Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yıldırımhan'a yeni görevinde başarılar diledik

Yıldırımhan'a yeni görevinde başarılar diledik

Dün Mazhar Yıldırımhan’ı Ankara’ya yolcu ettik.

Millî Görüş geleneğinden yetişen ikinci siyasî kuşak hareket içinde yer alan Yıldırımhan Trabzon’a önce Belediye Başkan Yardımcısı, ardından da Vakıflar Bölge Müdürü olarak hizmet etti.

Belediye Başkan Yardımcılığı görevindeki başarısını, bir dönem sonra belediye başkan adayı olarak tescil etti. Ancak bir büyük sürpriz ve parti içi ihanete bağlı olarak seçilemedi. Trabzon Belediye Başkanlığını kaybetmek veya kaybettirilmek kolay hazmedilebilir değildi. Nice isim kaybettiği bir seçimde silindi gitti. Bu büyük darbeye ancak bu kadar bir dava adamı katlanabilirdi. Mazhar Yıldırımhan ‘nasip’ dedi ve kendini kaybetmedi. Mücadeleye devam etti. Her babayiğidin taşıyamayacağı yükü o birikim ve azmiyle taşıdı. Yitmedi, kaybetmedi büyüdü.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevine başladığında ‘Kimsenin farkında olmadığı bir kuruluşta ne yapacak?’ soruları soruldu. Ama O,  Türkiye genelinde 24. sırada olan Trabzon Bölgeyi yatırım alanında 11. sıraya taşıdı. Kaldı ki bu bölge 24 bölge arasında Osmanlı vakıf eserinin en az, Selçuklu eserinin hiç olmadığı bir bölgedir. Vakıf ruhunu kavrayarak ve samimiyetle çalıştı. Allah da kendisine Ayasofya’yı yeniden açma bahtiyarlığını nasip etti. 10 yıllık vakıf hizmetinden sonra arkasında ‘Ayasofya’yı yeniden cami yapan adam’ unvanını bırakarak gitti.

Dün kendilerini Ankara’ya uğurlarken gözlerimiz doldu. Yetişmiş ne kadar dost, değerimiz varsa bu toprakları birer birer terk ediyor. Kimi iş anlamında ülkenin değişik bölgelerine, çoğu da bürokratik anlamda Ankara’ya göçüyor. Belli ki Yıldırımhan son uğurladığımız olmayacak.

***

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevi Mazhar Bey’in değil, bu kentin ihtiyacı olan bir görev. Ülke meselelerinin yanı sıra bölgenin mega sorunlarıyla boğuşan ve vatandaşın kişisel sorunlarını da kendinde toplayan Bakan Süleyman Soylu’nun Yıldırımhan gibi bir yardımcıya acilen ihtiyacı vardı. Bakan Bey, bürokratik bir olayı diğer bakanlıklar nezdinde talimatlandırırken takibi aksamamalı. Bu açıdan bile Yıldırımhan en akılcı yardımcıdır. Sayın Bakan Soylu, çok doğru bir tercih yaptı.

***

 

Yıldırımhan, dün Bölge Müdürlüğü Odasında ağırladığı basın mensuplarıyla bir süre sohbet ettikten sonra 10 yıllık göreviyle ilgili kısa açıklamalar yapıp vedalaştı. Aslında bu veda Yıldırımhan’ın Trabzon’dan tamamen kopması anlamı taşımıyor. Müsteşar Yardımcılığı görevinde çok büyük oranda yine Trabzon’dan gidecek sorunlarla uğraşacak. Yine buradaki hemşehrilerinin telefon ve talepleri için koşturacak. Kim bilir belki bir gün kader yine kendisini bu kentle ilgili bir makama taşıyacak… Tarihi Ayasofya Camii’nden yükselen dualar yüzüsuyu hürmetine…