Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Üçüncü ayında Başkan Muharrem Usta ve yönetme iradesi

Üçüncü ayında Başkan Muharrem Usta ve yönetme iradesi

Dün akşam saatlerinde tuhaf bir kalemden çıkma absürt bir Trabzonspor değerlendirmesi gazetelere ve internet sitelerine servis edildi. Altında imza sahiplerinin isimlerinin olmadığı, iki ayrı adresten geçilen sahipsiz bildiri, Trabzonspor sevgisini ve sevdasını değil, birilerinin öfkesini yansıtıyordu. Faks geçilen yerlere ve bu absürt bildiriye yer veren medya gurubuna dün bakınca kaynağı hakkında bilgi sahibi olduk.

‘Abesle iştigal’ anlamı taşıyan bildiri, İbrahim Hacıosmanoğlu’nun bıraktığı enkazla boğuşan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’yı hedef almış. Başkalarının vermesi gereken hesapları Usta’dan sormaya kalkmışlar!..

Usta döneminde işlerin sarpa sardığını, kocaman bir fiyasko yaşandığını, Derin Trabzonspor ile kol kola girildiğini, Usta ve yönetiminin Trabzonspor’un çöküşüne zemin hazırladığını yazmışlar. Daha 3 aylık yönetime bunları yazanlar, 500 milyon lira harcayıp kümeye oynayan bir takım oluşturanlara zamanında tek kelime dememiş. Üstelik gitmemeleri için de direnmiş!… Samimiyeti ve neyin sevgisini anlayabiliyor musunuz?...

Kafalarının arkasında öylesine derinleşmiş bir Özkan Sümer öfkesi birikmiş ki, yerel dinamiklerle birlikte atılan adımlar onlara hep Özkan Sümer’i hatırlatıyor. 500 milyon liranın hesabıyla hiç ilgilenmiyorlar, üç ayda kulübe 80 milyon lira bulan yıllık 140 milyon lira olan futbolcu giderini 80 milyon liraya indiren başkana  11 milyon 700 bin liranın hesabını soruyorlar!..

Biz futbol analizcisi değiliz. Sahadaki futbolu değil, gelişmelerin toplumsal boyutunu değerlendiririz.  Zira olayın sosyal boyutu hepimizin meselesi.  Buna rağmen şampiyon adayı bir takımın kadrosunun ara transferde kurulamayacağını bilecek kadar muhakeme yapabiliriz. Ne hazin ki öfkenin esir aldığı bu kafalar ‘Ara transferde neden şampiyon takım kadrosu kurmadın?’ diye öfke kontrolünden uzaklaştılar.

Yorum yapmaya ve hatta eleştirmeye bile değmez bulduğumuz metnin sadece bir bölümü  ibretlik yaklaşımı gözler önüne seriyor.  Kulüp Usta’ya bol gelmiş!.. Bakın neler söyleniyor : “Başkan Usta ve yönetimi adı kulüple özdeşleşmiş büyükleri ve değerleri unutup kapalı kapılar ardından otel odalarında, kahvaltılarda, yemeklerde buluştuğunu ileri sürerek ‘eski futbolculara plaket vermekle kurtuluşu aramak yerine bütün değerleri kucaklaması gerekir. Kulüp Usta’ya bol gelmiştir. (Cümle düşüklükleri yazanlara aittir)

Derdi anlayabiliyor musunuz? Davet edilen hiçbir toplantıya katılmayan ve kendini Trabzonspor’dan üstün görenler birlik ve bütünlüğü yine kendi ekseninde zannediyor. Kendini Trabzonspor’un merkezi zannediyor. Efsanelere ‘eski futbolcu’ diyerek de kendinden başka herkesi değersiz gösteriyor!..

 

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın yönetme erkine inanan bir gazeteci olarak şunu söylüyoruz. Bu kulüp ve Muharrem Usta başkanlığında şampiyonluğa, 2010-11 yılından 6 yıl sonra ve tüm görkemiyle inşallah  bir kez daha ulaşacağız Ya da kısa ve orta vadede bir daha asla ulaşamayacağız. Yani Usta şampiyonluk için kısa ve orta vadede görünen son şanstır. Şampiyonluk için vadettiği süreyi bekleyin. 2,5 yıllık yönetim süresini bekleyin. Usta’nın yönetebilme iradesine bu kadar güveniyoruz. İnananlar, inanmayanlar, kaçanlar, içeriden saldıranlar!.. Bekleyin görecektir, duranlar yürüyeni...