Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Olmayan tersanede 2800 işçi çalışacaktı

Olmayan tersanede 2800 işçi çalışacaktı

Trabzon’un bugüne kadar uğraş verdiği yatırımların en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz Sürmene Tersane Projesiydi. Tersanelerin revaçta olduğu 2000’li yılların başında Doğu Karadeniz Bölgesi yeni Tersane Merkezi olacaktı. Yarım asırdır devam eden Yeniay Tersanesi, bu işe Trabzon’dan başlanmasını sağladı. Dönemin Trabzon milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl de öncülük etti. 2005 yıllarında 50 milyon doları aşkın bir ödenek harcanarak muhteşem bir tersane alanı ve liman inşa edildi.

 

 

Gelin görün ki 2010 yılı ortalarında  Dünyada ve Türkiye’de tersanecilik çöktü. Sektör perişan hale düştü. Hal böyle olunca Çamburnu Yatırımı umutsuz vaka haline geldi. Tersane için onca alanın tahsis edildiği Nur Gemicilik, bu çöküşü fırsat bilerek tam 4 yıl (2004 yılı sonuna kadar) alanın üzerine oturarak ne üretim yaptı ne istihdam sağladı.

Sürmene tersane alanının Lojistik Merkez olması için 2014 yılında önemli mesafe alındı. Lakin lojistik İyidere’ye kaydıktan sonra aynı alan çok garip bir biçimde yeniden ve Nur Gemicilik’ e 49 yıllığına tahsis edildi! Bu işe yine Prof. Dr. Cevdet Erdöl öncülük etti.

İkinci tahsis vakası yanlıştı. Bu kentin beklentilerine tersti. Orası yine bir şekilde lojistik hizmetini verebilirdi. Ancak Prof. Dr. Cevdet Erdöl anlaşılmaz bir biçimde Nur Gemicilik’ i savundu. Tam iki yıl önce bu tahsise itiraz ettik. Çok değer verdiğimiz Prof. Dr. Erdöl’ü bir ramazan gecesi arayarak tam bir saati aşkın görüştük. 1 yıl sonra tekrar görüşmek ve bu tahsisin yanlışlığını / doğruluğunu konuşmak için sözleştik. Ertesi gün bu görüşmeyi köşemizde kayıt altına aldık. Şimdi o görüşmeyi tekrar yayınlayarak atıl vaziyetteki tersane alanını ilgililerin ve yetkililerin önüne getiriyoruz. İşte 14 Temmuz 2014 tarihinde Prof. Dr. Erdöl ile yaptığımız görüşmenin ardından kaleme aldığımız o yazı.

"Sürmene/Çamburnu Tersanesi Lojistik Merkez olacakken, Trabzon klasiği cinsinden bir iç çekişmenin eseri olarak atıl kaldı. Devletin 50 trilyon lira ödeyerek yaptırdığı tersane yatırımı şimdi birilerine rant kapısı oldu. Denize yaslanmış onbinlerce dönüm arazi

Çamburnu Tersane Alanı’ndan beklediğimiz umudu Arsin Yatırım Adası’na yönelttik. Dolayısıyla Türkiye’nin mendireği en uzun limanı ve 160 dönüm dolgu alanında şimdi ne olduğunu konuşacağız. DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan Nur Gemicilik’e 4 yıl önce tahsis edilen alanın atıl vaziyette bekletildiğini, şimdi ise 49 yıllık devrinin gündeme geldiğini açıkladı. Gürdoğan’ın hala canlı tuttuğu ‘Aktarma İstasyonu’ beklentisi de bir anlamda bu tahsisle son buldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 1 ay önce imzayı atarak 160 dönüm alanı 49 yıllığına Nur Gemicilik’e tahsis etti. Tahsis olayını Trabzon eski Milletvekili ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün desteklemesi önemliydi. Tersane olayında yatırımı bir hayal projesi olarak takip edip sonuçlandıran Erdöl’ün yeni gelişmelerden elbette bilgisinin olması gerekirdi. Ancak Trabzon kamuoyu Sayın Erdöl’den farklı bakıyor. Son gelişmeyi bir yatırım atağı olarak değil, tahsis alan için bir rant aracı olarak değerlendiriyor. Yani Çebiler Grup’un oraya hak ettiği yatırımı yapacağına Sayın Erdöl’den başka kimse inanmıyor.

