Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yayla yasağı veya Yaylaları korumak…

Yayla yasağı veya Yaylaları korumak…

Bugün bir yayla analizi yapmak istiyoruz. Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun yaktığı ateşi kalıcı hale ve herkese teşmil hale getirebilir miyiz? Yaylalarda yapılaşma yasağını sürdürülebilir hale getirmek için Trabzon’da bir çalıştay düzenleyebilir miyiz? Son derece önemli bulduğumuz ve bunun için manşetlerden haberleştirdiğimiz olayı bir bileniyle konuşup gazeteci bakış açımızla analiz edeceğiz.

Araştırmalarımıza göre Trabzon yaylalarında halen 79 bin yayla evi var. Kaçak, yapılaşmayla sınırlı değil. Devletin mülkiyetindeki yaylalar parsellenerek satılıyor. Vatandaş, evinin dışında bir de baraka yaptırmış. Barakanın etrafını tel örgü ile çevirmiş. Kah işlemiş, kah gözlemiş. Aradan 1-2 yıl geçmiş, bir müşterisine 2 dönüm araziyi parayla devretmiş.

Tapu veremiyor. Zaten alıcı da tapu istemiyor. Noterden bir satışla iş bitiyor. Alan razı, satan razı. Hazine’ye kayıtlı yayla toprağı sanal biçimde kazanca dönüştürülüyor. Devlet hiçbir şey kazanamıyor. Bunun yayla evi örnekleri de var. Koca koca adamlar(!) ev alıp satıyor. Oturup konuştuğunda da mangalda kül bırakmıyor.

***

Geçtiğimiz hafta Vali Abdil Celil Öz başkanlığında yapılan toplantıda kararlılık ifade edilmiş. Kimi itiraz etmiş, kimi boyun eğmiş. Ancak belediye başkanları bu işe pek inanmamış. İçlerinden birisi kalkıp, ‘Bundan öncekilere dokunmayıp, yalnızca bundan sonrakileri engellemek ne kadar adaletli olur?’ demiş. ‘Yanlışın neresinden itibaren düzeltirseniz kardır’ dememiş. Niyeti müdahale olmayınca mazeret üretmiş.

***

Yasağı önlemek elbette zor. 3 gecede ev dikildiği bir dönemdeyiz. Burada esas olan ihbar müessesesi… Zira muhtarın da yaylada evi var, belediye başkanının da… Yaylada kaçak yapısı olan yaylayı nasıl koruyacak? İhbar olmadıkça jandarma da engelleyemez. Onun için özel bir ihbar hattı açılmalı. ‘Alo Yaylaevi ihbar’ telefonu yaylalarda dağıtılmalı!.. Başka türlü kontrol mümkün gözükmüyor!.. Bu sistem bile geçici bir tedbir. Mutlaka kalıcı çözüm üretilmeli.

3091 Sayılı yasa çerçevesinde yapılan müracaatlar 1000 civarında. Halbuki 79 bin yayla evi var. Demek oluyor ki yaylalardaki kaçak 79 bin yaylaevi sahibi, bu haliyle devam etmek istiyor. Yani yasallaştırmak gibi bir dertleri yok gibi gözüküyor.

Tapu Kadastro Bölge Müdürü Sevgili Adnan Cevher’in gelişmelerle ilgili fikrini aldık. Tabandan yetişmiş ve sorunlara vukufiyeti ile önemsediğimiz Cevher, yasakla ilgili değil, yasağın sürdürülebilir boyutu ile ilgili konuştu. Çok önemsedik ve kayıt altına aldık. Zira sorun yalnız bu bölgenin değil, ülkenin sorunu. Trabzon’dan başlatılan bir düzenleme talebi ülkeye maledilebilir. İşte bilirkişisinin görüşleri.

1-Yasa sorunumuz var. Uzun vadede yasalaştırmak şart. Yasayı Tarım Bakanlığı hazırlayacak.

2-Yaylaların belli bölgelerini imara açacak. Mevcut kaçak yapılara davetiye çıkartacak ve öneri sunacak.

a)      Tek tip yayla evlerinden oluşan mahalleler veya,

b)      Bahçeli müstakil tek tip yayla evleri… Önce mevcutları yıkıp yasal hale getirecek. Bundan sonra da ağır cezalarla kaçağın önüne geçecek.

 

Cevher diyor ki; Esas olan yaylalarda mülkiyeti korumak değil, yaylayı korumak olmalı. Biz bugüne kadar hep mülkiyeti korumak istediğimiz için yaylaları kaybettik. Bırakalım mülkiyet sorununu…. Yaylaları kurtaralım.