Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Ali Akar… Eleştiriye ‘Evet’ Hakarete ‘Hayır’

Ali Akar… Eleştiriye ‘Evet’ Hakarete ‘Hayır’

ALİ AKAR’I siyaset dünyasından ve çok eski tanıyoruz. 1990’lı yıllarda DYP’de aktif siyaset yapan Akar, 90’lı yılların sonunda milletvekilliğini kılpayı kaçırmıştı. Bir diğer ifadeyle kendisine milletvekilliği nasip olmamıştı. 1999 Milletvekilliği seçimlerinde parti içi önseçimde (resmi olmayan ön seçim) birinci çıkmasına rağmen 1. sıraya Ali Naci Tuncer konmuştu. Buna kızan Akar partisinden istifa etmiş ve bağımsız aday olmuştu. Akar sadece 950 civarında oy alarak hayal kırıklığına uğramıştı.

Bu süreç aslında Ali Akar’ın siyaseten bitişinin tarihiydi. Ardından DYP’de tarih oldu… Ama Ali Akar içindeki aktif siyaset ateşini söndürememiş olmalı ki Demokrat Parti ile geri döndü. Bir dönem Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız’la yarıştığı il başkanlığı seçimini kaybetti. Sonra Yıldız da DP’ye veda edince Akar kimsenin talip olmadığı koltuğa oturdu. 7 yıldır DP İl Başkanı olarak siyaset yapıyor.

Toplumsal tabanını çoktan yitiren Demokrat Parti, en büyük hatasını Süleyman Soylu gibi bir ismi kaybederek yaptı. Soylu’dan sonra zaten adı bir daha anılmadı. Partide kalan siyaset meraklıları ise özellikle AK Parti’ye geçtikten sonra Soylu’ya düşman kesildi. Ali Akar bugün etrafında 10 kişi bulup konuşabiliyorsa bunu ‘Hayır’ Platformunun sözcülüğüne borçludur! CHP-DSP ve Vatan Partisi ile kurulan ittifak Akar’ın savrulduğu noktayı göstermesi bakımından da önemlidir. Zira Ali Akar, agresif üslubuyla CHP seçilmişlerinin söylemeyeceği hitabet tarzını kullanmaktadır.

***

Bir siyasetçinin söylemleri demokratik hoşgörü ve ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmelidir. Lakin siyasetçi eleştiri ile hakareti ayırt etmelidir. ‘Ben cemaatçiyim. FETÖ Cemaati adı altında alınanların %95’i masumdur’ sözleri fütursuzca söylenen sözler olduğu kadar savcı ve hakimlere karşı ciddi bir suçlamadır.

Araştırdıktan sonra bu kanaate vardığını iddia eden Akar’a savcılar bu araştırmasını sormalıdır. Bakalım FETÖ müdafisi Akar nasıl bir araştırma yapmış!

***

Daha önce üslup sorununa dikkat çektiğimiz Ali Akar önceki gün de ‘Hayır’ diyenlerin baskı altına alındığını iddia etti. İddiasında doğru idiyse kendisiyle birlikte aynı basın toplantısına katılan ve baskılanan STK temsilcilerini konuşturmalıydı. Bizde merak ediyoruz. ‘Hayır’ propagandası yaparken kim gözaltına alınmış? Hangi STK başkanı uyarılmış? Kim ve ne şekilde uyarmış? Hangi salon tutulamamış? Salon veren esnafı kim aramış ve salonu mu kapattırmış? Üç tane doğru dürüst pankart yapmaya kıyamayanlar, ‘Evet’çiler her tarafı doldurdu biz asamıyoruz’ mazeretine sığınmamalı. Yerel basında yer alan ‘evet’ reklamları için de yarın ‘Bütün medyayı kuşattılar. Biz reklam yayınlayamıyoruz’ mu diyecekler?

***

Ali Akar için bize göre önemli olan bunlar değil. Ali Akar, Bakan Süleyman Soylu’nun performansından rahatsız. Bütün Türkiye’nin takdirle izlediği, PKK’ya nefes aldırmayan… Kah cephede, kah halkın arasında, kah şehit ailesinin yanında PKK’ya meydan okuyan ve teröre karşı her alanda üstünlükle milletin gönlünü rahatlatan Soylu’ya laf çakarak adından bahsettirecek!.. Hergün bir doğu kenti gezen… Bir gün Muş’ta diğer gün Van’da halkın içine inen Süleyman Soylu’nun enerjisine kafayı takmış!.. İçişleri Bakanına Kuşişleri Bakanı  ifadeleriyle güya hafife alıyor.

Van’da milletin içinde dolaştığı gün Süleyman Soylu için ‘Millet adamı arıyoruz’ diyor. Aynı gün Van’da vatandaşlar ise teröre karşı sağladığı güvenden ötürü Soylu’ya, ‘Muhteşem Süleyman’ diye bağırıyor. Ama duyacak kulak ve anlayacak idrak lazım.

O kadar çirkin ve düzeysiz bir üslup kullanıyor ki ‘Kuşişleri Bakanı havadan kuşlara yem mi atıyor bilmiyoruz’ diyecek kadar öfke ve nefret yüklü…

Böylesi bir nefret tonuyla istenen rey isteyeni de yakar, isteteni de yakar. Bir ülkenin ve yaşadığımız kentin değerlerini koruma adına Akar’ı siyasi ahlaka davet ediyoruz. Ülkede partili partisiz herkesin takdirle takip ettiği ve gelmiş geçmiş en başarılı İçişleri Bakanı’na saygı göstermesini istiyoruz. Mesele bize göre ‘Hayır’ ve ‘Evet’ meselesinin ötesinde. Süleyman Soylu’ya hakaret ederek ‘Hayır’ oyu istenmez. O’na hakaretin en çok kimleri sevindirdiğini birileri Akar’ın kulağına söylemeli. Kin ve nefret yüklü aşağılayıcı türden sözlerin yalnız Soylu’ya değil, O’na oy veren herkese yönelik olduğunu Ali Akar bilmeli. Eleştiriye evet, hakarete hayır. Yüzde sıfır düzeyinde oyu olan bir parti temsilcisi ‘İyi hakaret eder’ diye getirildiği bir sözcülükten toplumun vicdanına daha fazla hakaret etmesin. Bu şehir bu hakaretleri taşımaz.