Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yusuf Turgut ve TGC

Yusuf Turgut ve TGC

TRABZON Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut dün ismimizi de vererek birşeyler karalamış. Başkanlığı döneminde günebakış’a iki kez kınama bildirisi yayınlayan Yusuf Turgut’un Nisan ayını da boş geçmemesini tavsiye ediyoruz!

Yusuf Turgut’a cevap vermeden önce bir anekdotumuzu nakletmek istiyoruz!..

Bakan Süleyman Soylu ile 15 gün önce yerel basın olarak bir program yaptık. Programda Osman Diyadin, Tekin Atay, Yusuf Turgut ve bendeniz soru sormak için bulunduk. Programı Çay TV Trabzon Temsilcisi Halil İleli yönetti. İleli,konukları tanıtırken Yusuf Turgut’u tam 3 ayrı bölümde ‘Taka Gazetesi genel yayın yönetmeni’ olarak tanıttı. Yani Gazeteciler Cemiyeti sıfatını hiç kullanmadı. Cemiyetten istifa etmiş birisi olarak yine de hoş karşılamadık.  Cemiyet üyesi bir gazeteci kendi cemiyetinin başkanını niçin anons etmiyor. Zira bu yayını tüm dünya izleyebiliyor. Huyumuz kurusun!... Rahatsızlığımızı içimize atmadık. Elimizdeki not kağıdına yazıp yanımızda oturan Yusuf Turgut’a “Cemiyet Başkanlığı sıfatının kullanılmamasını sen mi istemedin?”  diye sorduk.

Cevap: “Hayır. Ben bir şey demedim.” Bu kez bir not kağıdı da Halil İleli’ye gönderdik. “Yusuf Turgut’u anons ederken niçin Cemiyet Başkanlığı sıfatını kullanmıyorsun?” dedim. Cevap çok ilginç…

“Önemli bir şey değil.”

Cemiyet üyesi bir TV programcısı kendi cemiyet başkanını anons etmiyor ve sebep olarak da ‘önemsiz bir şey’ olduğunu söylüyor. Burada önemsiz olan Yusuf Turgut değil. Gazeteciler Cemiyeti… Ağırlığı olmayan Yusuf Turgut değil… Trabzon Gazeteciler Cemiyetiydi.

****

Gelelim Yusuf Turgut’un eleştirilerimize verdiği cevaba… Yazılarımızla ilgili aşağılama, maşağılama iddialarını… Korkuyor, korkmuyor işlerini geçiyoruz. Tabi ki kimse kimseden korkmaz. Hele gazeteci!.. Korkaktan zaten gazeteci olmaz.

Yusuf Turgut 6 şey söylüyor.

1- Yusuf Turgut’un olduğu yerde KAST sistemi işlemez

2- günebakış’a yapılan haksızlığı düzelttik.

3- AA çalışanı FETÖ’cüye ödül verilmesi ve FETÖ’cülerin ihracı meselesi.

4- Merhum Ali Zengin’in niçin üye yapılmadığı

5- Ali Öztürk’ün istifa sebebi olan hizmet ödülleri…

6- Ben 100 adım attım, Ali Öztürk ‘1’ adım gelmedi

****

1- Gazeteciler Cemiyeti’nden istifa sebebimiz, cemiyetin arka planında bir KAST sistemiyle yönetiliyor olmasıdır. 5-6 ayaklı sol ve ulusalcı bir grup her seçimi maniple ederek kendi belirledikleri isimler dışında kimseye Cemiyet’i teslim etmiyor. Ve Cemiyet üyeleriyle bütünleşemiyor. Aynı grup tam 3 dönemdir şahsımın cemiyeti ele geçireceğini iddia ederek ideolojik bir mücadele yürüttü… Yarısı gazetecilik yapmayan eski üyeleri de oy vermeye getirerek dilediklerini başkan seçtirdi.  Yusuf  Turgut bu hikayenin en son seçilen başkanıdır. Bu ayıba son vermek ve üzerimden seçim yürütülmesine son vermek için cemiyet üyeliğinden istifa ettim. Ettim ki bir daha benim üzerimden bir kez daha seçim yürütülmesin. Benim ne dün ne bugün de de yarın Cemiyet’i ele geçirmek gibi bir hesabımın olmadığı bilinsin.

