Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
İçişleri Bakanlığı ve Süleyman Soylu…

İçişleri Bakanlığı ve Süleyman Soylu…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığına atanması ülke genelinde geniş yankı buldu. Özellikle Trabzon’da sanki yeni bakanlık alınıyormuş gibi yankılandı.

Bu yankılanma nereden kaynaklandı? Trabzon ilk kez İçişleri Bakanlığı aldığı için mi? Elbette hayır. Esasen İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından daha büyük bir bakanlık değil. Bütçesi de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yarışamaz. Lakin bu dönem İçişleri Bakanlığı çok önemli. Bu dönem İçişleri Bakanlığı tarihe malolacak bir misyon yüklü. Geriye doğru düşündüğünüzde kaç İçişleri Bakanı’nın ismini hatırlıyorsunuz? Ancak bu dönemin İçişleri Bakanı unutulmazlar arasına girecek. Birincisi bu… İkinci öneme gelince…

Ülkeyi dönüştüren ve 7 düvele direnen o BİR ADAM var ya… O BİR ADAM onca insan arasından bir başka ADAM’a güvendi. Üstelik Efkan Ala’yı tasfiye ederek… Yani ikinci önem GÜVENdi... Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığının ne kadar önemli olduğunu kavramak için bu dönemde İçişleri Bakanı olmanın, olabilmenin önemini bilmek gerekir. Hatırlayınız.. 17/25 Aralık 2013 darbe girişiminde ülke şoktayken ve herkes ne olacak diye şaşkın şaşkın beklerken Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala devreye girerek darbecileri yenen hamleleri geliştirdi. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yönlendirerek İçişleri Bakanlığı’nı üstlenip o büyük krizi atlattı. Karaman’dan İstanbul’a emniyet müdürü getirtti. Yerine göre İstanbul Emniyet Müdürü oldu, yerine göre İçişleri Bakanı… Efkan Ala, 17/25 Aralık darbe teşebbüsünü savmayı başaran köşe taşlarından biriydi.

***

Öyleyse ne oldu da 3 yıl bile dolmadan Ala’nın istifası alındı?

 1) 15 Temmuz süreci, 17/25 Aralık’la mukayese edilmeyecek kadar çetin ve ciddi bir darbe süreci. 17/25 Aralık’ı yöneten Bakan Ala, 15 Temmuz’u yönetemedi. Birincisi; sürece şahin bir yapı ve pençe gerekti. Özünde böyle olsa bile Efkan Ala toplumun önünde böyle bir psikoloji sergileyemedi. Tam aksine bakanlığıyla ilgili olmamasına rağmen sürecin en şahin iki bakanından biri Süleyman Soylu oldu… Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Süleyman Soylu… İkincisi; Efkan Ala HDPKK karşısında yeterince gürleyemedi. Hendeklerde PKK’yı yendi ama hendeklerin şahini, kamuoyu önünde yorgun şahin gibiydi. Devlet yönetimi zafiyet kaldırmaz. Bunlar Efkan Ala’nın yönetimsel zafiyetleriydi.

2) Ala’nın geçen gün yaptığı “Geldiğimde şu kadar vali ve emniyet müdürü FETÖ’cüydü” açıklaması siyaseten yanlış ve absürttü. O zaman bakana sorarlar.. Hâlen daha gözaltına alınan vali ve emniyet müdürleri var. Bunları üstelik sen atadın. Demek ki teşkilatını 3 yılda tanıyamadın.

3) Nitekim bazı valiler de Bylock çıkınca tüm zafiyet gözler önüne serildi.  Bu zafiyet bir lider açısından affedilir değildi. 17/25 Aralık’ın kilometre taşlarından biri de olsa Tayyip Erdoğan ‘yetersiz’ gördüğü bir isimle yürüyemezdi. Efkan Ala’yı tasfiye etti.

4) Efkan Ala ekipçilik yaptı. Emniyet teşkilatında görevler ehillere verilmek yerine Efkan Ala’nın ekibinden olmak öne çıktı. Bu da bu süreçte teşkilatı derinden etkiledi. Verimi düşürdü ve âdeta içinde çökertti. İçişleri Bakanları her dönem ekipçilik yapmıştır. Ama bu dönem ekipçiliği kaldıracak dönem değildi. Efkan Ala bunu göremedi.

 

Sonuç… İçişleri Bakanlığı Cumhurbaşkanı tarafından en güvendiği 3-5 isimden biri olan Sayın Süleyman Soylu’ya verildi. Allah utandırmasın. İnşallah ülke ve millet için en doğru adım atıldı. Ve inşallah temsilde hiçbir sorun olmayacağına inanıyoruz. Başaracak irade ve dinamizmin Sayın Soylu’da olduğuna inanıyoruz. Bir tek şey söyleyebiliriz: Söylediğimiz söz Trabzon’dan Ankara’ya gider mi bilemeyiz… Kararları mutlaka kendisi ve inandığı biçimde versin, ama mutlaka istişare yapıp dinlesin. Bu makamı ve bu kadar güvenirliği kendisine Allah’ın nasip ettiğini unutmasın. O’nave millete layık olmayı  hep önemsesin….Öyledir zaten inşallah…