Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Zulme dönüşen tayin. Çağatay Kılıç ve Cemalettin Yazıcı

Zulme dönüşen tayin. Çağatay Kılıç ve Cemalettin Yazıcı

Trabzon Gençlik Spor İl Müdürü Cemalettin Yazıcı, Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu kez mükteseb kadrosu elinden alınarak Ankara İl Müdürlüğü’ne uzman (kızağa alınma) olarak atandı. Bir dava ve ahlak adamının sırf inandığı doğrular üzerinde yürüdüğü ve kimseye rant sağlamadığı için başına bunlar geldi. Dahası, bir zamanlar hayatı pahasına mücadelesini verdiği davasının iktidarında ve hiçbir emek-çaba sarfetmeden mevki ve makamlara oturan ya da oturtulanlar tarafından dışlanmak… ‘Devrim kendi adamlarını yemeğe başladı’ buna denebilir. Bu bir zulümdür ve zulüm payidar olmaz. Mesele Cemalettin Yazıcı ya da O’nun gibi haksızlığa uğrayan ve hiçbir kemiyet gücü ifade etmeyen bin, iki bin kişi değildir. Mesele mutlak adalet sahibinin bu zulme rıza göstermeyeceğidir.

***

AK Parti Trabzon İl Yönetiminde ihale peşinde koşan yönetici haber göndererek, kendisinin mal satacağı müteahhide ihale verilmesini istiyor. Şirket kendinin değil. Uyanık, ‘yakalanırım’ diye korkuyor!.. Kendisinin mal satacağı bir müteahhide ihale istiyor. Cemalettin Yazıcı ihale komisyonu başkanı değil. 9 firma arasından istediğine ihale vermek zaten mümkün değil. Yazıcı başka kapı da açmıyor. Aksine bu tür taraklarda bezi olmadığını söyleyip görüşme talebini geri çeviriyor. Sonra Gençlik Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın talimatı geliyor. Yazıcı mükteseb kadrosu kendisinde kalmak üzere Genel Müdürlük’te kızağa çekiliyor. Yıkılacak olan 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu için yer aranırken… Yeni bir kapalı spor salonunun maliyeti 50-60 milyon lira iken… Cemalettin Yazıcı Açık Tenis Kortu Alanı’nı kapalıya çevirmek için proje üretirken... Genel Müdürlük kendisini tebrik ederken... 50 milyona mal olacak iş 8 milyon lira muhammen bedelle ihale edilirken…Hakkı olan kazanırken... Hakkı olmayanlar rant peşinde sahne alıyor.  

Onların dünyasında kent yatırımı, kentin kazancı yok. Onlar, sol elleriyle götürmek istiyor. Bir hakkın teslim edilmesi gerekirken bir il müdürüne zulmediliyor.

***

Sonra Trabzon basınında bu büyük haksızlığa karşı az da olsa tepki yükseliyor. ANAP’ın son dönemlerini bile geçen çirkin tablo eleştiriliyor. Bu eleştiriler üzerine kent sorunlarını yakın takip eden MHP İl Başkanı Muammer Demeli, Yazıcı’ya sahip çıkan bir açıklama yapıyor. Demeli’nin sahip çıktığı Yazıcı’nın şahsı değil. Belki de hiç tanımıyor. Demeli bir bürokratın kente sağladığı katkıya ve dürüstlüğüne sahip çıkıyor. Ne hazindir ki, takdirle karşılanması gereken bu yaklaşım siyasi taassuba esir ediliyor. Yazıcı’nın cezası büyütülüyor. Müktesep hakkı elinden alınıyor.

***

Trabzon Müdür Yazıcı’ya sahip çıkınca Siyaset Bilimci(!) Bakan Çağatay Kılıç küplere biniyor. ‘Alın kadrosunu elinden verin onu bir yere’ diyor. İngiltere’nin Hertfordshire Üniversitesi’nde siyaset bilimi okuyan Çağatay Kılıç’a demek ki siyaset böyle öğretiliyor!.. Doğrudur. Siyaseti Anadolu’da yaşayarak değil, İngiltere’de okuyarak öğrenmeli.

Cemalettin Yazıcı Trabzon sokaklarında MTTB komite başkanı olarak bildiri dağıtıp, afiş astığında, nezarethanelerde yattığında Çağatay Kılıç Almanya’da yeni doğmuş bir Türk bebek olarak ninni dinliyordu. Cemalettin Yazıcı öğretmen olarak mücadele ettiği yıllarda Çağatay Kılıç İstanbul Işık Lisesi’nde gününü gün ediyordu.

Allah her şeyi görüyor.  Herkesin yaptığını… Haksızlıkları, adaletsizlikleri ve hak etmeyenlerin hakkı olanlara yaptıklarını…

 

Sadece bilinsin istedik. Bir de bu kadar büyük haksızlığa uğrayan bir dost, kendini yalnız hissetmesin dedik…