Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bakanın kahvaltılı toplantısı ve Kızılay olayı…

Bakanın kahvaltılı toplantısı ve Kızılay olayı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon basını ve STKlarıyla bir araya geldi. Daha çok yerel konuların görüşülmesinin beklendiği toplantıya Gaziantepte yaşanan terör saldırısının gölgesi düştü. Gemide yapılan kahvaltılı toplantı hüzünlü bir ortamda geçti. Dolayısıyla toplantının şemali de değişti. Karşılıklı bir sohbet ortamına dönüştü.

Bakan Soylu, 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası ilk kez böylesi bir toplantıda bazı ayrıntıları da dile getirdi. Aynı gece Ankarada yaşanan bir hadiseyi ilk kez Trabzonda anlattı. Darbe girişimi gecesi kendisini arayan 60 kişilik silahlı bir vatandaş grubu Bakan Soyludan Biz darbeye direnecek ölüm erleriyiz. Bizi lütfen yönlendirin talebinde bulunmuş. Bakan Bey, Onları önce TRTye daha sonra da yine 1-2 direniş bölgesine yönlendirdik. Hakikaten çok önemli fonksiyon icra ettiler. dedi. Bunların sade vatandaş olduğunu kaydeden Soylu bu gerçekten hareketle, şu önemli ayrıntıyı dile getirdi.

Biz eskiler ve özellikle bir mücadele içinden gelen eski nesil, gelecek nesile dair hep umutsuz konuştuk. Ne olacak bunların hali? Bunlarla bu ülke nereye gidecek? biçiminde endişeler dile getirdik. Ancak 15 Temmuz gecesi gördük ki gelecek nesillerimize güven duymamamız için hiçbir nedenimiz yok. İşte o nesil 15 Temmuz gecesi, Biz buyuz ve bizden yana endişeniz olmasın cevabını verdi.

Bakan Soylunun 15 Temmuz darbe direnişiyle ilgili iki önemli tespiti daha vardı. Birincisi: Direnişin Türkiyenin dünyadaki imajına katkısı... Venezuelada devlet Başkanı Nicolas Maduro darbe planlayan karşıtlarını uyarırken, Benim alacağım önlemler Türkiyede Erdoğanınkilere benzemez.  Ayağınızı ona göre denk alın. İfadelerini kullanıyor. Yani Darbecilere Türkiye örneği üzerinden rest çekiyor. Türkiye artık böyle bir ülke olarak anılıyor.

İkincisi ise: Türkiyede fert başına düşen gayri safi milli hasıla bir türlü 10 bin doları geçemiyor. İnşallah bu hadiseden sonra yaşanan birlik ve beraberliğin ardından GSMHımız 10 bin doların üzerinde seyredecektir. Türkiye darbe girişimi şerrini hayra çevirecektir.

***

Gemideki kahvaltılı sohbetin ikinci bölümünde kah STKlar kah basın mensupları söz alarak görüşlerini dile getirdi. Önce MÜSİAD Başkanı Aydın Birincioğlu KTÜdeki operasyonu ardından da Kızılay Yöneticisi Zeki Sancak ve Gazeteci Hakkı Emiroğlu Kızılay konusunu örnek verdi.  Gerek Birincioğlu, gerekse diğer konuşmacılar Trabzonda FETÖ yanlısı operasyonların ince elenip sık dokunmadan yapıldığını iddia ederek, bakanın tavrını sordu. Şehirde böyle bir izlenim oluştuğu doğru Bu izlenimi KTÜdeki öğretim görevlilerine yapılan operasyon doğurdu. 17 öğretim üyesini 11 gün gözaltında tutup sonra da 8i tutuklanıp 9u serbest kalınca, Madem öyle koca koca profesörleri delilsiz niçin içeride tuttunuz? intibası oluştu. Nitekim Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, bu olaydan sonra bir genelge yayınlayarak, Bundan böyle delili olmayan olaylarda gözaltı yapılmaması yönünde savcıları uyardı.

 

Kızılay hadisesine gelince... Bize göre de Kızılay Genel Başkanlığına aday olan ve kaybeden Nihat Adıgüzele operasyon çekildi. Ancak operasyonun bir zemini vardı. Bu zemin fırsat olarak kullanıldı ve Trabzon top yekün lağvedildi. Zeminine gelince... 2014 yılında burs için KTÜden alınan öğrenci listesine 60ın üzerinde Fetullahçı kız öğrenci ilave edildi. Bu öğrencilerin adresi Trabzon Seza-Der olarak geçiyor. Seza-Der FETÖ yandaşı bir kuruluş. Bu kızların listesini Kızılaya kim gönderdi? 17-25 Aralıktan sonra yaşanan bu hadisede Seza-Derde çocukların listesini kim organize etti. Listeyi Kızılay genel merkezinden kim gönderdi? Kızılay Trabzon başkanı Fuat Adıgüzel adres olarak Seza-Deri gösteren bu listeyi nasıl göremedi?  İşte bu sorular cevap bulmadıkça Kızılay konusunda doğru yorum yapmak mümkün değil. Sevgili Fuat Hocaya herkes saygı duyuyor.  Ama Kızılay operasyonu tartışması bu zemine oturuyor. Trabzon bu boyutta neler yaşandığını bilmek istiyor. Demek istiyoruz ki zahirden bakışta içi boş görünse dahi bazen gerçekler bazı ayrıntılarda yatıyor.  Bakan Süleyman Soylu bize göre bu gerçeği biliyor. Ama birileri üzülmesin diye sustu. Nezaketi bu noktadaki tavrının önüne geçti. Bazı Kızılay eski yöneticileri, PKKlılara niye böyle muamele yapmıyorsunuz? derken kendi icraatlarına baksınlar. Biz ise gazetecilik sorumluluğu içinde madem halen tartışılıyor böylesi bir meselenin gizli kalmasını istemiyoruz. FETÖ meselesinde hiçbir şey gizli kalmamalı.