Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yeni Teşvik Paketi, Trabzon ve Gümüşhane

Yeni Teşvik Paketi, Trabzon ve Gümüşhane

Başbakan Binali Yıldırım önceki gün Diyarbakır’da yeni bir Teşvik Paketi açıkladı. Bu paket bugüne kadar açıklananlardan çok farklı ve özel… Bize göre en fazla 6 il yararlanacak. Erzurum, Erzincan, Elazığ, Malatya, Gümüşhane ve Bayburt...

1- Yeni Teşvik Paketi’nin en önemli 5 maddesini sıralayalım; 1- Arazi desteği, 2- Bina inşaatını yapıp sembolik rakamla kiralamak, 3- Makine ve teçhizat için sıfır faizli kredi desteği, 4- Bir yıl ödemesiz 4 yılda geri ödemeli kredi. 5- Devletin  öncelikle bu bölgelerde üretilecek malları alacak olması.  Vergi ve SGK muafiyetleri diğer teşvik paketlerinin yine üzerinde…

Başbakanın açıkladığı ve ‘Terör kapsamı iller’ eksenli Teşvik Paketi bir şeyi hedefliyor. İstihdam ve dolayısıyla o kentin kalkınması… 5’er fabrikalık cazibe merkezleriyle asgari bin işçi çalıştırılması... ( Her bir fabrika asgari 200 işçi çalıştıracak.) Olaya bu açıdan bakıldığında Erzurum, Erzincan, Malatya, Elazığ, Bayburt ve Gümüşhane gibi iller, 23 il arasında daha çok yatırım alabilecek iller gibi gözüküyor. Dışardaki yatırımcı, bu illeri Bitlis, Bingöl, Van, Şırnak gibi değerlendirmez. Zira PKK terörü bu kentlerin merkezinde olmadığı gibi kırsalına da dışardan gelerek eylem sergiliyor.

***

Bu yeni gelişmeye Doğu Karadeniz’in sahil illeri nasıl tepki veriyor? İlk tepkiyi Giresun verdi. “Giresun olarak biz de olmalıydık” diye… Belki Giresun ve Ordu bu bağlamda aynı listeye girebilirdi. Ancak bu iki kent, turizm yatırımlarının özendirildiği kentler. Giresun ve Ordu bir yandan ‘Turizmle kalkınacağız’ deyip diğer yandan ‘Neden terör bölgesi illeri arasında değiliz?’ diyemez. Zira terör bölgesi vilayetine turizm yatırım gelmez. Halbuki Giresun ve Ordu 5 yıldızlı turizm yatırımlarını bekliyor. Dolayısıyla bu teşvik paketinin içinde olmamaları doğru bir adımdır.

 

***

Gelelim o büyük ekonomik olayın Trabzon açısından önemine… Trabzon bu paketten doğrudan yararlanamadı ama dolaylı yollardan yararlanabilir. Bayburt ve Gümüşhane’yi yatırım alanları olarak destekleyebilir.

Zigana Tüneli bittiğinde, Trabzon- Gümüşhane arası 50 dakikaya iniyor. Araklı Dağbaşı- Salmankaş tünelleri bittiğinde Araklı- Bayburt arası 50 dakikaya iniyor. Muhtemelen 1-2 yıl içinde her iki tünel de hizmete açılacak. Dolayısıyla Trabzon’un sosyo-ekonomik birikimi bu iki vilayetteki yatırımları harekete geçirebilir. Gerek Trabzon’daki yatırımcılar gerekse dışardakiler bu ulaşım gerçeğini dikkate almalıdır.

***

Yıllardır en başından beri aynı tezi savunuyoruz. Geçtiğimiz hafta Rize Milletvekili Hasan Karal’la yaptığımız görüşmede de aynı tezi savunduk. Tek başına Trabzon’un nüfusu Trabzon’u, Rize’nin nüfusu Rize’yi kalkındıramaz. Halbuki birbirine 1 saat mesafedeki üç vilayet… Trabzon, Rize ve Gümüşhane, nüfuslarının etkileşim alanını birleştirerek bölgesel kalkınma sağlayabilirler. Buna Giresun da eklenebilir. Üç ilin nüfusu 1 milyon 300 bin… Giresun ile birlikte 1 milyon 700 bin… Giresun olmasa bile Trabzon’la etkileşim içindeki Giresun’un doğu ilçeleriyle bu nüfus 1,5 milyona ulaşıyor. Öyleyse bu iller kalkınmayı birlikte düşünmeli.  Bu teşvik  Trabzon’un önünde bir büyük fırsat olarak nitelendirilebilir. 50 dakika mesafedeki Gümüşhane’de yatırım ciddi olarak düşünülmeli.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın İsmail Akçay, “Gümüşhane’ye bölgesindeki diğer illerden daha farklı bir statüde teşvik verilmeli” diyerek önceki teşvikleri eleştirirdi. İşte sonunda verildi. Sıra Gümüşhane’yi yönetenlerde… Buyurun yatırımcıyı cezbedecek fabrika alanlarını hazırlayın. 5’er fabrikalık iki cazibe merkezi Gümüşhane’yi kalkındırır.

 

Haydi şimdi o alanları oluşturun…