Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bakan Veysel Eroğlu ve kandırılan Trabzon

Bakan Veysel Eroğlu ve kandırılan Trabzon

Dedi: Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bölgede açılış yapıp döndü. Sizin de özellikle Değirmendere ve Söğütlü Vadileriyle ilgili iki öneriniz oldu. Neler söyleyeceksiniz?

Dedim: Ben bir gazeteci olarak şehrimin beklentilerini somut öneriler olarak dile getirdim. Yapılır, yapılmaz... Ben sorumluluğumu yerine getirdim.

Dedi: Şehrin beklentileri size göre Değirmendere ve Söğütlü vadilerinin birer turizm destinasyonu yapılmasıdır. Bakan Bey’e göre ise öncelikler, “İçmesuyu Barajı”, “Taşkın Koruma”, vb. projeler olmaz mı, ne yapalım şimdi?

Dedim: Kandırılmayalım. Bakan Veysel Eroğlu’nun heybesinde Karakaya Barajı dışında ciddi bir yatırım yok. Teleferik falan yaptığı da yok. Daha teleferik yapacak olan işadamının önünü bile açamadılar. Sadece lafını yapıyorlar. Trabzon’u kandırıyorlar.
Dedi: Trabzon’u kandırmak o kadar kolay mı?

Dedim: İşte ortada Akyazı Stadyumu… 2007’de dillendirildi. 2013 yılı sonunda temeli atıldı. 2015’te bitecekti 2017 geldi. Tam 10 yıl… Hala propaganda malzemesi. Peki muhammen bedeli ne kadar? 240 milyon lira. 240 milyon liralık yatırım için bu kadar süre propaganda olur mu? Halbuki Türkiye’de tüm illerde stadyum inşaatları 2-3 yılda tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Trabzon gibi orta büyüklükteki Aydın iline yatırımı yıllık 500 milyon lira. Bizde ise gelip gidip 1 barajı konuşuyor. Trabzon’a 1 baraj yapacak. O da insanlar için, içme suyu barajı. Yani elzem bir yatırım. Sulama değil, içme suyu barajı… Halbuki 10 sulama barajı yapılan iller var. Trabzon’a baraj yapamıyorsan baraj bedeli kadar başka yatırım yap. Gelip gidip bir barajla bizi kandırma. Bize de iki derede Değirmendere ve Söğütlü derelerinde turizm yatırımı yapsa ne olur?

Dedi: Turizm, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın işi mi?

Dedim: İstedikleri yere yapıyorlar. Bakın Sera Gölü’nü düzenlediler. Kendileri 3 yıl önce ‘Solaklı Vadisini Türkiye’ye örnek vadi yapacağız” demişti. Bir şey göremedik! Uzungöl’e seyir terasları demişti. Yine yok. Daha ne Solaklı’ya uğruyor, ne Uzungöl’e çıkıyor.

Dedi: Hem örnekler hem verilen sözler var anlaşılan!..

Dedim: Evet, aynen öyle… Trabzon’u taşkın koruma ile kandırıyorlar, milyarlara varan yatırımları başka yerlere yapıyorlar. Yatırsınlar elbet. Milli Servet. Parası bu ülkeye gelecek. Trabzon’a yapılacak iki vadi destinasyonunun parası da bu ülkenin hanesine yazılacak. Oralarda tarım bizde turizm öncelikli.. Ama bizi önemsemiyorlar. Nüfus azlığı dolayısıyla önemsemiyorlar. Nüfus az olunca yatırım da az oluyor. Yatırım az gelince nüfus daha da azalıyor. Yani bu ikisi birbirini tetikliyor. Ufak-tefek yatırımları bir araya getirip, 3 yıl, 4 yıllık yatırımları toplayıp 200-300 milyon rakamını buluyorlar. Yani bizi kandırıyorlar.

Dedi: Neye bağlıyorsunuz bunları?

Dedim: Siyasetin ve STK’ların zayıflığına… Hani millet vekilleri… Niye yeni talepler yok. Niye İl Başkanı’nın elinde bir dosya yok? Niye dillendirmiyorlar?

Siyaset zayıf olunca bakanlar da sallayıp gidiyorlar. Beşikdüzü’nde sel yaşandı. Dereler tıkandı. 3 insan öldü. Ama sayın bakan uğrama gereği bile duymadı. Halbuki doğrudan kendilerini ilgilendiriyordu. Tek başına Beşikdüzü afetinin önemsizleştirilmesi Trabzon’un Veysel Eroğlu Bey’in gözündeki konumunu göstermeye yeterli.

Trabzon, kendine bakıp, yıllar itibariyle yaşanan artışları baz almamalı. Diğer bölge merkezi illerin aldığı yatırımlara bakarak kendini değerlendirmeli. Kandırıldığını görmeli…