2- Yusuf Turgut doğru söylemiyor. KTÜ İletişim Fakültesi’ndeki Kolektif öğrencisine verilen ödül iptal edilmedi. Bundan böyle İletişim öğrencilerine ödül verilmeyeceği karar altına alındı. O ödülü iptal etmek Yusuf Turgut’un iradesi dışındadır. İstese de iptal ettiremez.

Zira o ödülü bahsettiğimiz KAST sisteminin bir ayağı vermiştir. Yani Yusuf’u oraya getirenler vermiştir. günebakış’a da o çocuğu onlar ve bilinçli hakaret ettirmiştir. Seçim sonrası yaptığımız görüşmede o ödülü iptal kararını alamayacağını kendilerine iletmiştik. Miraç Özağcı da şahittir.

3- Bir FETÖ‘cüye ödül verilmesi… Halen hapiste tutuklu FETÖ’cünün üyeliği devam ederken hala konuşabiliyor. Yusuf  Turgut elbette FETÖ’cü değil. Lakin FETÖ’cülerden destek alarak seçildi. Bu konuda da asla samimi değil.

4- Ali Zengin vakası… Üyelik girişi yapan 4 komisyon üyesiymiş!.. Onlar üye yapmamış! 20 yıllık gazeteci, beyin travması geçirip evinde yatıyor ve ondan SGK evrakı alamadıkları için üye yapmıyorlar. Cemiyet Başkanı da “Arkadaşlarımız titiz davrandı. Tüzük böyle” diye savunabiliyor. Sonra da cenazeye saygıdan bahsediliyor. Gazeteciye sağlığında saygı gösterin, öldükten sonra değil. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti işte böyle ibretlik bir yapı.

5- Ali Öztürk’ün üyelikten istifa sebebi günebakış’ta çalışan ve 20 yılı aşan emektar arkadaşlarına ‘Hizmet Ödülü’ verilmemesi değil. Bu sadece bardağı taşıran son damla gibiydi.  Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bir KAST sistemiyle yönetilen ve derin ideolojik bir yapıya bürünen TGC’de ilkesel anlamda üye olarak daha fazla kalamazdım. Zira Cemiyeti hep kendimize karşı mücadele eder bulduk. Oraya ait olmadığımızı anladığımızdan ötürü istifa kararı aldık.

Bugüne kadar niçin bekledik? Yusuf Turgut söylediği için. “Farklı olacak. Ödül törenine kadar bekle. Göreceksin” demişti. Hiçbir farkını göremediğimiz gibi Cemiyeti kendisinin yönetmediğini gördük. günebakış çalışanlarına hakları olan ödüllerin verilmemesi sadece bizi haklı çıkardı. Bize karşı iyi niyetli ve samimi olmadığını gördük. 

6- “Ali Öztürk’e 100 adım attık.” diyor. Kimse şahsımıza adım atmasın. Ama günebakış’ı da hedef yapmaya kalkmasın. günebakış’a iki kez kınama dışında hangi adımı atmış?

Sonuç olarak, kendimizi oraya ait olarak görmediğimizden ötürü Trabzon Gazeteciler Cemiyeti üyeliğinden istifa ettik. Ne Cemiyet benim cemiyetim ne de Yusuf  Turgut benim tercihim. Eleştirilerimize gelince... Sadece gazetecilik yapıyoruz. Her kuruluş gibi TGC’nin de artılarını ve eksilerini yazıyoruz. Kimsenin yazmadıklarını yazıyoruz. Gazetecilik de bu değil mi?