Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
CHP…. Akyazı Stadyumu, Şehir Hastanesi ve Yeşil Yol

CHP…. Akyazı Stadyumu, Şehir Hastanesi ve Yeşil Yol

CHP İl Başkanı Turgay Güngör’ün haftasonu, ‘Şehir Hastanesi’ ile ilgili görüşlerini şaşkınlıkla karşıladık. Şaşkınlığımız, aynı zamanda bir mühendis olan sayın başkanın kentin ve bölgenin sorunlarını içselleştirmiş olduğuna olan inancımızdan ötürü… Hem Ticaret Sanayi Odası hem belediye meclisinde görev yapmış olmasından ötürü…

CHP İl Başkanı Güngör, Şehir Hastanesi’nin Akyazı’nın batısına yapılmaması gerektiğini, Fatih Devlet Hastanesi ile civarına yada Çimento Fabrikası ile etrafına yapılabileceğini söylüyor. Ne hazindir ki bu iki alternatif de 2 yıl boyunca tartışıldı. Mesele Fatih Devlet Hastanesi ve doğusundaki okulların istimlaki meselesi de değil. O okulları da istimlak edip alana katsanız 300 dönüme ulaşamıyorsunuz. 200 dönüme bile ulaşamıyorsunuz. Aynı şekilde Çimento Fabrikası yeri ve Büyük Sanayi Sitesi’ni de istimlak etseniz yine yeterli alana ulaşamıyorsunuz. Yani Şehir Hastanesi’ni Ya Akyazı’nın batısına kuracaksınız ya da hiç kurmayacaksınız. (Elbette Merkez köylerde öyle alan bulunabilir: Onları alternatif görmüyoruz) Trabzon Şehir Hastanesini alacaksa başka alternatifi yok.

Bakan Süleyman Soylu 15 gün kadar önce yaptığı açıklamada, projenin uygulama noktasına geldiğini ancak buna rağmen Akyazı’nın batısına itiraz edenlerin yer göstermeleri gerektiğini söylemişti. Bu yerler ne Fatih Devlet Hastanesi ve civarı, ne de Çimento Fabrikası alanı ve civarı… Akyazı’nın alternatifi hala bulunamadı!.. Zaten yok.

Şehir Hastaneleri ülkede 14 vilayete kurulacak. Sanıyoruz bu yatırımı en geç yine Trabzon alacak. Tıpkı Akyazı Stadyumunda olduğu gibi…

Akyazı Stadyumu konuşulduğunda ülkede hiçbir stadyumun adı yoktu. (Sadece Kayseri yapılmıştı) Trabzon, tam 2 yıl tartıştı. Müteahhitlerin kavgasından 1 yıl, mimarların itirazından 6 ay daha kaybetti. Ülkede 10 tane daha stadyum yapılıp teslim edildi. Bizimki hala bitmedi. Ama biz kendimizi sorgulamıyoruz. Şimdi geç kalınmayı tartışıyoruz.

******

Şehir Hastanelerinde de durum farklı değil. Aynı tarihte 14 vilayete söz verildi. Mersin bitmek üzere… Elazığ’ın temeli atıldı. İzmit sona yaklaşıyor. Balıkesir devam ediyor. Bursa devam ediyor. Ama biz Trabzon’da yeri onaylanmış olmasına rağmen halen, ‘Orası değil, burası olsun. İhtiyaç yoktu’ tartışmalarından gidiyoruz. Biz bu şehre ve dolayısıyla şehir üzerinden bölgeye yazık ediyoruz.

*****

 

CHP, Stadyum inşaatı bitiyor olmasına rağmen Akyazı’ya da karşı… Sona yaklaşmasına rağmen Yeşil Yol’a da karşı… Akyazı Stadyumu… Şehir Hastanesi ve Yeşil Yol…. Üçü de kent ekonomisine ve sosyalitesine değer katacak marka değerinde yatırımlar… CHP İl Başkanı ve milletvekili elbetteki bu yatırımların yapılmasına karşı değil!.. ‘Yerlerine ve güzergahlarına karşıyız’ diyorlar. Ancak bunlar öyle yatırımlar ki güzergahlarına veya yerlerine karşı çıkmanız halinde alınamayacak yatırımlar. Akyazı’nın alternatifi neresi? Yeşil Yol’un alternatifi zaten yok. Şehir Hastanesi ise ya Akyazı’nın batısına yapılacak ya da ‘Yer yok’ denilip yapılmayacak. Bize göre CHP İl Başkanı bu keyfiyetleri de göz önüne alarak değerlendirme yapmalı. TTSO ve Belediye Meclisi üyeliği… Bürokraside başarılı 30 yıldan sonra yapılan üç mega yatırıma da karşı çıkmak ‘amma’ ile izah edilemez, edilmemeli. CHP’nin değerli İl Başkanı, ideolojik bakış ile kentin kazanacağı marka değerleri birbirinden ayırmalı.