Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Turizm.. turizm.. turizm… Bıkmadan usanmadan turizm…

Turizm.. turizm.. turizm… Bıkmadan usanmadan turizm…

Trabzon’un ve bölgenin kalkınmasının lokomotifi turizm olacaksa… Ki biz buna inandık. Taşıdığımız sorumluluk çerçevesinde bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan bu konunun takipçisi olacağız. Zira biz Arap turizminin bu bölgeye ve bölge insanına Allah’ın bir lütfu olarak nasip olduğunu düşünüyoruz. Trabzon 4. Turizm Meclisi toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun acil eylem planına ilişkin sıraladığı maddeleri takip ediyoruz.

***

Arap turizmi konusunda tek bilimsel çalışmayı yapan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın ile bir röportaj yaptık. Hem ilgililerin hem yetkililerin bilmesi gerektiğine inandığımız ve bölgemiz için Arap turizminin anayasası olabilecek kısımları başlıklar halinde köşemize aldık. Şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

A-Arap turistler bölgeyi niçin tercih ediyor?

1-Doğal güzellikler

2-Türkiye’nin Müslüman bir ülke olması nedeniyle helal yiyecekler

3-Çarşaflı kadınların Bursa ve Yalova’ya nazaran özellikle bizim bölgemizde kendilerini daha güvende hissetmeleri 

B-Arap turistler bölgeye hangi katkıyı sağlıyor?

1-Gıdadan inşaata, konaklamadan ulaşıma ve iletişime hemen her alanda katkı sağlıyorlar. Bölge ekonomisine artı değer katıyorlar.

C-Trabzon için 300-400 bin Arap turist normal mi?

1-Bölgemizle aynı özellikleri gösteren ve bölgemize rakip olan Avusturya’nın Zell am See kenti var. Burası Uzungöl’e çok benziyor. Zell Gölü çok daha büyük. Sadece buraya her yıl yaklaşık 300 bin Arap turist gidiyor. Ancak onlar Arap restorantlarıyla çevre ve göl temizliğiyle alternatif faaliyet alanlarıyla Arapların ibadet arzularıyla, ulaşımlarıyla, iletişimleriyle her alanda hazırlık yaptılar. Yürüyüş yollarından, tekne turlarına, konserlerden festivale her alanda. Biz ise daha işin alfabesine bile giremedik.

2-Trabzon, turizm için olmazsa olmazları henüz sağlayabilmiş değil. Biz daha levhaların yapılması ve turizm ofislerinin açılması aşamasındayız. Daha alt yapıda hiçbir mesafe alamadık. Otellerimizde bile mescitler hala bodrum katlarında ya da bilgisayar odalarında(Ramada Otel’de olduğu gibi)

D-Turizmde en çok ne önemlidir? Turist için olmazsa olmaz hangileridir?

1-Turizmde yiyecek, alışveriş, yürüyüş gibi günlük etkinlikler çok önemlidir. Sadece serin hava ve göl manzarasıyla turizmde istenen yararları elde edemezsiniz. Onlara aktivite  ve çeşitli imkanlar sunmak zorundasınız.

2-Arap turistler bu bölgede dinginliği ve iklimi çok önemsiyorlar. Halbuki Trabzon’da lüks oteller hep şehir merkezlerinde kuruluyor. Bu tür otellerden dünyanın çeşitli merkezlerinde yeteri kadar var. Burayı tercih sebebi doğa ve iklim ise bu otellerin yeri yanlış. 

E-Arap turistlere karşı alışverişlerde neler sunulabilir?

1-Yaptığımız ankette bal ve fındığı çok önemsiyorlar. Yöresel ev tekstili ve diğer imalatları görmek istiyorlar. Hediyelik eşya üretiminde meraklılar.

2-Ayrıca büyük alış veriş merkezlerine oldukça ilgi duyuyorlar. Mesela Avusturya’nın Zell am See şehrindeki turistler 200 km uzaklıktaki Münih kentine alışverişe gidebiliyorlar. Yeter ki ulaşım kolay olsun.

***

 

Bütün bunlar Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Günaydın ile yaptığımız röportajdan çıkardığımız başlıklar. Bunlar aynı zamanda bize göre ilgili ve yetkililerin turizm anayası niteliğinde. Biz önümüzdeki süreçlerde de Arap turistlere yönelik benzeri çalışmaların yapılmasını beklerken, Sayın Günaydın’a teşekkürü bir daha borç biliyoruz. Bıkmadan usanmadan “turizm.. turizm.. turizm..” diyoruz.