Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bıçakçıoğlu'nu izleyiniz…

Bıçakçıoğlu'nu izleyiniz…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun hafta sonu basın ve STK’larla yaptığı toplantıda ana gündem mega projeler kadar, turizm eksenli diğer gelişmelerdi.

8 mega proje içerisinde, ‘Turizm’ için sürecin öngördükleri takip ediliyor. Geri kalan 7 mega projeden ikinci üniversite 2016 yılında kurulacak görünüyor. İkinci üniversite yeni öğrencilerini 2017 yılında alabilir. Bakan Soylu, bir gazetecinin sorusu üzerine Şehir Hastanesi’nin 2016 yılında ihale edileceğini söyledi. Yine Yatırım Adası’nın Mart-Nisan aylarında Bakanlar Kurulu’ndan geçmesi bekleniyor. Muhtemelen Güney Çevre Yolu ile Trabzon-Erzincan demiryolu 2017 yılına sarkacak gibi gözüküyor.

***

Bakan Süleyman Soylu’ya Turizm projesi çerçevesinde vadedilen ‘7 Uzungöl örneği proje’ ile ilgili bir adım atılıp atılmadığını sorduk. Bakan Bey konuyu kendisinin de takip ettiğini, ayrıntıları ise Vali Bey’in açıklayacağını söyledi. Vali Abdil Celil Öz ise bu konuda şunları ifade etti:

“Belediyelerimizin çalışmaları var, DSİ’den benim yaptırdığım çalışmalar var. Biz bu yıl üç tanesini Hayvan İçme Suyu Göleti adıyla yatırım programına teklif ettik. Bunlardan birisi Kalınçam Vadisi, birisi Uçarsu Şelalesi ve üçüncüsü de diğer bölgelerimizde. DSİ bunu teklif etti. Ve inşallah bunları o isimle yapıp etrafında turizm alanları, tabiat parkları oluşturup geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu alanda çalışmalar devam ediyor. Yine aynı şekilde orman içlerinde konaklamalı, piknik mesire adıyla güzel uygulamalar konusunda da adımlarımız var”

Hayvan İçme Suyu Göleti adı altında üç turistik gölet… Kalınçam, Uçarsu ve muhtemelen Araklı/Turup… Demek ki yapılmak istenince bir şekilde oluyormuş. Yeter ki yapacak irade oluşsun. Kaç yıldır bu iradeyi bekledik.

***

Bakan Soylu, belediye başkanlarına da seslenerek proje hazırlamalarını istedi. Bizdeki belediyeler Ankara’dan paranın nasıl alınacağı konusunda sıkıntı yaşıyor. Bakan Soylu’nun veya milletvekillerinden herhangi birinin bakanlıklardan para çıkartıp göndermesini bekliyor. Halbuki böyle bir para alma yöntemi yok. Para ancak proje ile alınıyor. Yapıyorsunuz projeyi, alıyorsunuz parayı… Üstelik önümüzde örneği de var…

***

Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, biraz da milletvekilliği deneyiminden ötürü proje işini çok iyi götürüyor. Devletin tüm katmanları arkasında olmasına rağmen Uzungöl teleferiği hala başlayamadı. Lakin Beşikdüzü/Beşikdağ teleferik projesinin ihalesi yapıldı. Burada Sayın Bıçakçıoğlu’nun yürüyüş biçimi ortaya çıkıyor. Best Oteli ihale ediyor. Beşikdüzü’ne bölgenin en büyük turizm yatırımını almanın peşinde yürüyor. Daha fazla ayrıntıya girmiyoruz. Bıçakçıoğlu, ‘Beşikdüzü il gibi olacak’ diye vadetmişti. Nüfus konusunu ayrı tutarak diyoruz ki Bıçakçıoğlu’nu izleyiniz. Yaptıklarıyla yalnız Beşikdüzü’ne değil kente ve bölgeye artı değer katacağına inanıyoruz. Hele hele kafasındaki ay yıldız projesini hayata geçirebilirse…

 

Trabzon’da bir hafta sonunu yine turizmle geçirdik.