***

DKİB Başkanı Gürdoğan, ‘Tahsisi Sayın Erdöl destekliyor’ deyince Prof. Dr. Erdöl’ü arama gereği duyduk. Bu konuyu mütaala etmek istediğimizi iletip müsait bir süreçte görüşmek istedik. Cuma akşamı 23:50 sularında aradılar. 01.20 saatine kadar görüş alışverişinde bulunduk. İnandıklarımızı, inanmadıklarımızı paylaştık.

Cevdet Bey Sürmeneli… Cevdet Bey Trabzonlu… Trabzon’a ve Sürmene’ye yapılacak bir yatırımda elbette samimiyet sorgulamak gibi bir hadsizlikte bulunamayız. Ancak bir yanlış anlaşılma veya yanlış kanaat oluşabilir endişesi ile konuştuk. Sonunda farklı düşünsek de bekleyip görmek gerektiğinde birleştik.

Öztürk: Sayın Erdöl Çamburnu Tersane Alanı’nın Nur Gemicilik’e 49 yıllığına tahsisi söz konusu ve siz bu adımı destekliyorsunuz.

Erdöl: Evet Ali Bey. 4 yıllık bir süreç bu. Ön izin süreci tamamlandı ve tahsise hak kazandılar. 49 yıllık tahsis yeni gelişen bir durum değil.

Öztürk: Biz 4 yılda oraya 1 çivi bile çakmayan işletmenin, bundan böyle daha rahat davranacağını düşünüyoruz. Bir tahsiste 4 yıl ön izin olur mu? Yatırım niyeti olan bir firma hukuki hakkı 4 yıl olsa bile beklemez. 2 yılda hazırlığını bitirir ve yatırıma başlar. Dolayısıyla biz yatırım bağlamında bu firmaya güvenemiyoruz.

Erdöl: Doğrusu ben güveniyorum. 4 yıllık bekleme süresi tersanelerin içinde bulunduğu durumla alakalı. Hem güvenmek önemli değil. Taahhütleri var. 2800 işçi çalıştıracaklar. Taahhütlerini yerine getirmezlerse hukuken gereği yapılır.

Öztürk: 49 yıllık tahsisten sonra kimse bir şey yapamaz. Bir iki küçük yatırımla kanunu arkadan dolanmak mümkün. Dünya kadar örnekleri var. Dolayısıyla geri almak gibi bir şey olamaz.

Erdöl: İkincisi bu alana başka talipli mi var? Ahmet Hamdi Bey’in bahsettiği yatırımcıların ortada müracatları yok. Onlar müracaat etsin orada onlar için 200 dönüm alan buluruz. Ben ona da hazırım. İlla ki Çebiler’in elinden alıp, başka yatırımcıya vermek gerekmez.

Öztürk: Hepimiz bu bölge ve Trabzon için uğraşıyoruz. Kimse kimseyi daha duyarlı olmakla itham edemez. Hele sizin için vizyon projesi mesabesindeki bir olayda hiç edemez. Ancak biz şahsen inanmıyoruz. Nur Gemicilik şimdi orayı 49 yıllığına aldı. 1 yıl sonra beraber göreceğiz. 200-250 işçi çalıştıracak mı? 50 trilyonluk o yatırım ne olacak inşallah beraber izleyeceğiz.

Erdöl: Ben 6 ay veriyorum. Devir teslimden 6 ay sonra göreceksiniz. Ne taahhüt etmişlerse yapacaklar. İnşallah beraber izleyeceğiz.

Öztürk: Ben 1 yıla da razıyım. İnşallah özür dileyen biz oluruz. Keşke yapsınlar, 10 kere bile özür dileriz.

Erdöl: Bu arada Ahmet Hamdi Bey’le siz de görüşün. Aktarma İstasyonu olarak kullanmak isteyen ilgili firma müracaatını yapsın. Ben ona da destek olacağım. Orada ona da yetecek yer var.

Öztürk: Teşekkür ederim. Hayırlı sahurlar ve Ramazanlar.

Erdöl: Ben teşekkür ederim. Size de hayırlı Ramazanlar."