Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Trabzon'da otopark sorunu ve Takdir edilecek 5 işadamı…

Trabzon'da otopark sorunu ve Takdir edilecek 5 işadamı…

Trabzon, Türkiye’de en yaşanılabilir birinci vilayet… Aldığımız bilgilere göre en yaşanabilir vilayette otoparklar artık yıllık abone yapmıyor. Zira gündelik giriş çıkışlar aylık abonelerin kat kat üstünde para bırakıyor. Niye bu tablo oluştu? Otopark eksikliğinden… Otoparklar yetmeyince fiyatlar hızla yükseldi. Âdeta karaborsası oluştu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi katlı otopark projesini hızlandırmalı. Ayrıca Kahramanmaraş Caddesi’ni, Cumhuriyet Caddesi’ne kadar acilen kapatmalı. Yalnızca Meydan’daki gibi tek şeride ve şartlı izin verilmeli. (Otoparka giriş, otele gidiş vb). Böyle bir karar hem trafik hem turizm açısından çok önemli.

Otopark sıkıntısı yalnızca kent merkezinde yaşanmıyor. Şehir merkezindeki vatandaş park edecek kaldırım bulabiliyor!  KTÜ Tıp Fakültesi etrafında yaşananlar âdeta rezaleti andırıyor. Fakülteye giden binlerce insan otopark sorunundan şikâyet ediyor. Hedefte KTÜ yönetimi var. Onlar da çaresiz ve perişan… Yaptıkları Katlı Otopark Projesi Ankara bürokrasisinde bekliyor. Ankara’dakiler, yaşananların çok uzağında. Olayın vahametini onlara anlatmak için bir günlüğüne davet etmek gerek. Yani sıkıntıyla yüzleşmeliler ki çileyi görebilsinler.

Otluk alanlar, kaldırımlar, kafulluklar, yol kenarları velhasıl boş bulunan her alan otoparka dönüşmüş. Yönetim yine de sorunu çözemiyor. Yönetim aslında çözdü de Ankara izin vermiyor. Tıp Fakültesi bahçesinde Katlı Otopark Projesi hayata geçmeden vatandaşın sorunu çözülmeyecek.

Bakan Sayın Süleyman Soylu’nun bu konu için Kalkınma Bakanı nezdinde bir telefon trafiğine ihtiyaç var. Kendilerinin de yakinen bildiği bu sorun özellikle bu kış günlerinde hiç çekilmiyor.

*************

Önceki gün iş adamı Alper Bektaş’ın bizzat davetine icabet ederek Söğütlü Mahallesi’nde yaptırdıkları Hanzade Butik Otelin açılışına katıldık. Çok güzel bir teşebbüsle karşılaştık. Teşebbüsü iki açıdan önemsedik. Birincisi “Kolektif çalışmaya kapalı Trabzon’da, 5 iş adamı yeni dönemin müjdecisi oldu.” Trabzonlular bir araya gelip ortak iş yapamaz, algısını yıkmak adına ortak şirkette buluştular.

İkincisi, Trabzon turizmine katkı sunmak adına ellerine taşın altına koydular. 3 milyon liraya 65 yataklı mükemmel bir otel yaptılar.

Bazılarınız burun kıvırabilir. Yatırımı küçük görebilir. Bu bağlamda bir anekdotumuzu hatırlatmak istiyoruz. Erdoğan Bayraktar Trabzon’dan aday yapıldığı zaman İstanbul’daki iş adamlarından biri gelip öteki gidiyordu. Hepsi Bayraktar’ı Trabzon en yüksek oyla seçerse Trabzon’a acayip yatırımlar yapacaklarını söylüyordu. Bunlardan birisi de iş adamı Ali Ağaoğlu idi. Ağaoğlu Trabzon’a bir otel yaptırmayı düşünüyordu. Bayraktar’ın Danışmanı Sadık Soylu bizim adımıza randevu alıp bir röportaj yapmamızı sağladı. Ağaoğlu şunları söylemişti: “Ben İstanbul’da 1 koyup 5 alıyorum. Trabzon’da 1 koyup 2 almanın anlamı yok. Ama Sayın Bayraktar’ın hatırına Trabzon’a şöyle 2, 3 milyon liraya bir otel yaptırabilirim.” Bu beyanat bile “Ağaoğlu otel sözü verdi.” biçiminde heyecanla yayınlanmıştı. Zira öyle ya da böyle Trabzon’a bir çivi çakılacaktı. Sonra iş adamları ne sözlerini hatırladı ne de Trabzon’u… Ağaoğlu yapınca kıymetli oluyorsa bizim gençlerimizin teşebbüsü çok daha kıymetli kabul edilmelidir. Bugün 5 genç iş adamının ortak yatırımı 65 kişilik otelle sonuç verdi, yarın yeni 5 iş adamı 165 kişilik otelle karşımıza çıkabilir.

 

Önemli olan taşın altına elin koyulması hadisesidir.  Önemli olan bölge turizmine kendi ölçeğinde katkı sunma samimiyetini göstermektir. Genç iş adamları Alper Bektaş, Ahmet Haşim Ekici, Cem Çapkınoğlı, Cesur Gerigelmez ve Engin Çakır’ı yürekten kutluyor, helâlinden bol kazançlar diliyoruz.