Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bakan Soylu ile Trabzon sohbeti

Bakan Soylu ile Trabzon sohbeti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun dün sabah düzenlediği basın toplantısına katıldık. Genel konularda yaptığı açıklamaların ardından yerel konuları konuştuk. Sorular sorduk, cevaplar aldık.

Dedi: Önce hangi sorundan başladınız?

Dedim: Şehir hastanesinden başladık. Bakan Soylu, Trabzon’dan bir grubun bu yatırımın önünü kesmeye çalıştığını söyledi. Bakan Soylu, “Bana birileri defalarca ‘Bunu buraya yapmayalım.’ dedi. Bu karşı oluşun arkasında kimlerin olduğunu biliyor ve ayıplıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Dedi: Ne oldu? Şimdi tekrar yer sorunu mu baş gösterdi?

Dedim: Evet… Trabzonspor’un Cumhurbaşkanı’nı son ziyaretinde Sayın Cumhurbaşkanı söz açılmışken ‘Orası park ve alışveriş merkezi, dinlenme merkezi olsun. Şehir hastanesi, çimento fabrikası ve sanayi çarşısı bölgesine kurulsun.’ demiş.

Dedi: Yani Soylu’nun söylemleriyle örtüşmemiş.

Dedim: Evet, doğru…

Dedi: Tamam da bir yer tartışması bile yatırımı engeller.

Dedim: Bu kaygıyı biz de Sayın Bakan’a ilettik. Ancak olmayacağını söyledi. Kendileri aynı zamanda EKK üyesi. Burada 11 şehir hastanesi konuşulmuş ve Trabzon 11. sırada yer almış. Akyazı’nın batısı için ön izin başvurusu yapılmış. Gençlik ve Spor Bakanlığı ön izni Sağlık Bakanlığına göndermiş. Bakanlık çalışmaya başlamış.

Dedi: Tabip Odasının bu bağlamda çıkışının bir karşılığı yok yani.

Dedim: Hayır, yok. Bilakis Bakan Bey, odaya tepkili. Yıllardır tartışılan bu konuda sessiz kalıp iş yoluna girmişken 300 kişilik anketle ortaya çıkmayı samimi bulmadı. Olayı, ‘Biz 300 kişiyle anket yapmadık. 500 bin kişiye sunduk. Bunların %67’si onay verdi.’ şeklinde yorumladı.

Dedi: Yani şehir hastanesi olayı Akyazı’nın batısında ve yürüyor.

Dedim: Evet, doğrudur. 2017 yılında ihale aşamasına gelebilir.

Dedi: Başka hangi konuya girdiniz?

Dedim: Turizm, turizm, turizm…

Dedi: Eski konuşulanların dışında neler tartışıldı?

Dedim: Yeni Uzungöl projeleri olarak nitelendirilen Turup ve Kalınçam konuşuldu. Buraların planlama sorumluluğunun Turizm Bakanlığında olduğu ve Bakanlığın bu konuda çalıştığını söyledi. Muhtemelen proje aşaması 1 yıl sürebilir.

Dedi: Turizm konusunda başka neler gündeme geldi?

Dedim: Yaylalar ve yayla evleri konusunu gündeme getirdi. Yapılaşma yasağını tekrar savunarak ‘Yanlışsa bu yanlışın sahibi benim.’ dedi. Yeni yapılanmaya izin verilmezken mevcut yayla evlerinin mutlaka dönüştürüleceğini, bunun için yerel mimari özelliklerinin öne çıkacağını ve belki yayla evi sahiplerine bu dönüşüm için bazı kredi imkânları tanınacağını kaydetti. Yaylalara yönelik hassasiyetini ifade ederken, ‘Trabzon merkezdeki bir helikopter pistinden aynı anda 6-7 helikopter havalanıp biri Sultan Murat’a, biri Sis Dağı’na, biri diğer yaylaya gidecek gelecek. Seferler düzenleyecek. Yani yaylalar bizim geleceğimiz.’ dedi. Bakan Soylu, yayla evi yasağı için 2 yıl süre istedi. ‘İki yıl kimse çivi çakmasın. 2 yıl sonra başarılı olamazsak, amacımızı ortaya koyamazsak kim ne istiyorsa onu yapsın.’ biçiminde konuştu.

Dedi: İstinafı yazıp durdunuz. Yoksa sormadın mı?

Dedim: Sordum. İstinafın Trabzon’a gelmemesi Bakan Bey söylemedi ama Diyarbakır eksenli bir karar. Bakanlar Kurulunda görüşülmüş ve bazı iller 2018 yılı başına ertelenmiş. Bakan Bey, ‘Sebebini sormayın. Ama gelecek. Gerekirse o zaman sorun.’ demekle yetindi.

Dedi: Ya gelmezse… 2 yıl sonra geleceğinin garantisi var mı?

Dedim: Evet, gelecek. Bakanlar Kurulunun prensip kararı böyle.

Dedi: Samsun ertelense Trabzon’a kurulsaydı…

Dedim: Onu da sorduk. ‘Şehir tartışmasına girmedim. Şık olmazdı.’ dedi.

Dedi: İlk görünürde hangi mega proje geliyor?

Dedim: 2. üniversite… Bu yıl kurulmuş olacak. Rektörü de atanacak. Öğrenci alımı belki seneye kalacak. Karar bu ay, belki gelecek ay Bakanlar Kurulundan geçecek.

Dedi: Sonra hangi proje sırada?

Dedim: Yatırım adası. Onun için de Bakanlar Kurulu karar gerekli. Muhtemelen yılın ilk yarısında Bakanlar Kurulu kararı çıkar ve TTSO’ya devredilir. Bu sene vizyona girecek.

Dedi: Üçüncü sırada şehir hastanesi gözüküyor.

Dedim: Evet… Turizm peyder pey sürdürülünce ve yayılınca 3. sırada şehir hastanesi gözüküyor. Muhtemelen 2017’de ihale edilir.

Dedi: Basın toplantısıyla güzel bir güven tazeleme eylemi gerçekleşti diyebilir miyiz?

 

Dedim: Güvenimiz hiç sarsılmadı. Heyecan tazelenmesi diyelim. Yoksa 7 mega proje takibimizde. Turizm, yatırım adası, ikinci üniversite, şehir hastanesi, yeni havalimanı, Güney Çevre Yolu ve demir yolu… 20 yıllık açık bakalım 5 yılda kapanır mı?