Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
AK Parti İl Başkanlığı ve Haydar Revi...

AK Parti İl Başkanlığı ve Haydar Revi...

AK Parti İl Başkanlığı için belki 6 ay sonra belki 2017 yılında seçim yapılacak. Ancak başkanlık kulisleri şimdiden başladı. Daha şimdiden yapılan kulisler İl Başkanı Haydar Revi’yi bir anlamda tartıştırır hâle getiriyor. Garip olanı ise Genel Merkezin adayı olduğu müddetçe karşısına rakip de çıksa seçimi alacak olmasına rağmen kulis yapılmasıdır. Evet... İddiamız odur ki Haydar Revi seçimin favorisidir.

İkinci soru ise Revi’nin Genel Merkez tarafından aday gösterilip gösterilmeyeceğidir. Bu sorunun bizdeki cevabı yine Revi lehindedir. Büyük bir sürpriz olmazsa AK Parti’nin temayülü her zaman atanan il başkanını desteklemek yönünde olmuştur.

AK Parti’nin Kurucu İl Başkanı İbrahim Keskin milletvekilliği için istifa ettiğinde yerine Avukat Ahmet Metin Genç atanmıştı. Genç’in ilk seçiminde karşısına Ali Rıza Akdeniz çıkmıştı. AK Parti’deki bu yarışı Akdeniz kazanmıştı. Lakin 2002 yılındaki bu süreçte AK Parti içinde ‘parti içi demokrasi’ vardı. Genel Merkez kazanan adaya müdahale etmedi.

                          ***                                                                                                                                                                                      AK Parti 2004 yılında Trabzon Belediye     Başkanlığı seçimini kaybedince           Akdeniz’i görevden aldı. Partinin teamülüne bakın ki atadığı il başkanına seçim kaybetse de sahip çıktı. Ahmet Metin Genç’i il başkanı olarak atadı. Genç daha sonra yarıştığı Avukat Hurşit Bıyık’ı kongrede yenerek il başkanlığını sürdürdü. AK Parti’de başarılı bir süreç geçirip en uzun il başkanlığı yapan isim oldu. 

 2007 yılında il başkanlığından istifa edip milletvekili adayı olan Ahmet Metin Genç’in yerine bugünkü milletvekili Muhammet Balta atandı. Balta girdiği il başkanlığı seçimini kazanamadı. Arkasında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmasına rağmen AK Parti tabanı Balta’yı il başkanı yapmadı. Lakin Tayyip Bey Ankara’ya alıp önce bakan yardımcısı ardından milletvekili yaptı. Bu kongrede de AK Parti Genel Merkezi, atadığı il başkanının arkasında durdu. Avukat Ahmet Metin Genç il başkanlığında fazla kalamadı. İstifası istendi. Genç direnemedi ve istifasını verdi. Böylece AK Parti Genel Merkezi “Ben taban iradesi falan tanımam. Ya benim adayımı seçersiniz ya da iradenizi tanımam.” demiş oldu.

Avukat Ahmet Metin Genç’in istifasının ardından il başkanlığına bu kez Balta’nın yardımcısı Adnan Günnar atandı. Günnar daha sonra il başkanlığı kongresine girdiğinde tüm başarısızlığına rağmen Genel Merkez Günnar’ın arkasında durdu. Karşısına kim çıksa kazanacaktı. Ancak Genel Merkez’in tavrı  ve Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun baskısı sonucu rakip çıkmadı. Salonda 600 delege olmasına rağmen ve Günnar tek adayken delegenin yarısının oyunu bile alamadan il başkanı oldu.

En başından buyana kaydettiğimiz AK Parti İl Başkanlığı sürecinde hep Genel Merkezin tavrı belirleyici oldu. Genel Merkez ya aday çıkmasına izin vermedi ya da çıkıp kazanan adayı kabullenmedi.

AK Parti’de geçmişte il başkanlığı yapan Muhammet Balta ve Adnan Günnar’ın karşısına çıkan rakiplerin kazanacağı önceden belliydi. Zira taban iki il başkanından da memnun değildi. (Bugün ikisi de vekil oldu!) Lakin Haydar Revi bize göre aynı konumda değil. Genel Merkezin destekleyeceği Haydar Revi’nin karşısına çıkacak rakibin şansı olacağına ihtimal vermiyoruz. Zira bu dönemde Bakan Süleyman Soylu’nun taban üzerinde tam bir etki ve saygınlığı söz konusu. Ayrıca iradi zafiyetine rağmen Revi çok yıpranmadı.

İradi zafiyetten kastımız şöyle:  Yanlışın üzerine gidemiyor. Yanlışa ‘yanlış’ diyemiyor. Usulsüz ihale alan yöneticisine sahip çıkmak gibi bir zafiyet sergiliyor. Gazeteci tehdit eden yöneticisini bağrına basabiliyor. İstifasını istediği yöneticisi istifa etmiyor ama Revi hiçbir şey yapamıyor. Biz bütün bunları iradi zafiyet olarak yorumluyoruz. AK Partide İl Başkanlığı        sürecini böyle yorumluyoruz.

Soylu’nun taban üzerinde tam bir etki ve saygınlığı söz konusu. Ayrıca iradi zafiyetine rağmen Revi çok yıpranmadı.

 

İradi zafiyetten kastımız şöyle:  Yanlışın üzerine gidemiyor. Yanlışa ‘yanlış’ diyemiyor. Usulsüz ihale alan yöneticisine sahip çıktığı gibi savunmak zorunda kalıyor. Gazeteci tehdit eden yöneticisini bağrına basabiliyor. İstifasını istediği yöneticisi istifa etmiyor ama Revi hiçbir şey yapmıyor, Biz bunu iradi zafiyet olarak yorumluyoruz.