Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Türkiye dünden daha güçlü….

Türkiye dünden daha güçlü….

 

 Türkiye 15 gün öncesinden, 1 ay öncesinden, 1 yıl öncesinden daha güçlü…

Türkiye ABD ve Avrupa’nın hain planlarını keşfedip, stratejisinde kısmi değişiklik yaptıktan sonra elini hiç olmadığı kadar güçlendirdi. Rusya ve İran’la kurduğu kısmi ittifak ABD’yi çıldırttı. Türkiye’ye oyun üstüne oyun kuran ABD, Ortadoğu’daki çıkarlarından olabileceğini hissetti. Tam da Jeo Biden’in geldiği gün Suriye’ye girilmesi dünyaya, ‘Türkiye henüz son sözünü söylemedi” mesajı gibiydi.

Dedi: En baştan alırsak hükümetin Suriye Politikası doğru muydu?

Dedim: Politika doğruydu. Lakin ABD’ye güvenerek oluşturulması yanlıştı.  ABD ve İsrail’in Suriye’de demokrasi istemeyeceği ve iktidarı halka vermeyeceği bilinmeliydi. Suriye politikası ABD ile yürütülen ittifak çerçevesinde değerlendirilmemeliydi.

Dedi: ABD nasıl bir oyun kurdu?

Dedim: ABD, Suriye hadisesinden sonra Tayyip Erdoğan’ı göndermek istedi. Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu politikasının ABD çıkarları dışında geliştiğini gördü. İşte tam bu noktada Türkiye’yi Suriye politikasında yalnız bırakıp PYD ile iş tuttu. Böylece bir taşla iki kuş vuracaktı. Suriye’nin kuzeyinde PYD devleti kurdurarak Türkiye’yi bölünmeye zorlayacaktı. Nitekim PYD ne zamanki ABD desteğini arkasında buldu, açılımı o zaman sonlandırdı.

Dedi: Türkiye’nin sınırlarında bir PYD/PKK devletine izin vermeyeceğini ABD göremedi mi yoksa inanmadı mı?

Dedim: Tayyip Erdoğan’ın ömrünün buna yetmeyeceğini düşündüler. Tayyip Bey’den sonra getirecekleri iktidar da kabullenecekti. FETÖ darbesini bu çerçevede yaptırdılar. Başarılı olsalardı Türkiye’nin güneyinde PYD/PKK devleti kurduracaklardı.

Dedi: Bugün geldiğimiz noktada Cerablus’a girdik. Suriye topraklarına girme kararı ABD’ye rağmen alınan bir karar mıdır?

Dedim: ABD’ye rağmen denemez. Ama, ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu tamamen Türk orijinli bir operasyondur. Hem IŞİD’e darbe vurmak hem PYD’ye had bildirmektir. ABD haberdardır, Rusya ve İran haberdardır ama o kadardır.

Dedi: PYD/HDP niye bağırıyor?

Dedim: Önleri kesildi. Suriye’nin toprak bütünlüğüne gidecek ilk adım atıldı. Bunun sonu PYD devletinin kurulmayacağıdır. Halbuki PYD/PKK 3 yıldır Kuzey Suriye’de çakma bir devletçik peşindeydi. Hendek politikasıyla Güneydoğu’yu da buna katacaklardı. Hem burada bittiler, hem o anda çökecekler.

Dedi: Türkiye bu operasyonu daha önce yapamaz mıydı?

Dedim: Yapamazdı. Zira bu kadar güçlü değildi. ABD izin vermezdi. Şimdi ise ses çıkarmıyor.

Dedi: Rus uçağını düşürmeden önce de yapamaz mıydı?

Dedim: Yapamazdı. Zira Rusya ile ilişkileri bu kadar güçlü değildi. O zaman Rusya’yı karşıda görüyorduk. Halbuki şimdi bir işbirliğine gidildi.

Dedi: O zaman her şey Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden sonra mı başladı?

Dedim: Evet… Türkiye iradesini ve manevra kabiliyetini gösterdi. ABD olmadan proje üretebileceğini gösterdi. Güçlendiğini gösterdi.

Dedi: 15 Temmuz burada da milat oldu.

 

Dedim: 15 Temmuz sonrası, bu güce güç kattı. Türkiye artık bölgesinde oyuncu olduğunu ilan etti. İnşallah oyun kurucu olduğu günler de gelecek. Son söz… Türkiye dünden daha güçlü….Hattı müdafaada kalmayarak Sath-ı Müdafaa ile Vatan Sathını korumaya aldı.