Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Haluk Pekşen ve samimiyet

Haluk Pekşen ve samimiyet

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in kendi şehrinden (Kendisine oy vermemiş olsa bile) Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilen bir isme karşı takındığı ibretlik tavır, geçiştirilecek cinsten bir yaklaşım değildir. Zira olay FETÖ ile mücadele olayı da değildir. Hepimiz biliyoruz ki Haluk Bey’in ‘FETÖ ile mücadele’ diye bir derdi dün de olmadı bugünde yoktur. Bize göre ibretlik ve dikkat edilmesi gereken husus, Trabzon Milletvekili Pekşen’in CHP’nin de ötesinde miitarist bir felsefeyle hareket ediyor  olmasıdır. Haluk Pekşen’in bir hukukçu olarak kendisinin de inanmadığı keyfiyeti savunuyor olması hakikaten ibretliktir. Yusuf Şevki Hakyemez’e FETÖ’cü demek için FETÖ’cüler kadar acımasız ve itibar düşmanı olmak gerekir.  Zira “Hakyemez’e FETÖ’cü diye saldıran Pekşen kesinlikle FETÖ ile mücadeleyi ilke edinen birisi değildir.”

Haluk Pekşen’in FETÖ’cülük diye bir derdi hiçbir zaman olmadı. 17/25 Aralık darbe sürecinden sonra ağzından Paralel’le mücadele adına tek bir cümle dahi duyulmadı. Bilakis onlardan oy devşirdiğini, kendisine oy verdiklerini iyi biliyordu. Belki de Pekşen’in seçilmesini sağlayan 15 bin civarındaki oy bile o sapkın cemaatten gelmiş olabilir. Ama gariptir Haluk Pekşen AYM Üyesi Prof. Dr. Hakyemez’i  şimdi FETÖ üzerinden vuruyor. Hayatı boyunca hiçbir zaman FETÖ’cü olmayan, onlara ilgi duymayan bir bilim adamını kendisinin de onlarla mücadeleyi hiçbir zaman önemsemediği bir cemaatle vuruyor. Bu yaklaşım bir samimiyet ölçüsüdür. Haluk Pekşen’i ilkeli ve samimî olmaya çağırıyoruz.

Trabzon’da FETÖ’cü hâkim ve savcılar gözaltına alındığında avukat olarak onların gönüllü avukatlığına koşanların hemen tamamı CHP üyesi avukatlardı. Yani Haluk Pekşen’in en yakın siyasî arkadaşlarıydı. Dememiz o ki Pekşen’in Prof. Dr. Hakyemez’e yönelik itibarsızlaştırma çıkışları kendisinin FETÖ düşmanlığıyla alâkalı değil. Prof. Dr. Hakyemez’in muhafazakâr çizgisi ve Cumhurbaşkanı’nın güvenini kazanan bir isim olmasındandır. Özünde Pekşen’in siyasî meslektaşları olan o avukatlarla bakışı aynıdır. Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen bir bilim adamına yönelik itibarsızlaştırma iddiaları FETÖ mücadelesiyle alakasızdır.

Haluk Pekşen’den biraz samimiyet bekleyerek bundan böyle FETÖ’ye karşı mücadelede artık ön saflarda yer alıp almayacağını açıklamasını bekliyoruz!.. Hiçbir ölçü, değer tanımadan kendi şehrinin yetiştirdiği bir bilim adamının itibarı ile bu kadar ölçüsüz oynamanın, bırakalım bir milletvekiline bir insana yakışmayacağını ifade ediyoruz.

***

Haluk Pekşen bir milletvekili, Yusuf Şevki Hakyemez ise AYM üyesi… Yusuf Şevki Hakyemez’i AYM üyeliğine seçen isim FETÖ’nün canına kast ettiği Cumhurbaşkanı… Üstelik bu tercih Silahlı Kuvvetlerdeki gibi değil… Yani YÖK üç aday gösterdi de Cumhurbaşkanı ikincisini seçmedi. Üç adayın önerilmesini de isim isim Sayın Cumhurbaşkanı istedi. Hâlbuki Türk Silahlı Kuvvetlerinde Cumhurbaşkanı yaveri adaylarını TSK gösteriyordu. Cumhurbaşkanı da hiçbir dahli olmadan ve gösterilen bu adaylar arasında tercih yapıyordu.

Demek istiyoruz ki böylesi bir süreçte bırakın FETÖ’cü olmayı üzerinde zerre kadar FETÖ sempatizanı lekesi dahi olsa Yusuf Şevki Hakyemez AYM üyeliğine seçilebilir miydi? Şimdi AYM üyeliğine seçilen bir ismi devletin hiçbir unsuru bilemedi!.. CHP Trabzon Milletvekili gördü öyle mi?..

***

Peki Milletvekili Pekşen bu kadar iddialı bir tonda konuşurken neye dayanıyor? Nasıl ve nerede neler gördü?.. Dayandığı kaynak KTÜ seçimleri eksenli dedikodular… Prof. Dr. Hakyemez şayet kaybeden aday Prof. Dr. Orhan Aydın’ı destekleseydi!.. Ya da rektörlüğe yeniden atanan Prof. Dr. Süleyman Baykal’ı desteklemese ve tarafsız kalsaydı!.. Bu dedikoduların hiçbiri üretilmeyecekti. Bu iftira kampanyası, bu itibarsızlaştırma kampanyası yürütülmeyecekti.

 

Bizi şaşırtan ve öfkemizi kabartan keyfiyet, bir milletvekilinin kendi şehrinin yetiştirdiği bir AYM üyesi için böylesi bir itibarsızlaştırma kampanyasında öncülük yapıyor olması… AYM üyesi bir bilim adamı için yürütülen kampanyaya sözcülük etmesi… Hiçbir değer, ölçü tanımadan yüklendiği vekâleti kötüye kullanması. İdeolojik tavrını öne çıkarıp milletvekili ve hukukçu gibi davranmaması…