Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Şehir Plancıları Odası günebakış aboneliğini kesmiş!..

Şehir Plancıları Odası günebakış aboneliğini kesmiş!..

Trabzon Şehir Plancıları Odası, gazetemize gönderdiği 22.08.2016  tarih ve 09/230 sayılı kararla günebakış’a olan aboneliklerini iptal etmiş. Şehir Plancıları Odası gazete iptal kararının bir örneğini de bize göndermiş!.. Odanın kararı şöyle:

“TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesine günlük olarak verilen yerel Karadeniz’den Günebakış Gazetesi’nin yıllık abonelik süresi 23.07.2016 tarihinden itibaren dolmuş olduğundan, 20.08.2016 tarihinde yapılan Şube Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereğince söz konusu gazetenin 22.08.2016 tarihinden itibaren yıllık aboneliğinin iptal edilmesine ve varsa 22.08.2016 tarihine kadar yıllık abonelik ücreti haricindeki ilgili gazete ücretinin ödenmesine karar verilmiştir.”

Bir kentin imarını planlama iddiasındaki bir oda yönetimi, bir gazetenin eleştirisi karşısında tepkisini gazete aboneliğini keserek gösteriyor. Günebakış’ın 850 civarında abonesi var. Tam 15 yıldır bu düzeyde abone devam ediyor. Yani biri kesiyor, öteki abone oluyor. Bu keyfiyet bizim açımızdan ekonomik olarak da önemsiz... Lakin Şehir Plancıları Odası açısından ciddi bir önem arz ediyor. Oda, günebakış’a hiç abone de olmayabilirdi. Nitekim günebakış’a abone olmayan çok sayıda oda vardır. Bu durum kendileriyle alakalıdır. Ancak, ‘Bizi eleştirdiniz, öyleyse aboneliğinizi iptal ediyoruz’ anlamına gelen tavır, Trabzon Şehir Plancıları Odası yönetiminin vizyonuyla alakalıdır. Daha önceleri Trabzon Şoförler Odası da bir eleştiriden ötürü kesmişti. Trabzonspor başkan adayı Celil Hekimoğlu’da bir süre önce yine eleştiriden ötürü kesmişti! Tuhaf olanı Trabzon gibi bir kentte STK yönetenlerin veya yönetmek isteyenlerin ahvalleri... Bir esnaf, bir işadamı eleştirildi diye gazete aboneliyi kesebilir. Bir habere ya da yoruma kızdığı için kesebilir. Bu durum sadece kendini ilgilendirir. Lakin   Trabzon gibi bir kentin şehir planlamasında söz sahibi olma iddiasında ki  Şehir Plancıları Odası Yönetimi, bir gazetenin aboneliğini kesmek için toplanıyorsa buna ‘vah Trabzon’um vah…’ denir. Adı şatafatlı anlı şanlı odamızın yöneticilerine bak!..  Şehir Plancıları Odası’na bir çağrımız var. Kendilerine ücretsiz gazete göndermeyiz. Ancak gazetenin yıllık abone bedeli olan 180 TL’yi her sene bağış yapabiliriz. Trabzon kamuoyu önünde söz veriyoruz. Makbuz göndersinler, her yıl 180 TL bağış yapacağız!..

Trabzon Şehir Plancıları Odası, bize göre günebakış aboneliğini eleştiriye tahammülleri olmadığı için kesti. Tıpkı daha önce kesen Şoförler Odası gibi... Celil Hekimoğlu gibi...  Üstelik bunu sessiz sedasız değil, karar alarak ve aldıkları kararı günebakış’a göndererek öfkelerini dışa yansıttı. Bu bakımdan yarın kalkıp, ‘Biz eleştiriden ötürü kesmedik. Mali sıkıntılardan ötürü kestik demesinler. Yazıda da görüleceği gibi, abonelik süresi 1 ay öncesinden dolmuştu. Aboneliği bizim 18 Ağustos tarihli yazımızda kendilerini eleştirdiğimizden ötürü 4 gün sonra kestiler. Peki oda yöneticileriyle ilgili ne demişiz? Ne demişiz de plancılarımızın zoruna gitmiş!..

Trabzon Tabip Odası, Akyazı’ya Şehir Hastanesi yapılmasıyla ilgili tartışmada, ‘Oraya hastane yapılıp yapılmayacağına dair Şehir Plancıları Odası ile Mimarlar Odası’ndan görüş alınsın’ deyince biz şunları kaydetmişiz:

“Şehir Plancıları Odası ile Mimarlar Odası Akyazı’daki Şehir Hastanesi için değil, Çukurçayır, Kaşüstü, Yalıncak ve Yomra Sahilleri için görüş belirtsin! Belirtsin ki, bu şehirde Şehir Plancıları Odası’nın varlığı hissedilsin.” Yalan mı demişiz yanlış mı demişiz?

Zira Trabzon Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası’nın ardından 2011 yılında Akyazı Stadyumu’nu zaten mahkemeye vermiş ve gecikmesinde de rol üstlenmişti. Orada Stadyum ve Spor Kompleksi istemeyen bir oda, hastane ister mi? Şehir Plancıları Odası’nı bu gerçekten ötürü eleştirmişiz.

***

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfuallah Kınalı, Trabzon Şehir Plancıları Odası’nın kent meselelerine ilişkin tutumunu yorumlarken, “Samimi değiller” demişti. Bir gazete aboneliğini Yönetim Kurulu kararı ile kesen ve kestikten sonra bu eylemini yazıya dökerek gazeteye mesaj veren Şehir Plancıları Odası’nı samimi davranmaya çağırıyoruz.

günebakış’a karşı yaptığınız çocuksu eylem günebakış’ın değil sizin vizyonunuzu gösterir. Bu kadarcık eleştiriye bile tahammülü olmayan bir STK bize göre Trabzon gibi bir kentin ve demokrasinin sırtında yüktür.