Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Avrupa'nın duruşu ve milliyetçi muhalifler…

Avrupa'nın duruşu ve milliyetçi muhalifler…

ALMANYA merkezli Hollanda/ Avusturya ve İsviçre saldırıları içimizdeki bazı kesimlerce siyasete kurban edilerek Avrupalı gazeteci ve düşünürler gözüyle yorumlanıyor. Avrupalı düşünce kuruluşları art arda sebepler sıralıyor: “Söz dinlemeyen Türkiye…” Avrupa dışında ekonomik gelecek arayan Türkiye… Büyüme iddiasındaki Türkiye… Ama en önemlisi “Dünya Müslümanlarına örnek olan ve bir uyanışı tetikleyen Türkiye” istemiyorlar. Sonuç olarak kontrol edilemeyen bir Türkiye istemiyorlar. Hâl böyle olunca 16 Nisan referandumu onların bakış açısıyla son viraj… Şayet ‘evet’ çıkar ve anayasal değişiklikler geçerse Türkiye müttefik değil rakip olur. Avrupa’nın çıkarlarını savunan Türkiye’nin yerine kendi çıkarlarını savunan bir Türkiye gelir. Bütün sorun bundan ibarettir.

*****

Bu hâl öyle iflâh olmaz bir korku hâlidir ki ne kendileri anlayabilir ve ne de genç nesillerine anlatabilirler. Avrupa’da “Türkler geliyor” korkusu depreşmiştir. Avrupa’nın bu zavallı hâlini anlayabiliyoruz. Lâkin Avrupa üzerinden içeride ayar çekenleri ve özelikle muhalif milliyetçileri anlayamıyoruz. Olaya yaklaşımları şöyle: “Tamam Hollanda’daki faşizm ama Türkiye’deki nedir?”

MHP muhaliflerinden Ümit Özdağ komplo teorileriyle yaşamaya alışmış olmalı ki suikast endişesinden başlıyor ve tutuklamaya kadar bir sürü komplo teorisi üretiyor. Ardından da “evet” çıkması hâlinde “Firavun” düzeni kurulacağını söylüyor. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı düzenini “Firavun düzeni” olarak nitelendiren Özdağ o düzen için “evet” oyu verecek olmaları da firavunun tebaası olarak yorumluyordur. Bu kadar ağır ifade, bu denli hakaret ifadesi olamaz. Ama Ümit Özdağ hâlâ ifade özgürlüğünden dem vurabiliyor!..

Meral Akşener Avrupa’daki konuşmalarını iptal etmiş. O da “amma” diye başlamış ve Türkiye’nin Hollanda’dan farkı olmadığını söylüyor. Konuşturulmadıklarını, salon bulamadıklarını iddia ederek Çanakkale ve Rize’den örnekler veriyor. Meral Hanım Rize’de salon bulamamış!.. Bölgede referandum sürecini yakinen takip edenlerdeniz. Trabzon’da “Hayır Platformu” dilediği yerde propaganda yapabiliyor. Sokaklarda araç gezdirebiliyor. Bugüne kadar “salon bulunamadı” iddiası duymadık.

Meral Hanım’ın “Rize’de salon bulamadık” iddiası üzerine Sayın Rize Milletvekili Hasan Karal’ı aradık. Bu iddialara Hasan Karal da şaşırdı. Böyle bir şey olamayacağını ve şayet bir aksilikle karşılaşırlarsa kendisinin salon ayarlayabileceğini söyledi. “Evet”in Rize’deki öncüsü Milletvekili Hasan Karal “Gelsinler salonlarını ben ayarlayayım. Tezlerini anlatsınlar.” derken Meral Akşener “Rize’de salon bulamadık.” diye propaganda üretiyor. Bir de Hollanda faşizmiyle özdeşleştirerek…

****

16 Nisan referandumunun milliyetçi hareket için bir handikap oluşturacağı düşüncesinde değiliz. Aksine bu anayasa değişikliklerinin MHP eksenli değişiklikler olduğunu söyleyenlerdeniz. Dolayısıyla milliyetçi düşüncenin gerek beka ve gerekse ülke sorunu olarak bir sorunsalı olduğu iddiasını gerçekçi bulmuyoruz. Peki, nedir bu tepki? Nedir bu öfke? İki cevabı var.

1- Tayyip Erdoğan’a duyulan öfke ‘ülke bekası endişesi’ olarak yansıtılıyor.

2- Evet çıkarsa MHP muhaliflerinin MHP’de aktif siyaset hayali ömür boyu bitiyor. Bahçeli kazanıyor ve MHP oy artırıyor.

İkinci tezimizi garipseyenlere biraz açalım. Bizim düşüncemize göre evet çıkarsa MHP’de muhalefet hareketi çöker. 2018’de yapılacak bir seçimde MHP yüzde 20’nin üzerine çıkar ve 80 milletvekilini aşar. AK Parti ise yüzde 40 seviyelerine döner. Yani bu ittifak MHP’den AK Partiye değil AK Partiden MHP’ye oy geçişlerinin önünü açmıştır. Not edelim… Hayır çıkması hâlinde ise Bahçeli dayanamaz, gider. Muhalif milliyetçilerin öfkesi bu yüzden... Avrupa’yı eleştirirken Türkiye’yi göstermek bu yüzden...