Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Matematik tartışma kaldırmaz Yeni sistem hayırlı olsun

Matematik tartışma kaldırmaz Yeni sistem hayırlı olsun

TÜRKİYE’Yİ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne taşıyan Anayasa değişikliği halkın onayından geçti. % 51 ‘Evet’, % 49 ‘Hayır’ ile sonuçlanan oylara % 1 daha yurt dışı oyu eklenince % 52 oranında oyla yeni sisteme geçildi. Yeni sistem ülkeye ve millete hayırlı olsun.

Yeni sisteme hukuken geçiş süreci 2019’da tamamlanacak. Bu tarihe kadar yaşananlar aynı zamanda sistemin işleyişini de ortaya koyacak. Endişeli vatandaşlar bir kanaate erişecek.

Partiler açısından bakılınca, AK Parti için ‘Buruk bir galibiyet’ denebilir. Beklenti % 55 ve üzerindeydi. Bütün anketler son iki güne kadar % 55’in üzerini gösterdi. Ancak anketleri bize göre üç şey yanılttı.

1- Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Şükrü Karatepe’nin densiz açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisini istifasını isteyerek vermemesi. Biz Karatepe olayını 1995 yılında yaşanan Nusret Demiral vakasına benzetiyoruz. Milliyetçi camianın en önemli değerlerinden biri olan ‘Ezan’la oynamaya kalkan ve ‘Türkçe ezan’ öneren Demiral MHP’yi barajın altına sürüklemişti. Üstelik merhum Alparslan Türkeş’in istifasını almasına rağmen…

Şükrü Karatepe’nin sözleri de ‘Ülkenin bölünmez bütünlüğü’ adına Ülkücü camianın hassasiyetlerinden biri. Son iki günde bize göre asgari 2 puan ‘Evet’ oylarını aşağıya çekti. MHP’den gelmesi muhtemel oy oranını böylece olumsuz etkiledi.

2- İkinci büyük yanılgı ise ‘Kendini anlatma yerine savunmada kalma’ keyfiyetiydi. Daha kucaklayıcı geçebilirdi. Değişiklikler daha net anlatılabilirdi. Ülkeyi yönetenler rahatsızlığı yaşayarak özümsemiş olabilir. Ancak kabul edilmeli ki vatandaş değişiklik ihtiyacını hissetmedi.

3- Üçüncü büyük yanılgı ise kamu çalışanlarının tercihlerini gizlemeleri oldu. Belli ki ‘Hayır’ verecek olan kamu çalışanları anketlerde ‘Evet’ dedi.

BUNDAN SONRA NE OLABİLİR?

1- ABD ve Avrupa % 2’lik farkı küçümseyip muhalefeti kışkırtabilir. Mümkünse istikrarsızlık için sokak eylemleri İSTENEBİLİR. Yeni Gezi olayları gündeme gelebilir. Haluk Pekşen zaten ilan etti!..

2- Suriye’de PYD moral destek bulabilir. Türkiye’nin müdahalesi tartışılabilir. İşte bu noktada Recep Tayyip Erdoğan farkı kendini bir kez daha gösterecektir.

3- FETÖ rahat durmayacaktır. Şimdiden MHP üzerinden senaryolar yazarak 2019 seçimlerini planlamak isteyecektir. Bunun için en önemli husus Meral Akşener muhalefetinin MHP’yi ele geçirip geçiremeyeceği meselesidir. Devlet Bahçeli partiyi teslim etmemek için direnecek ve vermeyecektir.

4- Referandum sonucu göstermiştir ki oy düşüşü AK Parti’den kaynaklandı. MHP olmasaydı referandum geçmezdi.

5- Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan sonraki süreci yine MHP ile birlikte götürecektir. Duruşunun ve işbirliğinin samimi olduğunu gösterecektir.

6- AK Parti’nin kendisini yenileme zamanı gelmiştir. Artık herşeyin tek başına liderden beklendiği dönem sona ermiştir. Teşkilatlar gözden geçirilmeli, belediyeler yanlışın affedilmediğini görmelidir.

Yazımızı Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin dizeleriyle bağlayalım.

Hak şerleri hayreyler… Zannetme ki gayreyler…

Mevla görelim neyler… Neylerse güzel eyler.

Matematik tartışma kaldırmaz. Yeni sistem hayırlı olsun.