Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yatırım Adası, Erdem Şen ve rol çalma vakası

Yatırım Adası, Erdem Şen ve rol çalma vakası

Gazetelere, ‘Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, Yatırım Adasıyla ilgili değerlendirme toplantısı yapacak’ mesajı geldiğinde gülümsedik. Yatırım Adası’nın oluşumunda ve kazanımında hiçbir rolü olmadığını ve hatta bu yatırıma inanmadığını bildiğimiz Dr. Erdem Şen’in ‘rol kapma’ peşinde olduğunu düşündük.

Yatırım Adası’nın bu kente kazandırılmasının yegane basın ayağını oluşturan günebakış’ın arşivleri ortada. Projenin iki sahibi var. DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ve TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu. Medya ayağında ise günebakış… Erdem Şen hiçbir yerinde yok. Ne fikri oluşumunda, ne Başbakan’a sunumda, ne kamuoyu baskısında… Hatta Yatırım Adası ilan edildiğinde olabilirliğine inanmayanlardandı. Anlatalım…

Erdem Bey önceki günkü değerlendirme toplantısında bakın projenin oluşumunu nasıl anlatıyor: “Arsin Yatırım Adası 2013 yılında o zamanki Bakanımız Erdoğan Bayraktar zamanında Arsin Organize Sanayi  kabına sığmadığı için DOKA Genel Sekreterimiz Çetin Oktay Bey’le yerler bakmaya başladık. Çetin Bey yaptığı yurtdışı ziyaretlerinde dolguyla bu işin daha kolay olacağını söyledi. Öyle karar verdik. Daha sonra TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu bu konuyu çok sıkı takip etti. Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde TTSO ziyaretinde bu konu kendisine aktarılınca talimat verdi”. Hiç ilgisi yok. Yatırım Adası fikri böyle oluşmadı.

 “Yatırım Adası, OSB’nin kabıyla alakalı değilSürmene Lojistik Merkez Trabzon’dan kayıp İyidere’ye gidince Trabzon’da oluşan öfke ve tepkiye karşı alınan mega yatırımdır. Eski Bakan Erdoğan Bayraktar Lojistiği İyidere’ye yollayan ve hatta gidişini bu şehirden saklayan bir bakandır. Bu projeye giden yolda 40 günde tam 19 manşet attık. Trabzon’a yapılan haksızlığı muhalefetin iki milletvekili Volkan Canalioğlu ve Koray Aydın’la haftalarca gündeme taşıdık. Olay Trabzon-Rize krizine dönüşmek üzereydi. İşte bu noktada Çetin Bey ile Suat Bey bu projeyi üretti.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a yaşanan kriz, ayrıntılarıyla iletildi. Kendisine sunulacak olan Yatırım Adası Projesini miting akşamı dinleyecekti. Akşamı beklemedi. Ani bir kararla TTSO’ya gitti. Suat Hacısalihoğlu apar-topar çağrıldı. Ama hazırlıklıydı. 5 bakanın huzurunda alındı.

Yatırım Adası’nı anlattı ve onay alındı. Bu aşamaların hiçbiri Erdem Bey’in ilgi alanında değildi.

Proje vaadinden sonra Arsinli işadamlarının Arsin’de kurdukları ARSEV (Arsin’i Sevenler Derneği yönetimi) bizi ve TTSO Başkanını ziyaret ederek şükran plaketi sundu. Erdem Bey’in projeye karşı duyarlığını sorduğumuzda, “İlgi alanına girmiyor’ cevabını almıştık. Sonra bir akşam Arsin’e derneğe davet ettiler. Davete icabet ederek Yatırım Adası için Trabzon’un verdiği mücadeleyi anlattık. Erdem Şen’in ilgisizliğini bizi izleyen 30 civarındaki Arsinliden bir kez daha duyduk. Hatta çok şaşırdık. Birisi kulağımıza eğilip, ‘Olabilirliğine inanmıyor’ dedi.

Yukarıda Sayın Şen’in anlattığı uyduruk hikayeyi dinleyince zaten nerede durduğu ortaya çıkıyor.

Yatırım Adası’nı seçilecek her Arsin Belediye Başkanı gibi önünde bulan Erdem Şen, birdenbire kentin mega projesinin mucidi pozisyonunu kapmanın peşinde. Yani rol çalıyor. DOKA Genel Sekreteri ve TTSO Başkanı nasılsa adap ve muaşeretten ötürü konuşamazlar ya… Bakan Süleyman Soylu’ya biraz da, ‘Bak ben neler yaptım’ demek var ya!... Ama yazılı arşivlerin mürekkebi daha kurumadı. Bu olayları zapta geçen bu kentin zabıt katipleri henüz gazeteciliği bırakmadı.

 

Erdem Bey!.,.. Yatırım Adası’nın hiçbir yerinde yoksunuz. Sadece önünüzde buldunuz. Arsin’e belediye başkanlığı yapacak her başkan gibi gerekli hazırlıkları tamamladınız. Lütfen rol çalmayınız.