Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Turizm Meclisi ve düşündürdükleri

Turizm Meclisi ve düşündürdükleri

Geçtiğimiz hafta yapılan Trabzon Turizm Meclisi toplantısını kaçırmadık. Bugüne kadar hiçbir turizm etkinliğini kaçırmadığımız gibi… Zira bu kentin, bu bölgenin kalkınma lokomotifini artık turizmde görüyoruz. Bir gazete, bölgenin kalkınmasında ne kadar fonksiyoner olabiliyorsa o sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz.

***

Turizm İl Müdür Vekili Ali Ayvazoğlu toplantının ilk konuşmacısıydı. 2017 Eylem Planını maddeler halinde sıraladı. Ne kadarını gerçekleştirebilir bilmiyoruz. 60’ı aşkın etkinlik projesi bu işin dert edinildiğinin manifestosu gibiydi. Turizmin içinden gelen ve konularına vakıf olan Sayın Ayvazoğlu’nun başarılı olacağına yürekten inanıyoruz.

***

Ardından söz alan Vali Yücel Yavuz daha çok dinlemede kaldı. “Turizmde aksayan ve sorun olan ne varsa bana bildirin” diyerek güvence verdi… Turizm Denetleme Kurulu gibi bir kuruluş orta yerde dururken, sorunları turizm acentelerinden beklemek acaba ne anlama geliyordu? Kaldı ki sorunlar daha çok işletmeler kaynaklıydı. Yine de Turizm Meclisini toplayıp işletmeleri dinlemek güzel bir girişimdi.

******

200 civarında acente adına TÜRSAB Başkanı Suat Gürkök devam etti. Gürkök Vali Yavuz ile istişare halinde çalıştıklarını, konaklama tesislerinde hiçbir sıkıntı olmadığını (!), seyahat acentelerinin arı gibi çalıştıklarını ifade ettikten sonra sadece Uzungöl’le ilgili bazı sıkıntılar olduğunu, bunun da aşılacağını dile getirdi.

Gürkök, süt liman bir turizm profili çizdikten sonra yalnızca belediyelerde çöple ve yeni parklarla ilgili sorunlar yaşandığını söyledi. Lakin kimseyi darıltmamak adına somut örnek de vermedi. Zaten mesele burada yatıyor. ‘Kimse kimseyi darıltmıyor. Sonunda hep beraber turisti darıltıyoruz.’

***

Turizm Meclisi’nin gerçekçi konuşanı TESOB Başkanı Metin Kara’ydı. Trabzon’da turizm bağlamında elini taşın altına koyan 2-3 isimden birisi. Yine o samimi içten gayretlerinin semeresini ve yapmak istediklerini anlattı.

  1. 160 Konaklama Merkezi’nde yaptığımız çalışmada bu otellerin eğitilmiş personele ihtiyacı olduğunu tespit ettik.
  2. Turizm işletmelerinde istihdam edilmek üzere 40 kişi eğittik. Tamamı istihdam edildi. Bunlardan 22’sini yine aynı proje çerçevesinde Malta’ya dil eğitimine gönderdik. Eğitimlerini tamamlayıp döndüler.
  3. Esnafla şoför esnafı ayrımını kaldıracağız. Şoför, esnaf olacak. Ahilik Kültürü şoförünün de uyacağı manevi kriteri sağlayacak.
  4. 7 ilçede işletmelerde denetim yaptık. %50’sinin fiyat tarifesi yoktu.
  5. Ana arterlere 17 tane şikayet kutusu koyduk. Bunları zaman zaman toplayıp sorunların ve önerilerin üzerine gidiyoruz. Bir rapor hazırlayıp ilgililere sunacağız.
  6. TESOB’un eğitiminden geçen işletmelere belge vereceğiz. Turiste o bölgeyi göstereceğiz. Tüm sorumluluğu da üstleneceğiz.
  7. El sanatlarıyla ilgili projelerimiz var. Olgunlaşma Enstitüsü başta olmak üzere proje üretiyoruz. Turizm bizim önceliğimiz ve farkındayız.

Böyle bir tablo içinde meselesine bu kadar hakim bir başkan ancak alkışlanır. İçimizden alkışladık ve bugün sizlerle paylaştık. Sorun yok!.. Herşey sütliman… Turizme hazırız!... sözlerinin sahipleri inanın turizm gerçeğinin çok uzağında. Tekrar ediyor ve diyoruz ki; ‘Kimse kimseyi darıltmıyor. Sonunda hep beraber turisti darıltıyoruz