatan için canını veren yiğitler… Şu anda bu satırlar okunurken ya da okunmadan geçilirken buz gibi soğukta hainlerle canhıraş mücadele eden kahramanlar… Allah onların yardımcısı olsun.

Bu arada yazımızın başlığını merak edenler olabilir. Kazak Türkçesinde “yeni yılınız kutlu olsun” demektir. Yeni yılımız kutlu olsun.

Saygılarımla.