Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Bakan Soylu, Turizm Bakanı'nı getiriyor

Bakan Soylu, Turizm Bakanı'nı getiriyor

Trabzon’un yakaladığı kalkınma fırsatının lokomotifi turizm olacak. Bu konuda yediden yetmişe tüm kesimler bir mutabakat içinde. Özellikle Arap turizminin bölge için bir fırsat olduğu yine herkesin ortak kanaati. Buradaki temel mesele bölgedeki illerin birbiriyle yarışarak mı yoksa ortak destinasyonlar oluşturarak mı kalkınması?

Trabzon hiç şüphesiz bölgedeki diğer illere göre turizmde daha önde yürüyor. Hatta Bursa’yı da sollayarak İstanbul’dan sonra Arap turizminin merkezi gibi. Ancak bunun sürdürülebilir olması gerekiyor. Bir diğer ifadeyle kalıcı olması çok önemli. Zira onca altyapı çalışması beş yıl, on yıl sonra atıl hâle düşerse bir fecaat yaşarız. O hâlde bölgesel kalkınmayı öne almalıyız. Bu bağlamda Prof. Dr. Kemal Üçüncü’nün öne çıkardığı ekoturizm ortak hedefimiz olmalı. Turizmi kalıcı kılabilmek için köylere kadar yaymalıyız.

Trabzon için yeni dönem siyasetin önerdiği yedi mega proje var. Bunlardan biri de turizm… Turizme altyapı oluşturmak. Dün görüştüğümüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Turizm Bakanı Mahir Ünal ile 15 gün sonra birlikte Trabzon’a geleceklerini söyledi. Turizm Bakanlığı Çarşamba’dan Artvin’e, yani Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesi’nde bir turizm programı çalışmış. Bakanlık gerek çalışmasını anlatmak gerekse talepleri yerinde dinlemek için, programını bölge kentlerine açacakmış. Bu bağlamda ilk toplantı da Trabzon’da yapılacak. Toplantının ayrıntılarını sorduğumuz Bakan Soylu “Şu an ayrıntılara girmeyelim. Hafta sonu Trabzon’a geleceğim. Programa bir anlamda son şeklini de orada vereceğiz.” dedi.

Bize göre programa dar çerçevede çeşitli kesimler davet edilmeli. Ancak bu kesimler ortalama 10 kişiyi geçmemeli. Bölge turizmi üzerine çalışma yapan akademisyenler olabilir. Arap turizmi üzerine kafa yoran iş adamları dernekleri olabilir. Yani Turizm Bakanı Ünal, yaptığı ilk turizm toplantısında kentin turizme ne kadar hazır olduğunu görebilmeli. Hiç şüphesiz bu toplantıda Turizm Bakanı’ndan turizm adına önemli beklentilerinden biri olan Uzungöl türü 7 yeni turizm destinasyonu hakkında söz alınmalı. Yani bu sürecin de başlatıldığına inanılmalı.

Turizm boyutunda bizi en çok sevindiren şey “Tam İnanmış Bir Adam”ın önümüzde olmasıdır. Sayın Bakan Süleyman Soylu’yu kast ediyoruz. Bakan Soylu bölgenin kalkınma lokomotiflerinden en önemlisinin turizm olduğuna kesin inanmış. Bu çok önemli. Zira önce inanmak, sonra hissetmek, sonra da hayata geçirmek gelir. Biz Sayın Bakan’ın inandığına ve hissettiğine inanıyoruz. Yine hayata geçireceğine de inancımız tam.

 

Bakan Soylu bizim önceki gün turizm ofisi konusunda getirdiğimiz öneriyle ilgili de bir şeyler söyledi. Bakan Bey “Önerinizi dikkatle okudum. Değerlendirmeye değer buluyorum.” dedi. Muhtemelen Bakan Soylu SGK’nın Meydan’daki binasının giriş katının Uzunsokak cephesindeki 35-40 metrekarelik bölümünü turizm ofisine tahsis edecektir. Bu da Trabzon için güzel bir kazanım olur. Zira böyle bir merkezdeki ofis gerçekten çok işler görür.