Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Pekşen ve provokatörlük

Pekşen ve provokatörlük

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen önceki gün başörtülü polis müdürü, dün de Trabzon Millî Eğitim Müdürü hakkında ağza alınmayacak ayırımcı ifadeler ve hakaretler sıralamış. Başörtü taktı diye polis müdürünü, 15 Temmuz anısına H. Ali Yücel ismini okuldan kaldırıp “İstiklâl İlkokulu” ismi verdi diye de Millî Eğitim Müdürü’nü provokatörlük ve meczup olmakla suçlamış!..

Aslen Giresunlu olan (Her nedense Trabzonlu ilân edilmiş!) ve tek parti döneminin en ceberut bakanlarından biri olarak bildiğimiz Hasan Ali Yücel’in en büyük eseri Köy Enstitüleridir. Şimdi Köy Enstitülerini ve Hasan Ali Yücel’i üstat Necip Fazıl’dan okuyalım: “Köy Enstitüleri, Anadolu çocuğunun ruh topografyasını silerek, dümdüz ederek üzerinden silindir gibi geçerek boşalan yere Allahsızlık, milliyetsizlik, maddecilik ve komünizma çatısının kurulması için girişilen hesaplı ve tesviyeli bir arsa teşebbüsüdür. Anadolu çocuğunun ruh mezbahasıdır ve dış ifadesiyle değil, iç gayesiyle Türk’e ait bütün kıymetler bakımından en ağır küfür merkezidir. Bir devrin veba veya kolerası gibi gelip geçmiş fakat ruhlardaki ukdesini olduğu gibi muhafaza etmiş olan bu faciayı bugün bugünün fevkalade nazik şartları içinde dibine ve köküne kadar gözden geçirmek millî vazifelerin en büyüğüdür. Bu suikast çatısının devrin Cumhurbaşkanı İnönü'yü inkılâp ve ilericilik nikabı altında aldatmaya memur başlıca iki mimarı vardır: Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç...”

Kimine göre aydınlanmanın mimarı Hasan Ali Yücel, kimine göre Anadolu çocuğunun ruhunu iğdiş edenlerden biridir.

İşte bu ölçüye inanarak yetişen Trabzon Millî Eğitim Komisyonu, Hasan Ali Yücel isminin 1999 yılında DSP’li Millî Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu döneminde siyasî olarak koyulduğunu değerlendirmiş ve kaldırılarak yerine 15 Temmuz anısına “İstiklâl İlkokulu” demiştir.

Pekşen’in H. Ali Yücel’in isminin kaldırılmasından rahatsız olması doğaldır. Bu ismin kaldırılmasını engellemek için bakanlara ulaşması, ricacı olması, Yenikapı ruhunu hatırlatması ve Vali Bey’i aratması da kendi adına anlaşılabilir. Ama bu ismi kaldıran bir bürokrata “provokatör”, “meczup”, “Trabzon düşmanı” demesi utanılacak bir şeydir. Bu kentin eğitimine canla başla hizmet eden Millî Eğitim Müdürü’nü sokak ağzıyla ve sırf Rizeli olduğu için ayrımcılığa tâbi tutması ahlâkî ve vicdanî değildir. Ne yazık ki Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in üslûbu bu.

Dün elinde somut belge olmadan ve dedikodulardan yola çıkarak AYM Üyeliğine atanan ve bu kentin gurur duyduğu Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez için kullandığı üslûp da aynı üslûptur. Dün başörtü taktı diye kadın emniyet müdürüne yönelttiği hakaretleri bugün Millî Eğitim Müdürü’ne yöneltiyor. İnancı gereği başörtüsü takan kadın polis müdürüne hakaret ederken aslında başörtülü herkese hakaret ediyor. Poliste başörtüyü serbest bırakan bu hükûmet. Kadın polis müdürü de inancı gereği bu özgürlük hakkını kullanmış. Ama sen hükûmete değil kadına saldırıyorsun. O polis müdürünü provokatör ilân ederken aslında başörtüsünü provokasyon aracı görüyorsun. Üzücü ama Haluk Pekşen başkalarını suçladığı keyfiyeti kendi sergiliyor.

***

AK Parti milletvekilleri ve teşkilâtları ne hazindir ki suskun kalıyor. Sadece seyrediyor. Onların ilke diye bir derdi kalmamış. Pekşen başörtülü polise Millî Eğitim Müdürü’ne, Vali’ye, belki yarın gazeteciye hakaretler edecek… Başörtü taktı diye polis müdürünü provokatör ilân edecek… Başörtüyle seçilenlerin çıtı çıkmayacak!.. “Başörtülüye özgürlük getirdik.” diyenler “Yenikapı ruhu var.” diyerek susacak.

Yenikapı ruhuna zerre kadar inanmayan ama çok iyi kullanan Haluk Pekşen ise hoşlanmadığı işler yapan, sevmediği kıyafeti giyenlere provokatör diyecek. Esas böylesi bir tavrın provokatörlük çağrıştırdığını söylemeliyiz.

 

Son söz: Dışarının esaretine karşı oluşturulan Yenikapı ruhu dileriz içeride yeni bir esaret doğurmaz.