Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Sağıroğlu'nun basın toplantısından notlar

Sağıroğlu'nun basın toplantısından notlar

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu dün Gazeteciler Cemiyetinde yoğun bir katılımla basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda muhtar ve belediye meclis üyesi ile parti yöneticisini yanına alarak Cemiyete gelen Sağıroğlu Yomra Platformunun kendisine yönelik eleştirilerini cevaplandırdı.

Sağıroğlu önce dört siyasî partiden birer kişinin oluşturduğu platforma “Bu platform değil. Böyle platform olmaz.” sözleriyle itiraz etti. Ardından daha önce 10 yıl başkanlık yaptığını bu süreç zarfında hiç eleştiri almadığını belirterek “Niye şimdi eleştiriyorlar? Bu eleştiri şahsımdan çok partimle ilgilidir.” dedi.

Halbuki Platform hem meşru hem demokratikti.  Başkan’ın  eleştirilen hususları son iki yıllık icraatlarıydı.

***

Sağıroğlu Yomra’daki yoğun yapılaşmayı ve gökdelen politikasını Dubai ile örneklendirdi. Ardından “Yomra, Trabzon turizminin yüzde ellisini teşkil ediyor.” dedi. Yomra vadilerine dökülen hafriyat konusunda bazı yerlerde çöpleri örttüklerini ileri sürse de bu yanlışını bir nevi kabul etti. “Hafriyat için biz de Gülcemal projesi gibi deniz dolgu alanı hazırlıyoruz. İnşallah bu sorundan kurtulacağız.” dedi.

***

Sağıroğlu rüşvet konusunda net ifadeler kulandı. “Bir arkadaşımız çıkıp rüşvet aldığımı iddia ederse derhal istifa etmeye hazırım. Ayrıca aile şirketlerimizin araçlarının akaryakıt giderlerinin zaman zaman belediye bütçesinden karşılandığı iddiaları da iftiradır. Akaryakıtımızı Özgün Gıdanın petrol istasyonundan alıyoruz. Kameralar ortada. O istasyona aile şirketlerimizden tek bir araç girmişse bile yine istifaya hazırım.” dedi.

***

Sağıroğlu Yomra’da yüzde 73 oranında oy aldığı için karşıtlarının Paralel eksenli bir kumpas kurduğunu iddia etti ve olayı kısmen de Paralel’e yükledi. Daha sonra Yomra Platformunu oluşturan beş kişinin kimlikleri üzerinden siyaset yürüttü. Kimine solcu dedi, kimine MHP’li dedi. AK Partili Ahmet İnce’yi bir kalemde AK Parti’den sildi.  Tanık olarak da yanındaki ilçe başkanını gösterdi.

Öyle bir ilçe başkanı ki İnce parti üyesi olmasına rağmen “Üyemizdir.” diyemedi!..

***

Sağıroğlu sözü darp olayına getirdi. Allah’a kasem ederek “Allah şahidim olsun ki bu olaydan haberim yoktu. Olsaydı asla izin vermezdim. Ancak basın da bu konuda olayı abarttı ve ulusala taşıdı. Bu işten Yomra yıprandı.” dedi. Sağıroğlu kavga olayında varlığı bilinen ve hâlen emniyette olan silâhla ilgili ise silâhı Belediye Meclis Üyesi Hasan Bayrak’ın çektiğini iddia etti ve ekledi: “Parmak izinden göreceksiniz.” Daha sonra Hasan Bayrak’la ilgili makama bir zamanlar girdiğini, yanında badigartlarıyla makam bastığını ve mahkemelik olduklarını  iddia etti.  

Sağıroğlu’nun basın toplantısındaki en anlamlı sözleri ise “Darp olayını şiddetle ve nefretle kınıyorum. Yomralı vatandaşlardan da özür diliyorum.” oldu. 

***

Daha sonra sorular kısmına geçildi. Aile şirketlerinin devletten tek kuruşluk ihale almadığını söyledi. Denetime açık bir kurum olduklarını ifade etti. Yomra’da tek hafriyat firması değil, iki hafriyat firması olduğunu dile getirdi. Yomra’da hiç park olmadığına yönelik bir soruya ise üç ayrı parkın varlığını kaydetti.

***

Sağıroğlu’na üç soru da biz yönelttik.

1-    “Yomra’yı Dubai ile örnekleştirdiniz ama Dubai’de altyapısı yapılmış, ulaşımı ve her türlü sorunu halledilmiş bir şehirleşme söz konusu. Siz Yomra’da böyle bir altyapı hazırladınız mı? On yıl sonra Yomra’da insanlar hangi sorunlarla karşılaşacaklar? Bugün 35 bin nüfus olduğunu söylüyorsunuz. Bu yapılaşmayla 70 bine çıkacak. Yarın 70 bin insanın orada rahat ve huzurlu bir ortamda yaşayacağına inanıyor musunuz?”  diye sorduk.

Sağıroğlu eksikleri olduğunu bu eksikleri gidermeye çalıştıklarını ve belki de yarın böyle bir sorun yaşayabileceklerini söyledi. “Biraz hazırlıksız yakalandık, ama eksiklikleri tamamlayacağız’ dedi.

2-    “Büyükşehir Belediye Başkanlığı yüksek katlarla ilgili sizi uyardı. Hattâ mühürlemenizi istedi. Siz de mühürlediniz. Ancak bazı binaları mühürlemenize rağmen o binalar kat atmaya devam etti. Siz bunu görmediniz. Bir süre sonra Büyükşehir yeni durumu tespit ederek “mühür fekki” nedeniyle o firmalar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Sorumuz şu: Yomra Belediyesi, Büyükşehirin uyarılarına bağlı olarak savcılığa herhangi bir firmayla ilgili suç duyurusunda bulundu mu?”

Sağıroğlu Büyükşehirin uyarılarını aldıklarını, bazı yazıların anlamsız olduğunu belirterek “Yapı seviye tespiti denen bir olay vardır. Bize göre mühürledikten sonra o seviyeyi geçen olmadı.” cevabını verdi.  

3-    Sağıroğlu’na üçüncü sorumuz ise AK Partili olarak kabul etmediği Ahmet İnce’yle kendisinin AK Partiye giriş tarihlerini mukayese etmesini istedik.  “Siz mi AK Partiye daha erken girdiniz, yoksa Ahmet İnce mi?” dedik.

Sağıroğlu, İnce’nin AK Partiye kayıtlı olmadığını, yanındaki ilçe başkanını şahit göstererek iddia etti.  İnce AK Parti Yomra üyesi ama İlçe Başkanı Mustafa Pehlivan orada “Üyemizdir.” diyemedi. Bir zamanlar Fazilet Partisi’ne il başkanlığı yapmış olan İnce daha sonra HAS Parti Yomra İlçe Başkanlığı yaptı. HAS Parti birleşmesinde AK Parti’ye geçti. Giriş beyannamesini de Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş imzaladı. Hazin olanı ise, İnce gibi bir ismin maalesef ruhunda yaşattığı yapıda parya muamelesi görmesiydi.

 

Bir basın toplantısı böyleydi…