Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Pekşen'in Vali Öz'e söyledikleri ve STK'lar…..

Pekşen'in Vali Öz'e söyledikleri ve STK'lar…..

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’e yönelik söylemleri toplumda rahatsızlık yarattı. Pekşen, yaklaşımlarının bazılarında kendince haklı olsa bile Vali’den beklentileri bir valiyi aşar nitelikte. Dolayısıyla Pekşen’in beklentilerine bir valinin yetkisi çerçevesinde cevap vermesi özellikle bu dönemde mümkün değil. Zira 12 yıllık AK Parti iktidarında parti egemen bürokrasi söz konusu. Bürokrat yetkisini kullanırken göz ucuyla da olsa partiye dikkat etmek zorunda.

Pekşen, Vali Öz’ü elbette eleştirebilir. Bu gelenek Trabzon’da ilk değil. Geçmiş dönemlerde zaman zaman milletvekili Kemalettin Göktaş da dönemin valilerini eleştirmişti. Ancak Pekşen’in söylemleri eleştiriden çok öteye geçti. Eleştirirken kantarın topuzunu kaçırıp hakarete varan söylem de gelebilir!... Maksadını aşan sözler bazen hakaret olarak da algılanabilir. Lakin milletvekili Pekşen’in sözleri aşağılamak için söylenmiş sözlerdir. Bırakınız bir şehrin valisini, bir milletvekili en zıt muhalifine bile bu kelimeleri söylememelidir. Üstelik bir cümle içinde geçen hakaretler değil, birden çok hakaret ve aşağılama cümleleri ve bilinçli bir biçimde dillendirilmiş.

***

Pekşen, hakaret ve aşağılama ifadelerine Vali Bey’e sorduğu 4 soruyla altyapı oluşturuyor. 1- Şehrin bazı bölümlerinde ki afişler. 2- Trabzon dergisinde AK Parti İl başkanının fotoğrafı 3- Trabzon Turizm Çalıştayı’na muhalefet neden çağrılmadı?. 4- Çağlayan İçme Suyu olayı. 5- Gençlik Kolları’na saldırı neden sonlandırılmadı?.

Halbuki Vali Öz, şehrin muhtelif yerlerindeki siyasi afişler için, içme suyu baraj gölünün korunması ve gençlerin kavgasıyla ilgili yalnızca yazışma yapabilir. Sonuç almak Vali’nin elinde değildir. Pekşen bunu nasıl bilmeyebilir?  

İşlem yaptı mı, neler yaptı bilmiyoruz. Lakin Turizm Çalıştayı’nda isimleri bizzat Turizm Bakanlığı’nın hazırladığını ve muhalefeti hiç hesaba bakanlığın katmadığını biliyoruz. Pekşen bunu yazılı bir önergeyle ilgili bakana sorabilir. AK Parti İl Başkanı’nın o fotoğrafta bulunması olayı ise  Vali Bey’in tasarrufunda değildir. Bakanla birlikte yapılan ziyarette heyetin içinde bir karedir. Esas o fotoğraf kesilseydi kınamak gerekirdi. Sayın Pekşen empati yapsın. Kendileri CHP İl Başkanı Sn. Turgay Güngör’le birlikte Vali’yi ziyarete gitseydi ve Güngör fotoğraf karesinden çıkarılsaydı normal mi karşılardı?

Sonuç olarak bir milletvekilinin bir valiyi demokrasilerde eleştirmesi normaldir. Ama hakaret etmesi ve hele hele kasten aşağılaması ciddi bir meseledir. Bu mesele Vali’nin değil, ilgili partinin meselesidir. Haluk Bey çıksın CHP seçmenine sorsun. Şayet partililer olumlu bakarsa kendisi de, ‘Mahkemelere yabancı değilim’ deyip devam etsin!.. Lakin kendi seçmeninin de şık ve doğru bulmadığını görecektir.

***

 

Konuya bir başka açıdan daha yaklaşmak istiyoruz. Bu kentin STK’larının hiçbir değeri olmaz mı? Bu kente iyi yada kötü hizmet eden kişi ve unsurlar hiç korunmaz mı? Sevgili Zeyyat Kafkas’ı tebrik ediyoruz. Trabzon’a hizmeti önemsediğini söyleyenler, bir büyük haksızlık karşısında böyle suskun kaldıkça kimseden hizmet beklemesinler. Hele hele siyasetçi karşısında kamuoyu önünde kendini savunma refleksi en zayıf olan bir bürokrata (Vali’ye) sahip çıkmamak ciddi zafiyettir. STK’larımız ciddi zafiyet içindeymiş.