Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Ersun Yanal'ın kafası Trabzon'da değil

Ersun Yanal'ın kafası Trabzon'da değil

FENERBAHÇELİ Oğuz Çetin, o camiada olup da vicdanının sesini dışa yansıtan ender isimlerden biri... 1996 yılında dönemin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen, Trabzon’u psikolojik kuşatma ile baskı altına alarak Trabzonspor’u Avni Aker’de yenmişti. Şampiyonluk maçından sonra Fenerbahçeli oyuncular Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman, “Bu sezon şampiyonluk Trabzonspor’un hakkıydı.” dedikleri için Ali Şen tarafından aforoz edilmişlerdi.

Hafızamızda yer eden Oğuz Çetin kimliği hep saygıdeğer olmuştur. Söylemleri tarafımızdan hakkaniyet ve samimiyet ölçeğinde algılanmıştır. Oğuz Çetin önceki gün Ersun Yanal’la ilgili bir değerlendirme yaptı. Herkesin okuduğu o değerlendirmeyi bir kez daha hatırlayalım.

Trabzonspor'un son haftalardaki kötü durumuna değinen Oğuz Çetin, “Trabzonspor'un çok zorlu süreçten geçtiğini biliyoruz. Sayın Muharrem Usta'nın göreve gelmesiyle birlikte çok önemli reformlar yapılıyor. Usta'nın yapısı tam bir spor adamı şeklinde. Benim eleştirilerim hep taktik ve teknik yönden oluyor. Camialarda yönetimsel hatalar olsa da birleştirici unsur her zaman teknik direktörler olmuştur. Muharrem Usta sezon öncesi herkesin beğendiği bir teknik adamı takımın başına getirdi. Tek bir amacı vardı: Trabzonspor'u yukarılara taşımak. Ersun Yanal teknik direktörlük kariyerinde nasıl bizim takdirimizi toplamışsa, şu anda da başarısız olduğunu söylemeliyiz. Saha içi başarısızlıkları camiayı kötü etkiliyor. Rizespor maçı sonrasında çok lakayt bir biçimde, futbolun eğlence olduğunu ifade etti. Bu bir eğlence ama izleyenler için... Bizim gibi çalışanlar ve bu işin içinde olanlar için bir eğlence değil. Ersun Yanal'ın Trabzonspor'da bu sezon 3. dönemi olması çok önemli. Bu dönem başarısız olduğunu ve bu büyük faturanın öncelikle kendisinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yanal'ın, ‘Trabzonspor önemli bir virajdan geçiyor.’ Söylemine de  karşıyım. ‘Biz Trabzonspor olarak zor virajdan geçiyoruz.’ diyebilirsiniz. Kendisini bu söylemlerin dışında tutması motive olamadığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Oğuz Çetin’in Ersun Yanal değerlendirmesini maddeler hâlinde özetlersek:

1) Trabzonspor’un tarihinin en zorlu sürecinden geçtiği kaydediliyor.

2) Camialarda birleştirici ve moral yükleyici unsurun hep teknik direktörler olduğu ancak Ersun Yanal’ın bunun uzağında kaldığı ifade ediliyor.

3) Trabzonspor’un saha başarısızlıklarının camiayı ciddi biçimde ve olumsuz etkilediğinin altı çizilirken Ersun Yanal’ın bunu umursamadığı belirtiliyor.

4) Başarısızlığın yegâne sebebinin Ersun Yanal olduğu vurgulanıyor.

5) Ersun Yanal’ın duruşunun ciddiyetten çok uzak olduğu ve lakayt bir duruş sergilediği belirtilerek Rizespor maçından sonra sarf ettiği şu sözleri örnek gösteriliyor: “Futbol sonuçta bir eğlence!..” Ersun Yanal, futbolun Trabzonspor camiası için bugünkü tabloda eğlence olmaktan çoktan çıktığını fark edemiyor. Galiba kendisi hâlâ eğleniyor!..

6) Ersun Yanal’ın ‘Trabzonspor önemli bir virajdan geçiyor.’ söylemini örnek vererek Trabzonspor’u sahiplenmediğinin altını çiziyor: “Böyle bir söylem olmaz. Biz Trabzonspor olarak zor bir virajdan geçiyoruz.’ demeliydi.” diyor.

***

Bizim 6 madde hâlinde özetlediğimiz Oğuz Çetin değerlendirmesinden sonra küçük (!) bir örnekleme de biz yazacağız. Oğuz Çetin’in yaklaşımını doğrulayan örnek... Trabzonspor sahada varlık-yokluk mücadelesi verirken... Camia takımın vaziyetini acı içinde seyrederken... Yönetim borç ödemek ve kulübü kurtarabilmek için gece-gündüz para dilenirken... Ersun Yanal bakın nasıl bir halvet içinde...

Ersun Yanal sözleşmesine, bineceği otomobili markasıyla yazmış. “Q7 araç binerim.” diye yazmış. Kulüp, Ersun Yanal’a “Q7” yerine “Q5” tahsis etmiş. Kulüpte 1 tane olan “Q7”ye de Kulüp Başkanı Muharrem Usta biniyormuş. Bir süre önce ve takım bu hâldeyken Ersun Yanal kendisine tahsis edilen Q5’i iade etmiş. “Ben sözleşmemde yazan aracı istiyorum.” demiş. Kulüp yönetimi Q7’yi mecburen Yanal’a yollamış, Başkan Muharrem Usta ise Q5’e binmiş.  

***

Şampiyon adayı takımları çalıştıracak yetenekte olduğuna yürekten inandığımız Yanal’ın hocalığını tartışamayız. Ama anlıyoruz ki Ersun Yanal kendinden kaynaklı vahametin farkında değil. Trabzonspor’da hâlâ eğlence ile meşgul!. Kulüp uçurum kenarından döndürülmüş. İskelet kadro beklentisi çökmüş. Camianın içi yanıyor ama Ersun Yanal hâlâ vahameti anlayamıyor.

Size göre kafası mı çalışmıyor? Hayır... Ersun Hoca Trabzon’da yaşamıyor. Bedeni Trabzon’da ama kafası burada değil. Trabzonspor Tesislerinde galiba ruhunu İstanbul’da bırakmış bir teknik adam dolaşıyor.

 

Ya kendine gelsin ve Trabzonspor meselesini özümsesin ya da gitsin. Usta’nın ilkesel ve onursal yaklaşımının arkasına sığınmasın ve gitsin. Ruhu burada olsa bunca olup biten karşısında hâlâ araba sevdasının peşinden gitmez. Saha rezaletlerine “Futbol bu!.. sonuçta eğlence.” demez.