Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Cemalettin Yazıcı Çağatay Kılıç mukayesesi

Cemalettin Yazıcı Çağatay Kılıç mukayesesi

Samsun Milletvekili ve Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzon Gençlik Spor İl Müdürü Cemalettin Yazıcı’yı görevinden almakla kalmadı. MHP İl Başkanı Muammer Demeli Yazıcı’ya sahip çıktığı için Yazıcı’nın tüm müktesep haklarını elinden alıp Ankara İl Müdürlüğü emrinde kızağa çekti. Acaba neye tahammül edemedi? Yaptığı büyük haksızlığa mı, MHP İl Başkanı’nın doğru çıkışına mı? Eyvah ki eyvah !

***

Dün bize e-mail yollayan bir internet okurumuz, ‘İl müdürü kimdir ki koca bakanı  eleştiriyorsun?’ demiş. Güce boyun eğenlere selam göndermiş! Halbuki insanoğlu için esas olan, gök kubbede baki kalan birkaç hoş seda bırakmak değil mi?

Şimdi biri bakan, diğeri kadrosu da elinden alınan bir eski il müdürünün mukayesesini yapacağız. Biri tırnaklarıyla kazıyarak ve bir mücadele sonucu hak ederek gelmiş, diğeri tepeden inmiş.

Cemalettin Yazıcı : 1964 Trabzon doğumlu. Dedesi İmam.. Babası kurra hafızlardan Mustafa Yazıcı (Pazar kapı Cami imamıydı) Trabzon imamı Hatip Lisesi mezunu. MTTB, Akıncılar, MGV’den yetişme. Bir dava ve ahlak adamı. Giresun Eğitim Fakültesi mezunu. Eski amatör futbolcu, teknik direktör. İki spor dalında daha uzman. Bir de sanatçı. Saz ustası..

Gençlik yılları mücadeleyle geçti. Yazdı, çizdi, davası için kavga etti, gözaltı yaşadı. Çizgisinden hiç sapmadı. Hep inandığı doğruyu savundu. Kıvırma nedir bilmez. Siyaseti düşünmedi. Kimseden bir şey beklemedi. Müdür yaptıklarında da çok sevinmedi, görevden aldıklarında da çok üzülmedi! ‘Ne yapalım , bunları yaşamak da varmış’ demekle yetindi.

Necip Fazıl’la büyüdü. Yine, ‘Boş ver… Böyle gelmiş bu dünya, böyle gider’ dedi ve Ankara’ya gitti.

Kadrosunu elinden alanların Cemalettin Yazıcı’nın gülüşünü görmelerini isterdik. Dünya malıyla saadet bulduklarını zannedenler... O’nun dünya malından ne kadar uzak ve inandığı doğruları savunma adına ne kadar kararlı olduğunu bilemezler. Güzel işler yaptı. Yeni Kapalı Spor Salonu’nu yaptırarak adını yazdırdı. Biz de bu kentin bir zabıt katibi olarak not düşüyoruz.

***

Çağatay Kılıç: 1976 Almanya doğumlu. Aslen Samsunlu… Dedesi 1961-1980 yılları arasında CHP’den Samsun Milletvekilliği yaptı. Baba Sinan Kılıç Tayyip Bey’in özel doktorlarından!.. Amcası ise MGK eski Sekreterlerinden  Serdar Kılıç…

10 yaşında Almanya’dan İstanbul’a geldi. Işık Lisesi’ni bitirdi. Sonra İngiltere’ye gitti ve Hertfordshire Üniversitesi’nde siyaset bilimi tahsil etti. Çağatay Kılıç’ın tahsil ettiği siyaset biliminin içinde  Cemalettin Yazıcı’nın mücadele tarzı hiçbir zaman yer almadı. Kendisi de o tarihlerde çocuk olunca zaten o mücadeleye fransız kaldı. Kılıç, Yazıcı’nın mücadelesinin hayalini bile kuramaz. Dinlese belki de inanamaz. Çağatay Kılıç için Yazıcı ve O’nun gibilerin bir kalemlik hükmü var. Çünkü hangi birikimlerin üzerinde oturduğunun farkında değil. Bugün güç elinde ve adaletle hükmetmiyor. Masum ve samimi bir tabanın tepesine tepeden inme geldi. Bari samimi olsa. Samimiyet hassasiyeti getirir. Hassasiyet ise adaleti…

***

 

Çağatay Kılıç Türkiye Cumhuriyeti’nin kocaman bir bakanı(!)… Biz ise Trabzon’da bölgesel yayın yapan ve 5-10 bin kişinin okuduğu bir gazete… Yani yazımızın hükmü belki bir karınca ile tank mesabesinde…  Canlarını çok sıkarsak karıncanın üzerinden tank geçirirler! Ama biz ilkeli bir duruş, bir ahlak anlayışı çerçevesinde yazıyoruz. Çağatay Kılıç ise hak etmeden oturduğu koltukta adalet dağıtmıyor. En azından tarihe not düşerek mutlak adil olana şikayet ediyoruz. “Böyle gelmiş böyle gidiyor” diyoruz. Dünkü ezberlerimizin(!) şimdi gerçeğini şaşkınlıkla gözlemliyoruz. Bir Bakanla bir müdürün mukayesesini yaparken makamın gücüne değil, adalete ve samimiyete saygı gösteriyoruz.