Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Birinci ayında Muharrem Usta

Birinci ayında Muharrem Usta

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ile ilgili önemli öngörülerimizden birisi, Usta’nın yönetim erkine vukufiyetiydi. İyi bir yönetici olmasıydı. İyi bir yöneticilik futbolcuyu, parayı ve ortamı idare ve iyi temsil edebilmektir. Kulüp başkanlığında bu üç husus da başlı başına önemlidir. Orada futbolcu daha çocuk yaşta meşhur olmuş ve idaresi zordur. Yönetmek kolay değildir. Orada para, çok kolay kazanılan ve zararla karın kolay hesabedilmediği bir keyfiyettir. Orada ortam, yaptığınız işin herkesin gözü önünde yürümesi mecburiyetidir. Orayı temsil ise, ‘İşte aranan başkan’ dedirttirebilmektir.

***

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’yı birinci ayında başarılı bulanlardanız. Özellikle futbolcu ile kurduğu ilişki, ödemeler dengesindeki yönetim anlayışı ve yürüyüşü kendisine olan güveni teyit eden cinstendir.

Bugüne kadar Trabzonspor’da hiçbir başkan futbolcuyu muhatap alarak karşılıklı konuşmamıştır. Hep aracılarla ve dolaylı yollardan temas sağlamıştır. Sadri Şener döneminde de, Nuri Albayrak döneminde de başkanlar futbolcuyla muhatap olmamıştır. Hacıosmanoğlu dönemi zaten başka!... O dönemde bırakın muhatap olmayı hep kavga edilmiştir.

***

Usta’nın futbolcularla ilişkisine bakalım:

Onur Recep Kıvrak…

Eski sözleşme: Yıllık 2.5 milyon Euro ve maç başı 15 bin Euro garanti ücret (Toplam 3 milyon 200 bin Euro)

Yeni sözleşme: Maç başlarını da kapsayacak şekilde yıllık 2 milyon 200 bin euroya indirildi…

Stephan M’bia..

Eski sözleşme: Yıllık 2.6 milyon Euro ve maç başı 5 bin Euro garanti para. Her kalem ödemesinin gecikmesinde günlük 5 bin Euro faiz uygulaması var.

Yeni sözleşme: Sözleşmesinden kaynaklanan yaklaşık 1 milyon euroyu bulan faiz alacaklarını sildi. Kendi performansını attırmak için kişisel gelişim hocası getiriyor. Ayrıca gitmek istediğinde Trabzonspor’un bugüne kadar kendisine yaptığı masrafların karşılığını getirecek, gidecek.

Özer Hurmacı

Eski sözleşme: Yıllık 1.2 milyon ve maç başı 10 bin Euro garanti ücret.

Yeni sözleşme: Hem yıllık alacağında hem de baş başlarında yüzde 10 indirime gidecek. (Yönetim ise yüzde 35 indirim isteğinde)

***

Hacıosmanoğlu’nun satmadığına pişman olduğunu söylediği  Onur Kıvrak, camianın kendisine sahip çıkmasını hak eden bir tavır sergileyerek toplam alacağını 3 milyon 200 bin eurodan 2 milyon 200 bin euroya indirmiştir. Yani 1 milyon euroluk bir fedakarlık yapmıştır. Hacıosmanoğlu’nun Umut diye aldıkları tıpkı kendisi gibi hayal kırıklığı yaratmıştır.

***

Başkan Usta’nın liderlik vasfı futbolcuyla kurduğu temasla sınırlı değil. Hoca noktasındaki arayışları da vizyonist bir strateji olarak nitelendirmelidir. Önemli olan sonucu görmektir. Hep beraber sonucu bekleyip görelim. Başkan Usta,  herşeyden önce kavgacı anlayışa son vererek camianın tümünü kucakladı. Futbolu yönetemeyenler başarısızlıklarını örtmek için dikkatleri farklı alanlara çekerler. Hacıosmanoğlu’nun Sadri Şener’i mahkemeye vermesi gibi. Halbuki Usta’nın kendine güven anlayışıyla bu tür sapmalara ihtiyacı yok. O, spor yöneticiliğindeki başarıyı vadettiği alanlarda arıyor. Trabzonspor bugün spor camiasının ve toplumun tamamının takdirle izlediği bir başkana sahip. Usta, temsil liyakatinde en üst seviyede seyrediyor.

 

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta’nın henüz birinci ayında camianın yanılmadığını, aksine güvenini artırdığını söyleyebiliriz. Perşembe’nin gelişini çarşambadan merak edenler için yazdık!..