Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Tabip Odasının şehir hastanesi takıntısı üzerine…

Tabip Odasının şehir hastanesi takıntısı üzerine…

Trabzon Tabip Odası nedendir bilinmez Trabzon şehir hastanesi için hareket geçilince birden bire “istemezük” demeye başladı. Kendine göre de maddeler sıralayarak güya niçin karşı olduğunu açıklamaya çalıştı.

Tabip Odasının yaptığı açıklamalar gerçekle örtüşmüyor. Tabip Odası şunu yapabilirdi: Şehir hastanelerinin statüsü konusunda dedikodulardan bilgi almak yerine Sağlık Bakanlığıyla görüşüp bir rapor alarak kamuoyunu bilgilendirebilirdi. Bunu yapmak yerine dedikodulardan bildiri üretip kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor. Şimdi Tabip Odasının 5 maddesine 5 maddeyle yanıt verelim.

1- Tabip Odası diyor ki “Şehir hastanesi kaç yataklı ise Trabzon’daki hastanelerde o kadar yatak iptal olacak. Belki de hastane bile kapatılacak.” Bu iddia doğru değil. Zira şehir hastanelerini de devlet işletecek. Özel sektör yapacak, devlet 25 yıllığına kiralayıp işletecek.

2- Tabip Odası diyor ki “Akyazı için Şehir Plancıları Odası ile Mimarlar Odasından görüş alınsın.” Biz de diyoruz ki Şehir Plancıları Odası ile Mimarlar Odası Akyazı’daki şehir hastanesi için değil Kaşüstü, Çimenli, Yomra sahilleri ve Boztepe için görüş belirtsin. Belirtsin ki bu şehirde Şehir Plancıları Odasının varlığı hissedilsin.

3- Tabip Odası diyor ki “Şehir hastanesinin yerini özel firmaya devlet verecek.” Evet, aynen böyle olacak. Bu çağdaş kalkınma ve ekonominin bugünkü gereği. Küresel kalkınma modellerinde esas olan yatırım ve istihdamdır. Komünist ekonomiyi Rusya bile terk etti. Çin bile ‘yatırım yap arazi bedava’ diyor. Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? Evet, yeri devlet verecek, hastaneyi özel sektör yapacak ve yaptığı işletmeyi devlete kiralayacak olay budur.

4- Tabip Odası diyor ki “Firmanın uluslararası bankalardan alacağı krediye devlet kefil olacak.” Evet, aynen böyle olacak. Olmak zorunda da. Başka türlü dış kredi gelmez ki. Ama devlet bunu yaparken firmayı da buna göre seçecek. Yarın sorun yaşandığında hastanesine el koyacak. Yani taahhüt ettiği 25 yıllık kirayı ödemeyecek. Bu sistem 40 yıldır işliyor. Sahi Trabzon Tabip Odası nerede yaşıyor?

5- Tabip Odası diyor ki “Firma 3 yılda yatırımını geri alacak, 22 yıl kâr yapacak.” İyi güzel ya işte. Ne kadar da kârlı bir yatırım. Yapan da kazanacak kiralayan da kazanacak. Ama en önemlisi Türkiye’nin değil dünyanın en kaliteli sağlık hizmeti, en kaliteli hekimler eliyle sunulacak. Yani şehir hastaneleri birer markadır. Kurulacakları kentlerin yeni marka değerleri olacak. Devlet kiralarken firmaya herhangi bir doluluk garantisi vermiyor. Vermesine de zaten gerek yok. Devlet gerektiğinde sosyal devlet olmanın sorumluluğunu yerine getirecek. Devlet için önemli olan vatandaşına en iyi sağlık hizmetini verebilmektir. Şehir hastanelerini de zaten bunun için kuruyor.

Burada Tabip Odasının yaklaşımı ne kadar da çelişkili. Bir önceki maddede “Yatırımı 3 yılda amorti ediyor.” diyor bir sonraki maddede ise “Kışın bu hastaneler zarar edecek.” diyor.

Sonuç: Şehir hastaneleri küresel dünyanın en gelişmiş sağlık kuruluşlarıdır. Trabzon şehir hastanesi ise Trabzon’un 7 mega projesinden biridir. Aynı zamanda sosyo-ekonomik kalkınmanın temel ayaklarındandır. Trabzon şehir hastanesi Trabzon Tabip Odasının ideolojik takıntısına terk edilemeyecek kadar önemlidir. Şehir hastanenin kurulmasıyla hiçbir hastane kapanmayacak ve yatak sayısı azalmayacaktır. Bilâkis Fatih Devlet Hastanesinin fizikî durumu genişleyecek ve yatak sayısı artırılacaktır.

 

Trabzon siyasetine yön veren Sayın Bakan Süleyman Soylu bu konuda bir veya birkaç kişinin söylemleriyle değil kendi engin tecrübesi ve kentin, bölgenin ve ülkenin geleceği için bu projeyi desteklemektedir. Sayın Soylu bu projeyi Trabzon kamuoyuna iki kez sunmuş ve onay almıştır. Trabzon kamuoyu gerek 7 Haziran 2015 gerekse 1 Kasım 2015’te şehir hastanesine “evet” demiştir. Verilen sözlerin yerine getirilmesini takip etmek de bize düşmüştür.