Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Üniversite adayı çocuklara gazeteciliği anlattık

Üniversite adayı çocuklara gazeteciliği anlattık

Geçtiğimiz hafta sonu Millî Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği “Üniversiteye Yolculuk Projesi”nin Beşikdüzü ayağının konuğu olduk. Programla; Beşikdüzü, Şalpazarı, Vakfıkebir ve Tonya ilçelerindeki üniversite adayı lise son sınıf öğrencilerine mesleklerin anlatılması ve çocukların tercihlerinde yönlendirilmesi amaçlanmış. İl genelinde yürütülen çalışmadan ötürü Millî Eğitim camiasını tebrik ediyoruz.

Bizden gazeteciliği ve mesleğin ayrıntılarını anlatmamız istendi. Mesleğimizi anlattıktan sonra 300 civarında sözel tercihli öğrencinin bulunduğu salona ‘Şimdi merak ediyorum. Gazeteciliği tercih etmek isteyen kaç öğrenci var?’ sorusunu yönelttik. 10 kadar çocuk parmak kaldırdı. Evet, sadece 10 öğrenci… 300 öğrenci içinden yüzde 3’ünün tercih edebileceği neler anlattık? Anlattıklarımızı şimdi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

“Gazetecilik, aklına esen herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Okulundan mezun olsanız bile aktif gazetecilikte başarılı olamayabilirsiniz. Bir diğer ifadeyle, içinizden sevdiğiniz bu mesleği başarılı olarak yapamayabilirsiniz. Dolayısıyla da başarılı olunamayan bir mesleği uzun süre devam ettiremeyebilirsiniz. Bu mesleği tercih edecek olanlara beş özelliği tavsiye ediyoruz.

1- Gazeteci olmak sıra dışı olmayı gerektirir. Her şeyi olduğu gibi kabul etmeyen, şüphe duyan, soran, sorgulayan, araştıran ve şüpheyi ortadan kaldırmayı amaçlayan bir irade gerektirir.

2- Gazetecilik güvenilir olmayı gerektirir. Haberi yapan gazeteci yaptığı haberi binlerce, on binlerce ve bugünkü iletişim çağında yüz binlerce kişinin okuduğunu bilmelidir. Bırakınız meslekî sorumluluğu… İnsanî sorumluluk bile güvenilir olmayı ve sorumluluk duymayı gerektirir.

3- Gazetecilik ilkeli ve dürüst olmayı gerektirir. İnanmayan, hiçbir ilkesi olmayan, ilkeli olmayı önemsemeyen, hayatı paradan ibaret zanneden kişiden gazeteci olmaz. Zaten şunu biliniz ki para kazanmak isteyen gazeteci olmasın. Zira gazetecilik para kazandıran meslek değildir. Parasız olmasına rağmen gazeteciliği seviyorsanız muhteşem bir hayat yaşarsınız. (‘Parasız ama muhteşem bir hayat nasıl oluyor?’ Birazdan ayrıntılarına geleceğim)

4- Gazetecilik bir meselesi olanların mesleğidir. Meselesi olmayanın, meselesi para kazanmak olanların tercih edeceği bir meslek değildir. Şunu yanlış anlamayın. Diğer mesleklerin özünde de ‘mesele’ meselesi vardır. Ama onlarda amaç aynı zamanda para kazanmaktır. Gazetecilikte ise para kazanma şansı yoktur. Sadece ilkeleriniz ve mesleğiniz vardır.

5- Gazeteci olmak sürekli mücadeleyi göze almak demektir. Mücadelenin süresi yok. Mesleğiniz boyunca mücadele etmek zorundasınız. Her gün sizin için bir mücadele zamanıdır. Habere ulaşma mücadelesi… Hedef kitleniz insandır ve insana sunacağınız doğruya ulaşma mücadelesi. İnsanı önemseyeceksiniz. Önce insan diyeceksiniz. Bunu yaparken bazen devletle ve devleti yönetenlerle mücadele edeceksiniz. Ama ilkeli ve dürüst olacaksınız. Vicdan sahibi olacaksınız. Yanlış yapabilirsiniz. Ama kasıt taşımayacaksınız. İşte size beş madde...

HHH

Demek ki sıra dışı bir hayatı tercih ediyorsanız, güvenilir olmayı önemsiyorsanız, ilkeli, dürüst ve mücadeleci bir hayat yaşayacaksanız ve hepsinden de önemlisi bir meseleniz varsa gazeteciliği tercih edebilirsiniz. (Dürüstlük her alanda… Haberde, ekonomide, insan ilişkisinde) Amacınız çok para kazanmak değil mücadeleci bir hayat yaşamaksa ve aile hayatınız toplum hayatından sonraya kalabilirse gazetecilik harika bir meslektir. Tavsiye ediyorum.

Hani daha önce bahsettik ya! Parasız ama muhteşem bir hayat… Cebinizde sizi belki yarına çıkaracak para yok, holding patronlarına karşı mücadele ediyorsunuz. Size belki bir ömür yaşayacağınız parayı teklif edecek olan holding patronunu toplum adına ifşa ediyorsunuz. Parasızsınız ama paraya boyun eğmiyorsunuz.

Karşınızda bir bakan ve yerine göre belki başbakan var. Milletvekili var, vali var. Arkalarında askerler var, polisler var. Onlara karşı ilkeli ve dürüst ve toplum yararına haber yapıyorsunuz. Güce karşı bir mücadele aynı zamanda. Güce boyun eğmiyorsunuz. Harika bir meslek değil mi? Lâkin hukuk dairesi dışına da çıkmıyorsunuz. Çıkarsanız hukuk sizi durduruyor. Şayet kasıtlı ve ön yargılı değilseniz hukuku önemsiyor ve çizginizi düzeltiyor veya kontrol ediyorsunuz. Ama kasıtlıysanız hukuka karşı da mücadele ediyor ve artık gazeteci olmanın ötesine geçiyorsunuz. (ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden sizi kahraman bile ilân edebiliyor!..) Bilmem anlatabildik mi?

Ülkenizi seveceksiniz. İnsanınızı seveceksiniz. Milletinizi seveceksiniz. Devletinizi eleştireceksiniz ama hainlik etmeyeceksiniz. Hukukun üstünlüğünü asla unutmayacaksınız.

 

Şimdi bu ahval ve şeraitte size soruyorum. İçinizden “Gazeteciliği tercih edebilirim.” diyenler parmak kaldırsın. Bakalım doğru anlattık mı? Kalkan ellere baktık 10 öğrenci. Sayıyı önemsemedik. Gazeteciliği yaşadığımız gibi anlattık.