Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Almanya'da Trabzon paneli ve düşündürdükleri…

Almanya'da Trabzon paneli ve düşündürdükleri…

Ankara’daki Trabzon etkinliklerinde olduğu gibi Dortmund etkinliklerinde de Trabzon ve Trabzonspor konulu bir panel gerçekleştirildi. TGC Başkanı Turgut Özdemir’in yönettiği panele bendenizle birlikte gazeteciler Ergun Ata, A. Şefik Mollamehmetoğlu, Yusuf Turgut ve Cevat Kol katıldı.

İlk konuşmayı ben yaptım. Trabzon’un 2 kalkınma ayağına vurgu yaptım. Biri turizm, diğeri ticaret… Yıllar yılı Batılı turistlerin günübirlik uğrayıp geçtikleri… Güneşi ve denizi olmayan Trabzon’da günün birinde yağmuru, çiseyi, sisi seven bir milletle karşılaştığımızı anlattık. Bunun Allah’ın bir lütfu olduğunu söyledik. Sonra da turizmi sürdürülebilir kılmak için kırsala yaymamız gerektiğini dile getirdik. Köylerdeki kapalı baba evlerinin turizm pansiyonculuğu için yeniden açılabileceğini ifade ettik. DOKA üzerinden verilecek 50 bin liralık hibe kredilerle bunun pekala mümkün olabileceğini söyledik. Ardından sağlık alanında alınan mesafeyi dile getirerek şehir hastanesinin önemine vurgu yaptık.

Turizm ve sağlık turizmini bir arada değerlendirdiğimizi ve umutlu olduğumuzu kaydettik. “Trabzon inşallah göçü durduracak. Belki geri dönüşün bile kısmen kapısını aralayacak” dedik.

İkinci ayak olarak Yatırım Adası’nın önemine atıfta bulunduk. Yatırım Adası’nın yasal prosedürünün en kısa zamanda tamamlanacağını, Bakanlar Kurulu’ndan çıkarılacağını… Sonrasını artık TTSO ve DOKA’nın tamamlayacağını belirtip, “İnşallah demiryolu 2017’de ihale edilirse Yatırım Adası da taçlanır. 2020’de karşımıza bambaşka bir Trabzon çıkacaktır.” diyerek paneldeki sözlerimizi bitirdik.

***

Gazeteci arkadaşlarımızın Arap turizminden ve Arapların gayrimenkul almalarından rahatsız olduklarını gözlemledik. Arapların bize paradan başka bir şey veremeyeceklerini söylediler. (Turistten başka ne bekleniyorsa!) Bazı gazeteci arkadaşlarımız da Arap turistlerin bazılarının yüzlerini gizlemelerinden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. (Turistin yüzünü görmek niye önemliyse!..) Bunları şunun için kaydettik.

Üzerinde tam 5 çalıştay yapılıp yol haritası belirlenen Trabzon turizmi konusunda gazetecilerimizin bazılarının bile hala ittifakı söz konusu değil. Bu hayati konudaki itirazlara rağmen kentin yol alabilmesi bir mucizedir!... Biz inanıyoruz ki Bakan Süleyman Soylu öncülüğünde her şeye rağmen başarı elde edilecektir.

***

Panelin ikinci bölümünde dinleyici soruları alındı. Gurbetçilerimiz neleri merak ediyordu? Soru yerine beklenti ve eleştirilerini dile getirdiler.

Kimi bırakıp gittiği Trabzon’u yerinde bulamamaktan ve değişimden rahatsızdı!.. Kimi teleferiği merak etti, kimi raylı sistemi. Kimi Boztepe’de kocaman bir Türk bayrağı görmek istedi, kimi ‘Ayasofya’yı niye camiye çevirdiniz?’ diye soru yöneltti!..

Trabzon’dan ayrılıp gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında yaşayan hemşerilerimizin hep o eski Trabzon günlerini eski Trabzon’u, gündeme getirmeleri bize samimi gelmiyor. Zira o gecekondular ve yapılaşmalar onlar Trabzon’dayken yapıldı. Kaldı ki bugün Trabzon değişime direnerek gelişemez. Kenti terk edip, hiçbir sorunuyla ilgilenmeyip sonra bir gün ‘Ne yaptınız o eski Trabzon’u?’ demenin bir karşılığı yok. Köylere ve yaylalara çok katlı binalar diken gurbetçilerimiz ‘Eski Trabzon nerede?” deme hakkına sahip değil. Trabzon’da bugün kentsel dönüşüme mecbur kalınan mahalleler 1958-1970 yılları arasında gecekondulaştı. ‘Nüfusa ihtiyaç var’ denerek ses çıkartılmadı. Bugün nostaljik takılanların çoğu da o dönemde Trabzon’daydı. Trabzon’un bugün dönüşmemesini isteyenler bize göre kendi bireysel nostaljilerini tatmin etme peşindeler. Bunların gelip Trabzon’da yaşamalarını ve kent sorunlarını hissetmelerini önerdik. “Uzaktan, ‘Aman nerede o eski Trabzon’ demek doğru değil. Kent gelişip değişip gerekirse dönüşecek’ dedik. Dortmund örneği verdik. Boztepe’de büyük bir bayrak isteyen vatandaşımıza da bu talebini yetkililere iletme sözü vererek, ‘İyi ama yaşadığınız Almanya’da hiç bayrak göremedik. Yoksa Almanlar Almanya’yı sevmiyor mu?’ dedik. Elhamdülillah Trabzon, Türk ve Müslüman. Niye öyle kocaman bayraklar istiyorsunuz?’ diye de merakımızı ilettik.

 

Güzel ve farklı bir panel oldu. Katılım beklenenin çok altında kalsa da…