Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hasan Kurt'a Avrasya cevabımız

Hasan Kurt'a Avrasya cevabımız

Gazeteci Hasan Kurt uzun zamandır bizi gazetesinde misafir etmemişti. Demek daha fazla dayanamadı! Avrasya Üniversitesi’nin eğitimine yönelik eleştirilerimizi köşesine aldı. Lakin Hasan Kurt, her zaman yaptığı gibi davranarak yine yazımızı çarpıttı.

Bir haftada iki kez yazımızı konu edince bir cevap yazmak gerekti. Bugün köşemizi bu konuya ayırıyoruz.

Kurt diyor ki; “Avrasya Üniversitesi’ni Ömer Yıldız’dan sonra bu şehirde en fazla koruyan ve kollayan isim Ali Öztürk’tür.” Doğrudur. Bu, bir hakkın teslimidir. Şunu ifade etmeliyiz ki Avrasya bizim için hala aynı koruma mesabesindedir. Orada eğitim kalitesini eleştirmek ve yanlışları söylemek üniversiteyi karalamak ve karşı çıkmak değildir.

Kurt diyor ki, “Ali Öztürk Avrasya’yı Harvard’a eşdeğer göstermişti. Şimdi 180 derece dönerek bu sefer yerden yere vurmaya başladı. Üniversitenin kadrosunun yetersiz olduğunu, üniversitede eğitime değil, paraya önem verildiğini yazdı” Doğru değil. Avrasya’yı eğitim kalitesi itibariyle ne Harvard’la ne bir başka üniversite ile mukayese hiçbir zaman etmedik. Kitabımız ve yazılarımız ortada. Avrasya’nın kuruluşuna çok büyük destek verdiğimiz doğru. Lakin eğitimini bugüne kadar hiçbir zaman konu etmedik. Övmedik de, yermedik de… İlk kez 5. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla gelen bazı mesajları konu ettik ve köşemize taşıdık. Avrasya için önceliğin artık öğrenci sayısı değil, eğitim kalitesi olması gerektiğini dile getirdik. Bize göre bu da bir nevi koruma refleksiydi. Hasan Kurt farklı algılayabilir.

Hasan Kurt diyor ki; “Ben Ömer Yıldız’ı eleştirdim, Avrasya’yı değil’ Doğrudur. Hasan Kurt’a ait, “Ömer Yıldız Avrasya Üniversitesi’ni kursun, ben Zangarya ve Angarya adlı iki üniversite kuracağım” yazısı hala arşivlerde duruyor. Bu bir eleştiri değildir. Eleştiri ötesi bir şeydir. Ne katılırız ne de benzerine yaklaşırız. Bu kalem bu tür eleştirilerin yapıldığı dönemlerde bu kentte Avrasya için inanarak mücadele eden tek kalemdir.

Hasan Kurt diyor ki, “Ömer Yıldız’ı dün olduğu gibi bugün de yarın da yeri geldiğinde eleştireceğiz. Yeri geldiğinde öveceğiz. Bizim gazeteci olarak işimiz bu” Doğru söylüyor. Bir gazeteci yerine göre övmeli, destek vermeli… Yerine göre eleştirmeli. Ancak Hasan Kurt kendisi için hak gördüğü bir keyfiyeti bize niye reva görmüyor?.. Bizim yaptığımız başka bir şey değil ki.

Kendisinin de katıldığı Avrasya’da eğitim sorununu, bu üniversiteye onca emek vermiş birinin gündeme getirmesi yadırganacak bir şey midir? Önemli olan samimiyet ve doğru olanı yazmak değil midir? Şayet bizim  yaklaşımımız bir çıkar ilişkisine dayalı ise buna da cevap verecek olan Ömer Bey’dir. Varsa bu tür cevabı, kamuoyu önünde söyleyebilir.

 

Sonuç olarak Avrasya için yazdığımız her kelime, kuruluşunun her aşamasında emeğimiz olan üniversitenin daha iyi olması içindir. Bir gazeteci olarak dün olduğu gibi, olmamız gereken bir yerdeyiz. Doğrusuna destek verecek, yanlışını elbette eleştireceğiz. Zira artık Avrasya Trabzon’un ve bölgenin bir marka değeridir.