Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Pazar günkü toplantıdan beklentimiz…

Pazar günkü toplantıdan beklentimiz…

Trabzon’da bu hafta yapılacak olan 4 bakanlı toplantıyı ziyadesiyle önemsiyoruz. Toplantıdan bir sonuç beklemiyoruz. Ancak sonuç alınacak bir yol haritası, bir strateji belirleneceğini düşünüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar’da Turizm Bakanı’nı “Doğu Karadeniz’de turizme özel ilgi göster. Çok önemli.” diye uyarmasa Turizm Bakanlığımız Trabzon’da, Rize’de, Giresun’daki Arap turizminden doğru dürüst haberi bile olmayacak. Onların dünyasında turizm Antalya-Ege-İstanbul ve Marmara’da yapılır. Tıpkı Türkiye’ye kar yağışını Ankara ve İstanbul’la özdeşleştirdikleri gibi...

***

Üç çeşit siyasetçi vardır. Oturan siyasetçi, itilen siyasetçi, yürüyen siyasetçi ve koşan siyasetçi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oturan, enerji boşaltan, itilerek yürütülen değil, enerji yayan ve koşan/koşturan bir politikacı. Bu nedenle Erdoğan, Turizm Bakanı’na sadece “İlgilen” demekle kalmaz. Yarın ne yaptığını, hangi mesafeyi aldığını soracaktır. Dolayısıyla Turizm Bakanlığı mecburen “Karadeniz Turizm Master Planı” çıkartacaktır.

***

Pazar günü yapılacak toplantıda en büyük şansımız Bakan Süleyman Soylu olacaktır. Soylu, kentin ve bölgenin turizm potansiyeline vakıf. Soylu, turizmin bölge için önemine vakıf. Soylu, bölgenin ihtiyacına… Kısa, orta ve uzun vadede hedeflerine vakıf. Hâl böyle olunca toplantının amacından sapmasına izin vermez. Turizm Bakanlığının geçen dönem yaptığı turizm toplantısının bir benzerine izin vermez. Nitekim geçen dönem Turizm Bakanlığı yetkileri Trabzon toplantısında Arap turizmi karşısında neler yapabileceğimizi değil, Trabzon’a nasıl turist getireceğimizi anlattılar. Turizm’de ikinci aşamaya geçtiğimizin farkında bile olmadılar. Trabzon’da ki Arap turizminin farkında bile değillerdi. Toplantıya bu nedenle gösterilen yoğun ilgiye pek şaşırmışlardı.” Önemli şeyler mi anlatacağız ki bu kadar insan buraya toplandı.” diye sevinmişlerdi. Trabzon’daki STK’lar ise Bakanlığın bir projeyle geldiğini sanmıştı. Tam bir Temel fıkrası yaşanmıştı.

***

Turizm Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı velhasıl devlet… Dün Antalya’ya nasıl baktıysa bugün Doğu Karadeniz’e öyle bakmalıdır. Antalya’yı çağın turizm merkezi yapmak için neler yapmışlarsa yeni çağın turizm merkezi Doğu Karadeniz’e de aynı uygulamalar yapılmalı özen gösterilmelidir. Kalkınma Bakanlığı, DOKA ve diğerleri üzerinden özel teşvik sistemi uygulanmalıdır.

Ekoturizm, turizmde çağın yeni gözdesi… Bu gerçek dikkate alınarak Arap turizmi bölgemizde kalıcı kılınmalıdır. Bunun için de boşalan köylerimizdeki, evler, konaklar hibe kredilerle onarılmalı ve turistler kırsala kaydırılmalıdır. Arap turistlere Karadeniz’in köylerinde tatil yaptırılmalıdır.

 

Pazar günü bölgenin 4 bakanından üçünün katıldığı bir tarihî toplantıyı bu beklentilerle izleyeceğiz. Ayrıca toplantının Trabzon’da yapılmasından ötürü de Sayın Bakanımız Soylu’yu tebrik ederiz. Bu hız ve tempoyla gidersek yılların açığını inşallah kapatacağız.