Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzonspor'un hocası Ersun Yanal analizi…

Trabzonspor'un hocası Ersun Yanal analizi…

Dedi: Trabzonspor zor günler geçiriyor. Olayı yorumlayabilir misiniz?

Dedim: Trabzon’da, Trabzonspor kadar zor günler geçiriyor. Sanki toplumsal bir travmaya sürükleniyoruz.

Dedi: Sorun nereden veya kimlerden kaynaklanıyor?

Dedim: Sorun Ersun Yanal’dan kaynaklanıyor. Yanal hala kumda oynuyor!..

Dedi: Ne yapsın Yanal? Çıkıp golü kendisi mi atacak?

Dedim: Maniplasyona gerek yok. Bu takımın oyuncuları Çorumspor, Gümüşhanespor kadrosundan da mı kötü? Ersun Yanal’a ‘Bu kadroyla Beşiktaş’ı, Galatasaray’ı, Bursa’yı yen’ diyen yok. Antalya’yı, Alanya’yı, Adana’yı, Kayseri’yi, Antep’i de yenemiyorsan sorun hocada demektir.

Dedi: Gümüşhane maçı bir kaza sayılamaz mı?

Dedim: Hayır, ne kazası? Trabzonspor camiasının yarısı yenilgiden endişeliydi. Gümüşhane kaza ise Çorum nedir? 10 kişilik Gençlerbirliği nedir? Bu kadar kaza olur mu? Kaza Yanal’ın kafasında…

Dedi: Ersun Yanal başarısızlığı kabul edip bırakmak istiyor. Lakin Başkan Muharrem Usta bırakmıyor.

Dedim: Yanal iyi bir teknik adam. Lakin kafası burada değil. Başkan Muharrem Usta bu takımın yine Yanal’la düze çıkacağına inanıyor. Bundan sonra gelecek hocanın daha vahim duruma düşürebileceğinden endişe ediyor. Bu bakımdan Başkan Usta kendini Yanal’a mecbur hissediyor. Peki Yanal ne yapıyor? Takımı bu durumdayken Yanal, Q5 yerine Q7 binmek için mücadele ediyor. Bize göre Kayseri ve Adana maçlarını kurtaramazsa bırakıp gitmelidir.

Dedi: Oyuncu kumaşları buysa ne yapsın Ersun Yanal?

Dedim: Oyuncu kumaşları Kayseri’den, Adana’dan da kötü değil. Ersun Yanal inansın, inandırsın ve oynatsın yeter. Önce kendi inanacak. İnandığına futbolcu inanacak. Camia inanacak.

Dedi: Futbolcu Ersun Yanal’ın kafasının burada ve futbolda olduğuna inanıyor mu?

Dedim: Hayır inanmıyor. Yanal’ı en rahat futbolcu takip ediyor. Sözünden, sesinden, hareketinden, mimiklerinden. Ersun Yanal futbolcuların kafasında da gitmiş vaziyette.

Dedi: Kim bitirdi Yanal’ı? Futbolcular mı bitirdi?

Dedim: Yanal önce kendini bitirdi, sonra futbolcuları oynayamaz hale getirdi. Bizimkisi sadece bir tespit. Nasılını ve niçinini Yanal bulup halledecek. Bu takım Yanal’ın oyun sistemini oynayamıyorsa Yanal sistemini yenileyecek. Kadronun durumuna göre ve sonuç alıcı yeni bir metot üretecek. Hocalık, bildiğini iyi oynatmak değil , her halde ve şartta oynatabilmek, takım kurmakla olur. Yeni şeyler üretmekle olur.

Dedi: Üretebilir mi? Bu birikim var mı?

Dedim: Elbette var ve istese üretebilir. Ama önce Trabzonspor’un durumu ve kendi konumunu içselleştirecek. Yanal önce kendisini Trabzon’da misafir gibi değil, bu kentin bir parçası olarak görecek. Bu psikolojiyle beslenmezse ve ‘Kafa İstanbul’da’ olarak devam ederse takıma takviye de yapılsa Yanal başaramayacak.

 

Yanal artık ya sahiplenmeli ya da beklemeden gitmeli.