Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Soylu'nun yükselişi ve İçişleri Bakanlığı

Soylu'nun yükselişi ve İçişleri Bakanlığı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hükûmet içindeki yükselişi bize göre sürpriz değil. Soylu lider vasıflı ve vizyonu olan bir siyasetçi. Sonuç olarak bir siyasî partinin genel başkanlığından geldi.

“Soylu’nun yürüyüşü nereye kadar?” sorusu sorulmaya başlanmışsa herkes yürüyeceğine inanıyor demektir. Yani yükselişi sürecek demektir. Bunun bir diğer anlamı ‘Soylu bir gün başbakan olabilir.’ demektir. Potansiyel başbakan adayları arasında gösterilen Numan Kurtulmuş’un başbakanlık için çok önemli sayılan ‘aksiyon adamı’ özelliğine sahip olmadığını gördük. Nitekim AK Parti’ye katılırken potansiyel başbakan adayıydı. Ama bugün o noktanın çok uzağında... Birikimli, güvenilir ama aksiyon adamı değil. Soylu ise birikimli, tam bir aksiyon adamı ve güvenilir. Dolayısıyla sürecin başkanlık sistemine ulaştığı bir atmosferde Binali Yıldırım’ın alternatifi bize göre Süleyman Bey’dir.

Bugünkü Başbakan Binali Yıldırım birikimi olan, güvenilir ve aynı zamanda aksiyonerdir. Öne çıkmasının en büyük nedeni ise bakanlığındaki başarılı uygulamalardır. Toplumdaki yankısı zayıf olsa bile en başarılı iki bakandan (Ulaştırma ve Sağlık) biridir. Soylu ile mukayese edildiğinde ise toplum önündeki temsil konumu (hitabet ve ikna) itibariyle Soylu’nun gerisindedir. Soylu bir adım öndedir. Geriye bir tek alternatif kalıyor. Süleyman Bey başarılı olmak mecburiyetindedir.

***

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu süreç itibariyle en hassas ve en zor bakanlığa getirilirken yukarıda sıraladığımız hususiyetleri öne çıkmıştır. 1- Birikim 2- Aksiyon (İcraat adamı) 3-Güvenilirlik Aksiyon adamı olma özelliği gerek Genel Başkan Yardımcılığı, gerek iki seçim ve gerekse bakanlık sürecinde ortaya serilmiştir. Güvenilir olma özelliği ise 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde canı pahasına sokağa inmesiyle hafızalara nakşedilmiştir. 15 Temmuz gecesi acaba kaç bakan sokağa inip vatandaşın arasına katılmıştır? Kaç bakan karşılaştığı kitleleri farklı eylem bölgelerine yönlendirmiştir? Soylu o gece önemli ve anlamlı bir sınav vermiştir. Bu nedenledir ki Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanlığı’na getirilmesi toplumda ‘Doğru bir karar’ olarak nitelendirilmiştir.

***

Soylu için bugün gelinen noktada en önemli sınav başarılı olup olmama sınavıdır. Trabzon ve yürüyüşünü takdir edenler başarılı olmasını istemektedir. Ancak İçişleri Bakanlığının içinde bulunduğu durum ve bakanlık içindeki ekipçilik Soylu’nun önünde büyük problemdir. Bugün tepeden tırnağa Efkan Ala’nın ekibiyle dolu olan bakanlık kendi idollerinin dışında bir bakanın başarısını gönülden destekleyecek midir?

İçişleri Bakanlığında bugüne kadar gelenler hep ekipçilik yapmıştır. Kendileri bu bakanlığa gelirken genelde bakanlığın içinden seçilmiştir. AK Parti iktidarında ilk kez İçişleri camiasının dışından bir isim bakanlığa gelmiştir. Mülkiyeli camiası Soylu ile ne kadar ve uyum içinde yürüyecektir.

Bize göre Süleyman Bey Çalışma Bakanlığında zamana yaydığı ‘Kendi kadrosu ile çalışma stratejisini’ İçişlerinde fazla geciktirmemelidir.

1- Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan’ı mutlaka yanına almalıdır. Zira Yıldırımhan Sayın bakan ile Trabzon arasındaki muhkem bir köprüdür.

2- Aynı zamanda mülkiyeli olan ve İçişleri Bakanlığının yapısını yakından tanıyan… Projeci ve üretken yapısıyla DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım Bakan Soylu ile yol arkadaşlığı yapacak birikim ve güvendedir. Aynı zamanda çok iyi bir stratejisttir. Bakan Soylu, Kaldırım’ı gecikmeden ve en değerli görevlerden birinde değerlendirmelidir.

 

Elbette son kararı verecek olan Sayın Soylu’nun kendisidir. Biz yalnızca başarısı için elzem gördüğümüz hususları hatırlattık. Kolay çıkmadığı zirvenin yamacında önce güveneceği ve birikimli isimlere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Dayandığı tabandan kopmadan başarısının devamını istiyoruz. O bakımdan bu kadar açık ve net söylüyoruz.