Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Güzide Uzun ve günebakış'a tavır koymak…

Güzide Uzun ve günebakış'a tavır koymak…

Eski CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun günebakış’a artık röportaj vermeyeceğini söylemiş. Değerli Ali Savaş ve Berkant Parlak birlikte başlattıkları “Sorgu Masası” adlı haftalık röportaja bu hafta Güzide Hanım’la devam etmek istemiş. Ancak Güzide Hanım son bir haftadır yaşanan gelişmeler nedeniyle günebakış’a tavır almış. Hatta tavırdan da öte günebakış’ı uyarmış!.. Bakın röportaj için arayan arkadaşımıza neler demiş: “Ben  günebakış gazetesine röportaj vermeyeceğim. O gün beni aradığınız zaman daha farklı bakıyordum ama günebakış gazetesi kendine çeki düzen versin bu şehirde. İnsanları ve beni terörist ilân edip sonra da benden röportaj isteyemez. ‘Yanlarındaki siyasîler de terörist’ diye yazdı. O çocuklar (Kolektif’i kastediyor) terörist değil, biz de terörist değiliz. Trabzon’da böyle şeyleri söylemek biraz pahalıya patlar. O yüzden günebakış gazetesi beni bir daha aramasın.”

CHP İl Başkanlığına vekâleten gelmiş ve ilk kongrede delege tarafından gönderilmiş Güzide Uzun kendini gazetecilerin peşinde koştuğu bir siyasetçi zannediyorsa yanılıyor. Sevgili Ali Savaş röportaj için niye Uzun’u seçti onu da bilmiyorum. Arkasında bıraktığı ve hafızalara kazınan tek iz, rakibi ve CHP’nin mevcut il başkanı için “Artvinli Turgay” söylemi. Mikro milliyetçilikten medet umup siyaset yapmak. Bilmiyorum ama belki de arkadaşlarım kendine bunu da soracaklardı.

***

Biz Güzide Hanım’ın  günebakış’a tavır alması meselesine gelelim. günebakış Eski CHP İl Başkanı veya herhangi siyasetçi için ‘Kolektif’in yanlarındaki siyasîler de terörist’ gibi bir tabir kullanmadı. Böyle bir iddianın sahibi değiliz. Biz yazılı basınız ve gazeteler ortada. günebakış yayın ahlâkı ilkelerine siyasetçilerden daha sadıktır!.. Güzide Hanım kısa dönem il başkanlığı yaptığı için yeterince bilmeyebilir. Güzide Hanım’ın iddiasını dile getiren, Kolektif’in sözlü ve fiilî saldırıları karşısında basın açıklaması yapan KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Hüseyin Yavuz’dur. Yavuz şunları söylemiştir: “Bugün başta üniversitelerdeki marjinal gruplar ve bu marjinal grupları destekleyen siyasi parti ve onun terör yanlısı siyasetçileri, ülkemizin ve milletimizin birlikteliğini bozmak için provokatif faaliyetlerde bulunmaktadır.” KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı’nın ifadelerini günebakış’a mal eden Güzide Hanım ya haberi okumadı veya kulaktan dolma bilgilerle konuşuyor. Yoksa Konsey Başkanı’nın söylemlerine yer vermemeli miydik!

Kaldı ki KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Hüseyin Yavuz’un kastettiği siyasetçiler bize göre CHP’liler değil, HDP’lilerdir. Eski CHP İl Başkanı niye kendi üzerine alınmıştır? Güzide Hanım Kolektif çocukları savunurken “Onlar terörist değildir.” diyor. Kimse Kolektif grubuna terörist demedi. Sadece bazı terör örgütlerinin bu tür marjinal gruplardan beslendiğini söyledi. Biz de aynı düşüncedeyiz. Hatta Trabzon’dan ve geçmişten somut örnekler verdik.Gerek Trabzon gerekse diğer illerdeki bazı Kolektif gruplardan daha sonra canlı bombalar oluştuğu bir gerçek. Güzide Hanım niye bu kadar zorlandı ki? Gitsin Trabzon Emniyetinden biraz sorgulasın yeter.

Gelelim Güzide Hanım’ın destek verdiği Kolektif’in KTÜ’deki provokatif eylemlerine… 5 sivil toplum örgütü “Kâr Amacı Gütmeyen Topluluklar’ adı altında KTÜ’de kendilerini tanıtan bir program hazırladı. Afişler asarak programı duyurmaya çalıştı. Güzide Hanım’ın galiba ablalık yaptığı Kolektif o afişlerin üzerine bakın nasıl çıkartmalar yapıştırdı!.. “Tecavüzcü Ensar, kadın düşmanı KADEM, IŞİD destekçisi İHH KTÜ’den defol.” Demokratik ve yasal bir program karşısında yürütülen kara propaganda ve sonunda eyleme açık davet… KTÜ babalarının çiftliğiymiş gibi… Tam bir provokasyon…

Ertesi gün yeterince destek bulamayan Kolektif 15-20 kişilik grubuyla her türlü provokasyonu denedi. Güzide Hanım, savunduğunuz o Kolektif bakın neler söyledi: “İHH katilleri bu üniversitede konuşamaz. Katiller dışarı. Üniversiteler bizimdir. Bugün üniversiteliler olarak burada yapılacak konferansa izin vermeyeceğiz. Biz çocuklara tecavüz edenlere izin vermeyeceğiz.” İHH’lılar katil, Ensarcılar tecavüzcü!.. Bu nasıl bir düşmanlık böyle!.. Siz kimsiniz ve kimi nereden kovuyorsunuz?

Bazı terör örgütlerinin ikliminden beslendiği marjinal grupları sorgulamak yerine günebakış’a had bildirmeye kalkan değerli Güzide Hanım… Diyorsunuz ki Trabzon’da böyle şeyleri söylemek biraz pahalıya patlar. Söz doğru ama muhatap yanlış. Bu sözleri Kolektif’e söyleseniz daha doğru olur. Zira geçmişte de gördük ki Trabzon’da bu tür provokasyonlar biraz pahalıya patlıyor. Provokasyonlar, provokasyonlarla karşılık buluyor. Olan bu şehre oluyor. Birazcık demokrat olun. Bir şey daha… Bu gazete bir daha sizden beyanat almayacak. Yeni çizginiz size hayırlı olsun.

 

Not: Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu, dünkü yazımız üzerine ‘Evet, farklı görüşlere yer verebiliriz.’ diyerek yazılarımızı sitesine almayı teklif etti. ‘Ali Öztürk’ü okumak isteyenler  günebakış’ta okumalı.’ ilkemizi ileterek nazik davetine teşekkür ettik. Lakin demokrat/muhafazakâr bir kaleme de köşe açması gerektiğine ilişkin fikrimizi tekrar ilettik. Bir eksiklik olduğunu belirtip en kısa zamanda o boşluğu dolduracağını söyledi.