Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Mega yatırımlar ve umudun tükenişi…

Mega yatırımlar ve umudun tükenişi…

Trabzon’un mega yatırımlarıyla ilgili endişemizi dün kısmen dile getirdik. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun bakanlığının birinci yılına ramak kala 7 mega projeden hiçbirinin hayata geçmemesi normal karşılanmamalı.

AK Parti il teşkilâtının böyle bir derdi zaten yok. Onların çoğu kendi bireysel çıkarlarının peşinde… Kimi gemisini sahil güvenliğin elinden kurtarıyor, kimi 28 Şubatçıların isimlerinin yaşatılmasının kavgasını veriyor! Kaçış yolunu da, “Şimdi isim değiştirmenin sırası mıydı?” diyerek süslüyor! İl Başkanı Haydar Revi ise ayaklarının üzerinde duramıyor. Duramıyor ki kentin mega projelerini takip etsin!.. Milletvekillerimiz ise vaziyeti idare etmenin peşinde.

Gelelim projelere. İkinci üniversite komisyonlara takıldı. Ya Şehir Hastanesi? Dün Sayın Bakan’ı uğurlama programı sırasında Samsun İlkadım Belediye Başkanıyla ayaküstü konuştuk. Samsun Şehir Hastanesi için yapımcı firma sonunda bulunmuş. Bir Rus firması yapmayı taahhüt etmiş ve sözleşme imzalanma aşamasındaymış.  Trabzon Şehir Hastanesi ise yerinin kesinleşmesine rağmen adeta dalgalanmaya bırakılmış. Hangi aşamada olduğunu kimse bilmiyor. Korkarız ki taahhüt edilen 14 şehir hastanesinden 13’ü bitecek ama biz hâlâ hastane temeli atmamış olacağız. Tıpkı Akyazı’nın hikâyesi gibi… Akyazı Stadyumu’nun hikâyesi yazılsa iki cilt doldurur. Trabzon, yeni bir stadyumu konuştuğunda Türkiye’de ‘Stadyumlar Projesi’ henüz başlamamıştı. Trabzon’a Akyazı Stadyumu’nun ihalesi yapıldığında ise 16 stadyumun 10’u bitmişti. Evet, tam 6 yıllık bir hikâyeden bahsediyoruz. En erken dillendirdik en geç bitirebildik. Hala bitiremedik.

Güney Çevre Yolu daha dramatik. 1997 yılında… Yani 20 yıl önce avam proje üzerinden ihale kararı (Bakanlar Kurulu kararı) yayımlandığında Samsun’dan Rize’ye hiçbir vilâyet henüz Güney Çevre Yolu’nu ağzına bile almamıştı. Samsun güneyini, doğusunu, güneybatısını bitirdi. Ordu yarıya geldi. Giresun ihale etti. Rize ikinci etaba geçti. Bizimki hâlâ vaat noktasında. 2017’de de umutlu değiliz. Acaba 2018’de ilk bölümün ihalesi başlar mı? Yürüyüşümüze bakarak ‘zor’ diyoruz.

Arsin Yatırım Adası ve ikinci pistin hikâyesi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başbakan, Binali Yıldırım bakanken Ticaret ve Sanayi Odasında bu iki projeye karar verildi. 2012 yılından bahsediyoruz. Yatırım Adası tıpkı ikinci üniversite gibi. Hatta daha kolay… Paraya taalluk eden hiçbir boyutu yok. Tayyip Bey söz verdi. Binali Bey söz verdi. Ama ne hikmetse 4 yıldır bir karar çıkmıyor. Para değil, kararlar çıkmıyor. Galiba işin mimarı TTSO takibinden yorulmuş olmalı ki artık Yatırım Adası işinin takibi Arsin Belediyesine kaldı!..

Söz verilen ve 4 yıldır hiçbir gelişmenin yaşanmadığı bir diğer proje ise ikinci pist projesi… İkinci pist mi yoksa yeni hava alanı mı tartışmasını henüz aşamadık!

 

Diğerlerine hiç girmiyoruz. Para kısmına gelmeden veya paraya taalluk etmeyen mega projelerdeki durumu gördükten sonra demiryolunu yazmanın anlamı yok. Umudu yitirirsek yatırımları da yitiririz. Yapılmayacağına inanmaya başlarsak biz de kafamızda bitiririz. Lütfen umudu tüketmeyiniz.