Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
2016 yılına girerken

2016 yılına girerken

2016 yılı ülke ve milletimize hayırlar getirsin. Yarım asrı aşkın süredir en kritik bir dönemeçten geçiyoruz. Ortadoğu’nun yeniden şekillendiği bu süreçte kimsenin ‘Bana ne?’ deme şansı bulunmuyor. Herkesin etkileneceği bir dönemle ilgili konuşuyoruz. PKK/PYD üzerinden emperyalist bir saldırı ile karşı karşıyayız.

Mesele bizim Suriye politikamızla ilgili değil. Rus uçağını düşürmekle hiç ilgili değil. Mesele, halkı Müslüman olan ülkelerdeki uyanışın yönlendirilmesi meselesi… Bu uyanışın Mısır’daki gibi iç darbeyle, Tunus’taki gibi şantaj ve tehditle, Suriye’deki gibi mezhepsel bir karşı kalışla veya Libya’daki gibi dış müdahale ile savuşturulması meselesi. Türkiye de bölünerek devre dışı bırakılmak isteniyor.

Türkiye’de muhafazakâr iktidarın ya kontrol altına alınması ya da ortadan kaldırılması evrelerine geçildi. Ortadan kaldırmaya millet izin vermedi. Şimdi kontrol altına alma süreci yaşanıyor. PKK/PYD üzerinden etrafımız kuşatılarak bölünme tehdidi önümüze konup kabuğumuza çekilmemiz istenecek. Müslüman dünyada beklentiye dönüşen ‘Türk ışığı’ böylece söndürülecek. Biz içeride PKK terör örgütü ile uğraşırken ABD ve Rusya, güneyimize PYD’yi yerleştirerek geleceğimizi ipotek altına alacak.  

***

Kuşatılmış bir tablo ile karşı karşıyayız. En büyük ihaneti İran ile yaşadık. Suriye meselesini zamanında Türkiye ile halletmeye yanaşmayan İran, sonunda Rusya’ya teslim oldu. Rusya’nın İsrail ile pazarlığına kulak tıkayan İran, Türk-İsrail görüşmelerinde şahin kesildi!.. Suriye’den sökülüp atılacağını bile bile Rus işgaline razı oldu. İran’ın tavrı şu anlama geliyor: Sünni İslam’dansa Hristiyan veya Ortodoks veya Rusya’ya razıyım!.. Tıpkı tarihteki tavrı gibi…

***

Türkiye’nin kuşatılmışlığa karşı en büyük kozu Recep Tayyip Erdoğan… Erdoğan’ın risk yüklü politikası ve kararlı tutumu ABD ve Rusya tarafından kestirilemiyor. Sonucu tahmin edilmeyen politika da her zaman tehlike arz ediyor. Bugünkü tabloda ABD ve Rusya’nın anlaşmasına rağmen Suriye’de kimse ateşkes beklemiyor. Her şeyden önce ABD ve Rusya’nın terörist kabul ettiği Nusra ve Ahrar Es-Şam gibi örgütüler durmayacağına göre usulet de beklenmemeli.

***

Hızla ekonomik çöküntüye sürüklenen Rusya bu tavrını daha uzun sürdüremez. Hava üstünlüğü ile elde ettiğini karada koruyacak güç olmadığına göre uzun süre böyle gidemez. Kaldı ki Cerablus hattına PYD’yi yerleştirme girişimi karşısında Türkiye’nin müdahalesine kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye, Suriye’de makul bir sonuç çıkmadığı müddetçe boyun eğmeyecek. Musul bunun bir göstergesi.

***

2016 yılı bu bağlamda Türkiye için çok başarılı bir yıl olarak başlayabileceği gibi zor bir yıl da olabilir. Herkesin hesabı karşısında Allah’ın da bir hesabı olduğunu bilerek ve o hesabın tüm hesapların üzerinde olduğuna inanarak mutlu ve gelecek vadeden yıllar dileyelim.

 

2015 senesini Trabzon yerelinden bir makale ile tamamlamak isterken kalemimizden böyle bir yazı çıktı. Her şeyin hayırlısı…