Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
TTSO'nun öncelikli 11 sorunu!..

TTSO'nun öncelikli 11 sorunu!..

Dün önümüze pek merak ettiğimiz bir haber geldi. TTSO, Bakan Süleyman Soylu’ya 11 maddelik bir sorunlar raporu sunmuş. TTSO’nun sunduğu 11 maddelik sorunlar raporundan bazıları zaten daha önce Kent Sorunları bütünü içinde yer alıyor. Geriye kalan 10 madde TTSO’nun kendince belirlediği öncelikler olsa gerek!

Gelişme üzerinde doğru bir analiz yapabilmek için önce TTSO’nun sunduğu 11 maddelik sorunlar listesini sıralayalım. 1- Yatırım adası (Zaten mega proje olarak Bakan Bey’in programında) 2- Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu Projesi 3- Girişimcilik, İstihdam ve Kariyer Merkezi Projesi 4- Çamburnu Tersanesi Üretim ve Destek Merkezi 5- Peyniraltı Suyu Projesi 6- İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezinin makine donanım işi 7- Trabzon’a TRT Prodüksiyon Merkezi kurulması 8- ATİ Hücre ve Doku Merkezine Destek Projesi 9- Amatör Spor Kulüplerinin Geçmiş prim borcu sorununun çözümü 10- Trabzon’da eko turizmin geliştirilmesi 11- Körfez ülkelerinden Trabzon’a yapılan direkt uçuşlardaki bilet fiyatlarının makul hale getirilmesi.

***

Konuyu ele almadan önce bir önemli ayrıntıya yer vermek istiyoruz. TTSO; Trabzon’daki STK’ların en önemlisi ve en etkin olanı… Trabzon, bugüne kadar tüm sorunlarını TTSO öncülüğünde hazırlanan Kent Sorunları toplantılarına getirdi. Sorunlar burada gözden geçirildi ve önem sırası belirlendi. Ardından da siyasetin önüne konup takip edildi. TTSO bu kez böyle yapmadı. Sadece kendisinin önceliklediği 11 sorunu Bakan Süleyman Soylu’nun önüne koydu.

Elbette ki bu sorunlar da Trabzon’un sorunları. Lâkin en öncelikli sorunları mı? Kent Sorunları toplantısı yapılmadan… Yani bu sorunlar tüm STK’lar ve siyasîler tarafından tartışılmadan çözüm önceliğine almak doğru mu? Yarın DKİB de 8 sorun hazırlayıp Bakan Bey’in önüne koyarsa… TESOB 5 sorun öne çıkarıp Bakan’dan randevu alıp Bakan Bey’e “Trabzon’un en öncelikli sorunları bunlar.” diye sunarsa… Siyaset hangi önceliği ele alacak?

***

Sorunların içinde yer alan ve turizmle ilgili eko turizm, uçak bileti meselesi çok çok önemli. Lâkin TRT’ye prodüksiyon merkezi yapılması talebi KTÜ’nün beklentilerinden de mi önemli? Sonra 11 talebin ayrıntılarını ve kent için önemini yalnızca TTSO biliyor. Bunlar hakikaten bu kadar mı önemli? “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu Projesi” nedir? Kim, kiminle tartıştı da öncelik aldı? Belki hakikaten çok önemli olabilir. Lâkin önce kente mal edilmesi gerekmez miydi? TTSO’nun çalışma biçimi mi değişti? Çamburnu tersanesi üretim ve destek merkezi ne işlev görecek? İstihdam ve yatırım açısından önemi nedir? Peyniraltı suyu projesi nasıl bir proje? Kente ve bölgeye ne kadar katkı getirecek? Belki hakikaten çok çok önemli projelerdir. Ama önce kamuoyuna mal edilmesi ve öncelikleri konusunda tüm katmanların aynı kanaati paylaşması gerekmez mi? Amatör spor kulüplerinin geçmiş prim borçları kentin önceliği haline mi gelmiştir? Kamuoyu bu konuda gerçekten bilgi sahibi değildir.

***

Elbette TTSO sıradan bir STK değildir. Lâkin yarın diğer STK’lar da TTSO gibi “Bize göre öncelikli” diyerek sorun listesi hazırlar ve Bakan’ın kapısını çalarsa hiçbir sorun çözüm bulamayacağı gibi önceliklerimizle birlikte öncülüğümüzü de kaybederiz. Sorunlar kentin ortak görüşü ile ve tartışıldıktan sonra sıralanmalıdır. Kentte öncü rolü üstlenen TTSO böyle davranarak kendini sıradanlaştırır.

 

Niye böyle davrandılar anlamadık.