Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon, Eko Turizm ve beklentilerimiz

Trabzon, Eko Turizm ve beklentilerimiz

Turizm konusunda bıkmadan usanmadan yazmaya devam edeceğimizi daha önce kaydetmiştik. Bugün bir yenisini daha sizlerle paylaşacağız. Trabzon’da kurulu bulunan Kültür Bilimleri Akademisi (KÜBAK) tarafından bir çalışma yapılmış. Akademi Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü’nün yürüttüğü ve ayrıca üç akademisyenin daha katkı sağladığı bir çalışma. Çalışmanın başlığı: “Karadeniz Bölgesi’nde Sürdürülebilir Turizmin Gelişmesi”

Prof. Dr. Üçüncü ve arkadaşları bölgemiz için özellikle Eko Turizm ve sürdürülebilirlik üzerinde durmuş. Biz bugünkü yazımızda KÜBAK’ın eko turizmle ilgili değerlendirmelerine yer vererek bu düşünceden hareketle Arap turizminin bölgemizde nasıl kalıcı hâle getirilebileceğine ışık tutmaya çalışacağız.

KÜBAK’ın bölgemiz için turizm değerlendirmesinde, özellikle kırsal turizm, ekolojik turizm ve sürdürülebilir turizm gibi çeşitler üzerinde durulmaktadır. Eko Turizm ve yerel halk ilişkisi birbirini tamamlayan iki parça olarak belirtilmektedir. Prof. Dr. Üçüncü’nün öncülüğünde yürütülen çalışmada bölgemiz için öngörülen Eko Turizme şöyle bir örnek verilmektedir: “Eko Turizm ilk defa Alp Dağları’na giden turiste yöredeki çiftçilerin evlerinin bir bölümünü açmasıyla başlamış olup ‘doğadan zevk alma ve doğanın kıymetini bilme’ şeklinde tanımlanmaktadır.”

Kimi zaman dağ, yayla, mağara, akarsu, av, trekking vb. çeşitliliği sergileyen Eko Turizm, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kalıcı turizmi sağlamamızın yegâne ismi olarak nitelendirilebilir. En başından beri Doğu Karadeniz’in alternatif bir turizm çeşidiyle beslendiğini ve Eko Turizmle kalıcı hâle gelebileceğini yazıyorduk. Ufkumuzu daha da açan KÜBAK’ın bu çalışması artık yol haritamızı da belirleyecek özelliktedir. Doğu Karadeniz köylerinden göç eden hemşehrilerimiz geride bıraktıkları baba evlerini onararak turizmin hizmetine sunabilir. Eko Turizm açısından en önemli adım böylece atılmış olacaktır. Bütün mesele, bu onarım ve rehabilite sürecinde göç eden hemşehrilerimize nasıl bir destek verilebileceği ile alâkalıdır. Bunun için DOKA ya da TKDK devreye sokulabilir. Köy evini tamir edip turizmin hizmetine sunmak isteyen kişiye 50 bin TL hibe kredi sağlandığı takdirde binlerce köy evi turizmin hizmetine sokulacaktır. Alternatif turizmin temel besleyicisi olarak nitelendirilen eko turizm böylece hayat bulacak ve turizm Doğu Karadeniz için süreklilik kazanacaktır.

DOKA’nın bu çerçevede bir çalışması olduğunu daha önce kaydetmiştik. Şimdi Sayın Bakan Süleyman Soylu’dan Kalkınma Bakanlığı ya da Tarım Bakanlığı ile devreye girilerek bu ayrıntının 2016 projesine eklenmesini bekleyebiliriz. Ya DOKA ya TKDK üzerinden köy evlerini turizme açarak EKO TURİZMİN şaheserini bu bölgede gerçekleştirebiliriz. Arap turizmini sürdürülebilir ve bölgede kalıcı hâle getirebilmek için bu adım âdeta vazgeçilmezimizdir. Kent merkezlerinde yapılan birinci sınıf otellerden daha çok köylerde hizmete sunacağımız turizm evleri bölgesel kalkınmayı da amacına ulaştıracaktır.

Ufkumuzu daha da açan ve katkı sunan KÜBAK yetkililerine teşekkür ediyoruz. Sayın Kemal Üçüncü’den turizm çalışmalarına ilişkin yeni adımlar bekliyoruz.

 

Not: Söz turizmden açılmışken bir talebimizi de gündeme getiriyoruz. Trabzon’da kurulması planlanan turizm ofisleri hayatî öneme haiz. Özellikle Meydan bölgesindeki ofis çok önemli ve vasıflı olmalı. Bize göre bunun için en uygun yer Meydan’daki SGK binasının giriş katındaki müracaat bölümü. Geçici olarak da olsa bu bölüm bir ofis olarak turizmin hizmetine sunulabilir. En görünür yerde ve iki caddeye cephesi olan bu bölüm için önerimizi Sayın Bakan’ımızın değerlendirmesini bekliyoruz. Turizm madem bu kadar önemli ona gerekli değeri vermeli ve göstermeliyiz.