Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Fırat Kalkanı şehitlerini sorgulamak!..

Fırat Kalkanı şehitlerini sorgulamak!..

DEDİ: Fırat Kalkanı Harekâtı bitti mi?

Dedim: Harekât amacına ulaştı. Dolayısıyla bitti denebilir. Ancak Türkiye için Suriye konusunda yeni bir alan açtı.

Dedi: 71 şehit verdik. Şimdi ‘Bu şehitleri niçin verdik?’ diye soruyorlar?

Dedim: Bunu soranlar içimizdeki İrlandalılar!.. Onlar PKK’ya karşı verdiğimiz şehitleri de sorguluyorlar. Onlara dünyanın her yeri ‘vatan’ olduğu için bu vatanın korunması kavramının çok uzağındalar. Şimdi hatırlayalım… Fırat Kalkanı hangi amaçla yapıldı ve nasıl sonuçlandı?

1- IŞİD terörü her gün Kilis’e saldırı düzenliyordu. Kilis yaşanmaz hâle gelmişti. O bölgeden içeri sürekli terörist girebiliyordu. Fırat Kalkanı ne yaptı? IŞİD’i sildi götürdü. Artık sınırımız güvenli.

2- PYD, kantonları birleştirmek için harekete geçti. Fırat Kalkanı PYD’nin önünü kesti. PYD’nin bu hâliyle kanton birleştirmesi mümkün değil.

3- Türkiye ilk kez kendi iradesiyle teröre karşı karadan ve sınır ötesine geçti. Bu, kolay bir irade değildi. Bugün El-Bab’a kadar inen Türkiye yarın Sincar’a girer. Girecektir de… Yani terörü odağına kadar kovalama eylemi terörle mücadele tarihinde ilk kez gerçekleşiyor.

4- Psikolojik getirisi en az diğerleri kadar önemli. Türkiye, Fırat Kalkanı operasyonu başlatmadan önce ülkeyi neredeyse “IŞİD’e yardım eden ülke” ilân edeceklerdi. Bugün IŞİD’e karşı cephede 71 şehit veren ülke konumunda…

Bu ana unsurlara çok madde eklenebilir. Ancak en temel keyfiyet “Türkiye El-Bab’a kadar kendi güvenliği için girdi.” Bu kadar net.

Dedi: Güvenlik artık sınır ötesinden mi sağlanıyor?

Dedim: Evet, aynen öyle… Suriye bizim en uzun sınırı olan komşumuz. Terörist geçişini önlemek bir yana terör eskisi gibi okla, tüfekle saldırmıyor. Kilometrelerce öteden füze fırlatıyor. Dolayısıyla ülke güvenlikleri artık kendi sınırlarını kollamakla yetmiyor.

Dedi: Biz temizlemesek IŞİD kalabilecek miydi?

Dedim: Hiç anlamamışsın. Elbette kalamazdı. ABD bugün Rakka’da bile peşine düştü. Cerablus’ta, El-Bab’da bırakmazdı. Ama bak ne olurdu!.. ABD döner Türkiye’ye derdi ki “Senin sınır güvenliğini bile ben sağladım. Sınırındaki teröristi bile uzaklaştıramadın!.. Hâlbuki bugün aşağılayamıyor. Zaten biz Fırat Kalkanı’nı başlatmasaydık ABD ve PYD Cerablus’a girip sınır boyumuzu PYD’ye teslim edecekti. Böyle bir şey ne demekti? “Tüm bir sınırın ABD korumasındaki terör örgütüne teslim” edilmesi demekti. IŞİD her zaman temizlenir ama PYD’nin arkasında ABD var, Rusya var, Avrupa var. Baş ağrımız büyüyecekti.

Dedi: Evet… “N’oldu şimdi? 71 şehit verdik!..” diyenler hakikaten kötü niyetli.

Dedim: Son bir net… Cizre’de, Silopi’de, Nusaybin’de teröristi temizleyen Mehmetçikle El-Bab’da temizleyen Mehmet arasında hiçbir fark yok. İkisi de bu ülkenin güvenliği için şehit oldu. Kimse Suriye için şehit olmadı. Sorun zaten burada yatıyor. 16 Nisan Türkiye’yi içe kapatmak isteyenlerle kabuğunu çatlatan ülkenin gerçek gücünü ortaya koymasını ve bir dünya devleti olmasını isteyenlerin mücadelesi… Türkiye’ye Nusaybin’den sınır çizenlerle  Türkiye’nin manevî sınırı Yemen’den başlar diyenlerin mücadelesi… Bırak o konuşanları… Milletin 16 Nisan’daki kararına bak.